Pokój dziecka to przestrzeń niezwykle wymagająca. W pokoju, przeznaczonym dla malucha istotną rolę odgrywa oświetlenie – jego rodzaj, natężenie oraz sposób rozmieszczenie. Na każdym etapie rozwoju dziecka, w pokoju sprawdzi się inny typ oświetlenia. Aby zapewnić komfort dziecku, warto dobrać właściwe oświetlenie. Niemowlaki, kilkulatki oraz dzieci w wieku szkolnym potrzebują odmiennego światła. Jakie światło będzie idealne do pokoju dziecka? Podpowiadamy.
Jakie lampy wybrać do pokoju dziecka?
Już przed urodzeniem dziecka, warto zadbać o dobór odpowiedniego oświetlenia. Zaplanuj ogólny wygląd pokoju malucha, wybierz meble i dopasuj elementy dekoracyjne. Kwestią, która nie podlega dyskusji jest oświetlenie, które musi zostać dobrane do wieku malucha. Pokój malucha to miejsce, w którym dziecko powinno czuć się komfortowo i bezpiecznie. Jakie lampy wybrać więc, aby nie wpływały one negatywnie na jego samopoczucie? Projekt oświetlenie musi mieć na względzie przede wszystkim dobro najmniejszego członka rodziny. Warto zdecydować się na kilka źródeł światła, które będą nawzajem się uzupełniać – lampy sufitowe i lampy boczne będą idealnym pomysłem. Dzięki temu w razie potrzeby uruchomisz właściwy model lampy.
Pierwsze miesiące życia noworodka to czas, gdy nie jest wskazane mocne i intensywne oświetlenie. Co to oznacza? W pokoju tak małego dziecka nie sprawdza się lampy sufitowe oraz wszelkiego rodzaju oświetlenie natynkowe, które emituje zbyt mocne światło. Dziecko w wieku niemowlęcym większość czasu spędza bowiem na leżąco, patrząc często prosto w sufit. Zbyt mocna lampa jest zagrożeniem. Może ona bowiem porazić malucha i podrażnić jego delikatne oczy. By do tego nie dopuścić, należy zapewnić maluchowi półmrok, który pozytywnie wpłynie na jego rozwój.
Lampy do pokoju dziecka – zróżnicowane źródła światła
W pokoju dziecka sprawdzą się klasyczne lampy, takie jak libra lampa lub lampa biało złota. Tego typu rodzaj oświetlenia znajdziesz w sklepie internetowym.
W pokoju dziecka sprawdzi się również oprawa podłogowa lub jej mniejszy odpowiednik, który występować może w postaci lampki nocnej. Rolę oświetlenia dodatkowego w pokoju dziecka mogą pełnić także kinkiety. Nawet jeśli dziecko lubi zasypiać przy zapalony świetle, wychodząc z pokoju warto zawsze gasić światło. Ciemność bowiem ma pozytywny wpływ na narząd wzroku.
Warto wybierać także żarówki lub moduły LED, które zintegrowane są z modelami bocznymi. Powinny one rozprzestrzeniać światło o ciepłej temperaturze barwowej. W pokoju dziecka warto również pomyśleć o ściemniaczach zintegrowanych z lampą sufitową. Podczas przewijania lub wykonywania innych czynności, możesz zaświecić źródło światła, które w danej chwili będzie bardziej dla ciebie odpowiednie. Nie zapominaj również o świetle dziennym. W początkowym etapie niemowlęcym dziecka, światło dzienne powinno również być ograniczone – okno należy więc przysłonić, aby promienie słońca nie raziły malucha.
Artykuł gościnny.