Ogrzewanie domu gazem płynnym z własnego zbiornika niesie ze sobą wiele zalet. Instalacja takiego systemu obejmuje nie tylko montaż zbiornika na gaz, ale także przygotowanie kotłowni, w której pojawi się kocioł. Kotły gazowe mają znacznie mniejsze wymagania niż te na paliwa stałe, są mniejsze i łatwiejsze w obsłudze, choć nie są całkowicie pozbawione wymogów technicznych.
Wymagania odnośnie kotłowni w dużej mierze zależą od kotła
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wymagania odnośnie kotłowni gazowej różnią się w zależności od wybranego kotła, w tym zarówno pod kątem jego rodzaju, jak i mocy. Warto przy tym zauważyć, że w instalacjach gazowych coraz częściej wybiera się nowoczesne kotły kondensacyjne, które są w stanie odzyskiwać ciepło utracane przez inne typy tego rodzaju urządzeń.
Jedną z najważniejszych cech kotła mających wpływ na wymogi odnośnie kotłowni jest znajdujący się w nich obieg otwarty lub zamknięty. Kocioł z otwartą komorą spalania pobiera powietrze z pomieszczenia, dlatego nie powinien być instalowany w na co dzień używanych miejscach domu. Zamknięta komora spalania daje możliwość instalacji kotła w łazience bądź kuchni, zwłaszcza że tego typu modele zwykle są niewielkie i podwieszane na ścianach. Warto wiedzieć, że sprzedawcy gazu uzupełniający zapas paliwa nie wymagają dostępu do kotła – tankują oni gaz bezpośrednio do zewnętrznego zbiornika.
Pamiętaj – kotłownia gazowa musi być powyżej linii gruntu!
W starym budownictwie kotłownie w domach najczęściej znajdowały się w piwnicach. Musisz jednak pamiętać, że kotłownia gazowa ze względów bezpieczeństwa zawsze powinna znajdować się ponad linią gruntu. Jeśli chcesz zmienić instalację grzewczą w domu, w którym kocioł ustawiony jest w piwnicy, będziesz zmuszony zmienić lokalizację kotłowni. Zwykle nie jest to jednak zbyt problematyczne, ponieważ nowoczesne kotły gazowe są niewielkie, nie brudzą otoczenia wokół siebie, a w przypadku modeli z zamkniętą komorą spalania – mogą być montowane nawet w kuchni lub łazience.
Przepisy odnośnie ustawienia kotłowni nad linią gruntu odnoszą się do właściwości gazu. Ponieważ gaz w stanie lotnym jest cięższy od powietrza, w razie wycieku utrzyma się on przy podłożu. Jeśli taka sytuacja będzie mieć miejsce w piwnicy, gaz nie ulotni się z pomieszczenia. Z tego samego powodu w podłogach kotłowni gazowych nie mogą znajdować się żadne otwory czy wpusty prowadzące poniżej parteru, a konieczne przejścia instalacji muszą pozostać gazoszczelne. Ustawienie kotłowni powyżej gruntu i odpowiednia wentylacja umożliwiają samoistne wydostanie się niebezpiecznych oparów z pomieszczenia.
Najważniejsze wymogi techniczne dotyczące kotłowni gazowej
Ustawienie powyżej gruntu to niejedyny wymóg odnośnie kotłowni gazowych. W kotłowni musi znajdować się dostęp do bieżącej wody. Powinna mieć ona również odpowiednie wymiary, które zależą od mocy wybranego kotła. W domach jednorodzinnych stosowane są kotły o mocy nieprzekraczającej 30 kW, dopuszczone do instalacji w lokalach mieszkalnych. W ich przypadku minimalne wymiary pomieszczenia na kotłownię wynoszą:
- 8 m³ w przypadku kotłów z otwartą komorą spalania;
- 6,5 m³ w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania.
Ważna jest również wysokość pomieszczenia, która powinna wynosić co najmniej 2,2 m oraz odpowiednia wymiana powietrza. Otwór wentylacji wywiewnej musi znajdować się tuż przy podłodze i mieć powierzchnię nie mniejszą niż 200 cm² – to właśnie on pozwoli na ulotnienie się gazu z pomieszczenia w przypadku poważnych awarii. Musisz również zadbać o odpowiednie odprowadzenie spalin kanałem o przekroju minimum 14 × 14 cm.
Dla zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa nie zapomnij również o czujniku gazu, najlepiej tuż przy podłodze, ponieważ to tam właśnie gromadzi się gaz cięższy od powietrza w pomieszczeniach. Pamiętaj, że ulatniający się gaz jest bezwonny, dlatego nie polegaj na własnych zmysłach.
Artykuł promocyjny.