24 czerwca 2024

Ochrona pompy ciepła przed zanieczyszczeniami – postaw na Caleffi XF

Obecność zanieczyszczeń w instalacji wpływa negatywnie na jej optymalną pracę i wydajność. To realny problem, na który narażone jest każde urządzenie grzewcze czy chłodnicze. Na rynku istnieją jednak rozwiązania, które zapewniają pełną ochronę układu przed zanieczyszczeniami. W artykule przedstawiamy jedno z nich – Caleffi XF, czyli filtr magnetyczny z cechami separatora.

Zanieczyszczenia w instalacjach z pompą ciepła – ich formy oraz skutki obecności w systemie

Zanieczyszczenia gromadzą się w instalacjach grzewczych i chłodniczych pod różnymi formami. To m.in:

  • biofilm tworzący się na wewnętrznej powierzchni rur;
  • osady pochodzenia mineralnego;
  • cząsteczki zawieszone m.in. z sieci wodociągowej;
  • pozostałości po montażu czy konserwacji instalacji.

Z upływem lat w systemie może pojawić się również proces korozji, w wyniku którego do obiegu przedostają się także inne, niebezpieczne dla instalacji osady. Na zanieczyszczenia w instalacji z pompą ciepła narażone są w szczególności jej wymienniki. Mogą one zablokować przepływ w obiegu, co może być przyczyną nawet trwałego uszkodzenia pozostałych elementów instalacji.

Obecność wyżej wymienionych zanieczyszczeń prowadzi do zwiększonych kosztów eksploatacyjnych czy do nadmiernego zużycia energii. Właśnie dlatego nie możemy lekceważyć problemu, jakim jest zanieczyszczona instalacja i wyposażyć ją w odpowiedni system do separacji i usuwania zanieczyszczeń.

W kolejnej części artykułu skupimy się więc na charakterystyce oraz specyfice działania Caleffi XF od marki Caleffi. Urządzenie to jest swego rodzaju hybrydą grawitacyjnego separatora zanieczyszczeń oraz separatora magnetycznego o wysokiej sprawności.

Caleffi XF – filtr z wkładem magnetycznym z cechami separatora

Caleffi XF umożliwia eliminację zanieczyszczeń trzykrotnie mniejszych niż obecne urządzenia na rynku. Urządzenie zostało wykonane z technopolimeru, czyli materiału przystosowanego do pracy z roztworami glikolu i dodatkami stosowanymi w instalacjach grzewczych.

Caleffi XF charakteryzuje duża powierzchnia filtracyjna o drobnym oczku siatki, która w połączeniu z dużą komorą separacyjną skutecznie ogranicza problem z zatykaniem się filtra urządzenia. To możliwe dzięki połączeniu dwóch kluczowych procesów w zabezpieczeniu instalacji przed zanieczyszczeniami, czyli:

  • wysokosprawnej filtracji mechanicznej;
  • separacji grawitacyjnej.

Niżej dowiesz się więcej o specyfice działania urządzenia.

Caleffi XF – na jakiej zasadzie opiera się działanie urządzenia?

Caleffi XF usuwa zanieczyszczenia instalacji w sposób ciągły w trzech etapach:

  1. Separacja zanieczyszczeń na wlocie do urządzenia. Woda, która wpływa do środka filtra ma kontakt z elementem wewnętrznym, czyli zestawem koncentrycznych powierzchni. Wszelkie zanieczyszczenia są więc skutecznie separowane dzięki wykorzystaniu elementu wewnętrznego oraz dużej komory gromadzenia.
  2. Magnes umieszczony w centrum urządzenia usuwa zanieczyszczenia ferromagnetyczne z przepływającego medium. Elementy magnetyczne są odpowiedzialne za generowanie silnego pola magnetycznego, które znajduje się w specjalnej osłonie i zapewnia utrzymanie wszystkich usuniętych zanieczyszczeń. Aby opróżnić z nich urządzenie, wystarczy wyjąć element magnetyczny, a zatrzymane cząsteczki automatycznie opadną do dolnej części komory filtra.
  3. Filtracja na wylocie z urządzenia. Siatka filtracyjna o bardzo drobnych oczkach 160 µm oraz dużej powierzchni zatrzymuje medium, które przepływa przez nią w sposób mechaniczny. Wpływa to na wydłużenie czasu pomiędzy kolejnym czyszczeniem, a urządzenie jest mniej podatne na całkowite zatkanie.

Caleffi XF – czyszczenie oraz instalacja

W przypadku urządzenia zastosowany element filtracyjny może zostać oczyszczony bez jego demontażu – jego mechanizm został wyposażony w specjalne szczotki. Sama procedura czyszczenia odbywa się z wykorzystaniem wody z instalacji i polega jedynie na otwarciu zaworu spustowego oraz obróceniu kilkukrotnie pokrętła w górnej części. Urządzenie montowane jest na odcinkach poziomych i pionowych.

Gromadzenie się zanieczyszczeń w instalacji z pompą ciepła to realne zagrożenie dla jej wydajnej pracy. Jednak odpowiednie rozwiązania dostępne na rynku takie jak zastosowanie Caleffi XF może skutecznie mu zapobiegać. Wyposażenie instalacji grzewczej czy chłodniczej w odpowiedni system do wyłapywania i usuwania zanieczyszczeń powinien być więc kluczową kwestią już na samym etapie projektowania, czy wykonywania instalacji.

Więcej o urządzeniu Caleffi XF przeczytasz w obszernym artykule przygotowanym przez ekspertów z Caleffi: Caleffi XF – Potrójne zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami w jednym urządzeniu

Materiał promocyjny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści