12 kwietnia 2022

Mieszkanie w stylu art deco – jak je urządzić?

Styl art deco jest ukłonem w stronę minionych epok, wprowadzającym nutę nowoczesności, poprzez fantazyjne elementy wystroju. Jest on mieszanką klasy, luksusu oraz najlepszej jakości materiałów. Sentymentalizm sprawia, że jest stylem jedynym w swoim rodzaju, niepowtarzalnym. Jego początki można zauważyć podczas okresu międzywojennego, wtedy jednak był on stylem elitarnych, dostępnym jedynie dla wybranych. Teraz wygląda to nieco inaczej, podczas gdy zalicza on swój wielki powrót, może sobie na niego pozwolić znacznie więcej osób. Najbardziej charakterystyczną cechą art deco jest jego sentyment do antyków, nadających wnętrzu elegancji. Poza antykami, ważną kwestią są tutaj bogate faktury czy materiały. Bajeczne zdobienia, niczym sprzed setek lat wstecz sprawiają, że pomieszczenie wygląda, jak wyjęte prosto z zamku.

Czym się charakteryzuje styl art deco?

Sama nazwa art deco pochodzi z języka francuskiego i oznacza ona sztukę ozdobną. Nie odnosi się tylko do wystroju wnętrz, ale też do szerokiego pojęcia, jakim jest sztuka. Łączy w sobie tradycję oraz awangardę. Warto zaznaczyć, że styl ten powstał z potrzeby ludzkiej na piękno, którego brakowało po wojnie. Art deco jest stworzone dla nowo powstałych przestrzeni, takich jak mieszkania deweloperskie, nie dla pomieszczeń, które wcześniej były urządzone w innym stylu. Oczywiście w takim przypadku również jest to możliwe, jednakże znacznie ciężej zaaranżować wtedy wnętrze. Idealny do dużych, przestrzennych wnętrz!

Od czego zacząć?

Podstawą w każdym mieszkaniu są ściany oraz podłogi. Urządzanie wnętrza zawsze powinno się zacząć od wybrania ich. Warto zwrócić uwagę na to, co będzie odpowiednio się sprawdzać w danym pomieszczeniu, a nie tylko na styl, w jakim je urządzamy. W przypadku ścian charakteru mogą nadać piękne tapety, w szczególności florystyczne, oprócz tego często wybiera się tapicerowane ściany. Art deco to idealna okazja, do wybrania płytek z materiału drewnopodobnego lub takich, które będą imitacją marmuru, oprócz tego dobrze sprawdzą się mozaiki. Niezależnie od tego, którą z tych opcji wybierzesz, każda z nich nada wnętrzu klasy oraz elegancji.

Dodatki w stylu art deco

Wybór dodatków w stylu art deco może stanowić nie lada zagwozdkę. Zaletą jest tutaj, że można wykazać się kreatywnością, jest to idealne zadanie dla artystycznych dusz. Na drewnianych deskach podłogowych, fantastycznie sprawdzi się dywan z fantazyjnymi wzorami. Mogą przybierać one formy geometryczne albo chociażby orientalne. W kwestii wyboru mebli, należy pamiętać, że wszelkie obicia ze skóry czy weluru, to w tym przypadku prawdziwy must-have. Oświetlenie musi kojarzyć się z luksusem, tutaj nie przesadzisz, jeśli zdecydujesz się na ogromny, kryształowy żyrandol, który rzuca się w oczy od razu na wejściu!

Materiał promocyjny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści