10 listopada 2023

Lamele drewniane w aranżacji wnętrza: inspiracje i pomysły

Lamele drewniane można wykorzystać do wykończenia wnętrz w ciekawy, nietypowy sposób. Oto kilka inspiracji dla każdego domu.

Farba, tapeta, tapicerka, a może…lamele drewniane?

Aranżując salon, przedpokój czy sypialnię, warto sięgnąć po niestandardowe rozwiązania, które sprawią, że nasze pomieszczenia będą zachwycać. Zwykle bowiem do wykończenia ścian używamy farb lub tapet, tymczasem alternatywnym rozwiązaniem są lamele drewniane. Najprościej rzecz ujmując, są to pionowe deski, które umieszcza się w pewnej odległości od siebie na ścianie. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się, jeśli aranżujemy pomieszczenia w stylu minimalistycznym. Lamele z drewna stanowią bowiem ozdobę same w sobie, dzięki czemu nie potrzebujemy już dodatkowych dekoracji. Możemy również użyć ich, jeśli jesteśmy wielbicielami stylu skandynawskiego (naturalne, drewniane elementy to jedna z głównych wytycznych), vintage czy boho. Lamele ciekawie prezentują się też we wnętrzach urządzonych tradycyjnie lub w stylu industrialnym. Warto sięgnąć po nie także wtedy, gdy decydujemy się zaaranżować pomieszczenia w niezwykle modnym w ostatnim czasie japandi.

Jak wykorzystać lamele w salonie?

Lamele we wnętrzu mieszkania można wykorzystać na różne sposoby, jednak zdecydowana większość osób umieszcza je w salonie. Jest to pomieszczenie, które zdecydowanie potrzebuje swego rodzaju kropki nad „i”, gdyż pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną. Jak wykorzystać lamele drewniane w tym pomieszczeniu? Jeśli zdecydowaliśmy się powiesić na ścianie telewizor, to nie znajdziemy lepszego tła, niż właśnie lamele. Sprawdzą się one także przypadku ścian, przy których ustawione są niskie meblościanki. Chodzi bowiem o to, aby nie zakrywać lameli meblami czy innego rodzaju wyposażeniem. Dobrym rozwiązaniem będzie również umieszczenie ich na wolnej ścianie, która potrzebuje ciekawego wykończenia.

Sypialnia, przedpokój, czyli gdzie jeszcze można umieścić lamele?

Lamele drewniane dobrze sprawdzają się nie tylko w salonie, ale także w innych pomieszczeniach, w tym w sypialni oraz przedpokoju. W sypialni możemy wykorzystać je jako przedłużenie tapicerowanego zagłówka łóżka. Najlepiej prezentują się one właśnie na tej ścianie, przy której stoi łóżko, choć warto też rozważyć ułożenie ich na ścianie, na której przykładowo powiesimy telewizor. Absolutnym hitem ostatnich sezonów są przedpokoje zaaranżowane z wykorzystaniem lameli. W przypadku większych pomieszczeń można ułożyć je na wszystkich ścianach, choć najczęściej, aby uniknąć efektu przytłoczenia, zdobią wyłącznie jedną ze ścian. Przedpokój to bardzo specyficzne miejsce, które trudno urządzić ciekawie, a zarazem funkcjonalnie. Dlatego też warto sięgnąć po lamele. Aranżacje z ich udziałem są lekkie w odbiorze, a jednocześnie dodają pomieszczeniu charakteru. Coraz częstszą praktyką jest umieszczanie lameli drewnianych na ścianach w łazience. Modne są bowiem aranżacje, w których wykorzystuje się naturalne elementy, w tym właśnie drewno. Niemniej jednak musimy pamiętać, że drewno nie lub wilgoci (a ta jest charakterystyczna dla łazienek), dlatego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Warto wtedy sięgnąć po specjalne impregnaty.

Lamele we wnętrzu – z czym je łączyć?

Lamele wykonane z naturalnego materiału, jakim jest drewno, będą doskonałym tłem dla różnego rodzaju roślin, zwłaszcza doniczkowych. Świeże kwiaty prezentują się idealnie w połączeniu z cięższym drewnem, tworząc ciekawie kontrastujący duet. Możemy również dobrać do nich dekoracje ze szkła, kamienia czy stali. Tymczasem w kontekście kolorów wiele zależy od tego, jakiego rodzaju drewno wybierzemy. W przypadku ciemniejszych odcieni warto postawić na jasne ozdoby, tak aby uniknąć efektu przytłoczenia. Ciemne lamele wyglądają doskonale na tle beżowej kanapy czy szarego łóżka. Kolor drewna łączy się także z soczystą zielenią, która obecnie znajduje się w rankingu najmodniejszych barw. Możliwości aranżacyjnych mamy więc całkiem sporo, dopasowując je do stylu, w jakim wykańczamy wnętrza.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści