13 października 2020

Kolory a wnętrza – jakich barw unikać?

Kolorystyka odgrywa niezwykle istotną rolę w każdym wnętrzu. W dużej mierze wpływa na to jak czujemy się w konkretnym pomieszczeniu oraz w jaki sposób się ono prezentuje. Niewłaściwy dobór kolorów może sprawić, że optycznie pomniejszymy przestrzeń, wprowadzimy przygnębiający nastrój lub wrażenie ogólnego chaosu. Urządzanie mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Nasze pomysły mogą wydawać się nam świetne, jednak istnieje ryzyko, że w przełożeniu na rzeczywistość okażą się dalekie od ideału. Jeśli nie jesteśmy pewni czy wybrane przez nas kolory są odpowiednie, warto skorzystać z usług świadczonych przez biuro projektowe. Na początek warto jednak uświadomić sobie, jakich barw najlepiej unikać.

Kolorystyka w małych i dużych pomieszczeniach

Jednym z największych wyzwań jest zaaranżowanie niewielkiego mieszkania. W kwestii kolorystyki zasada jest prosta – unikamy ciemnych kolorów, gdyż te sprawią, że pokój będzie wizualnie wydawać się jeszcze mniejszy niż w rzeczywistości. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są jasne odcienie – biel, beż, szary. Dzięki nim, pomieszczenie będzie jaśniejsze, co wpłynie na jego optyczne powiększenie.

Jak wygląda sprawa w dużych wnętrzach? Mogłoby się wydawać, że w takim przypadku mamy pełną dowolność. Niestety przestronne pokoje bardzo często sprawiają wrażenie chłodnych i mało komfortowych. Ten efekt spotęgujemy, jeśli zdecydujemy się na zimny odcień ścian – np. błękitny. Pokój będzie wydawać się przy tym jeszcze większy niż w rzeczywistości. Chcąc wprowadzić bardziej przytulny nastrój, biuro projektowe powinno doradzić nam ciepłe barwy, np. takie jak brzoskwiniowy czy kremowy.

Intensywne kolory na ścianach

Jak zostało wcześniej wspomniane, kolory w dużej mierze wpływają na nastrój człowieka. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku intensywnych odcieni, takich jak czerwień, pomarańcz, czerń czy fiolet. Biuro projektowe z pewnością odradzi nam taką kolorystykę, zwłaszcza jeśli chcieliśmy, aby pojawiła się w sypialni. Warto wiedzieć, że intensywne barwy mogą wpływać na pobudzenie, tym samym utrudniając relaks, skupienie się, a nawet zaśnięcie. Niektóre energetyczne odcienie, np. pomarańczowy w niewielkiej ilości sprawdzą się w pomieszczeniu gdzie zamierzamy pracować kreatywnie i potrzebujemy energii. Kolejnym kolorem, którego powinniśmy unikać jest czerń. Niestety sprawia on, że pokój wydaje się być bardzo ciemny, a ponadto wprowadza smutny, przygnębiający nastrój.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Studio Wnętrz ISON – biuro projektowe Poznań.

Nasz partner radzi.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Powiązane treści