Zdarza się, że musimy zamontować lustro, półkę na kosmetyki czy wieszak w łazience. Żona tak długo suszy nam o to głowę, iż trzeba się wziąć do roboty i wywiercić otwory w płytkach. Niestety, nie jest zadanie proste, gdyż wymaga odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia kafli. W przypadku płytek gresowych to wyższa szkoła jazdy, bo konieczne będzie użycie wierteł diamentowych. Ale wszystko po kolei.
Wiercenie otworów w płytkach czy w gresie to zadanie dużo trudniejsze niż klasyczne wiercenie w ścianie. Płytka wykonana jest z delikatnego materiału, który pęknie, jeśli nie będziemy odpowiednio z nią postępować. Nietrudno wtedy o uszkodzenie w miejscu wiercenia czy wokół. Za brak wiedzy zapłacimy koniecznością wymiany uszkodzonej płytki, a niekiedy nawet remontem całej łazienki.
Czym wiercić w płytkach
Wiercenie bez uszkodzenia płytki jest jednak jak najbardziej możliwe, choć wymaga znacznie większej wiedzy na temat pracy z kruchymi materiałami, a także odpowiednich narzędzi czy funkcji w wiertarce. Czym wiercić w płytkach? Przed przystąpieniem do wiercenia otworów powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Potrzebne będą: wiertarka, wiertła do glazury, otwornica, taśma malarska oraz punktak. Wiertarka musi być wyposażona w możliwość regulacji tempa obrotów. Aby wykonać otwór w płytkach precyzyjnie i bez ryzyka uszkodzenia kafli, musimy po prostu odpowiednio dostosować prędkość wiertła.
Jakie wiertło do płytek ceramicznych
Jakie są najlepsze wiertła do wiercenia w płytkach? Do tego celu dobrze nadaje się standardowe wiertło z końcówką pokrytą węglikiem spiekanym, tzw. widia. Takie wiertła wykorzystuje się też podczas prac z betonem oraz szkłem. Do wykonywania większych otworów można wykorzystać otwornice wolframowe, które montuje się do wiertarki. Jeśli chcemy wykonać otwór o większej średnicy, najwygodniej jest zacząć od mniejszego otworu, który następnie będziemy rozwiercać.
Wiercenie otworów w płytkach ceramicznych wiąże się z ryzykiem ich pęknięcia, dlatego trzeba to robić ostrożnie. Przed wierceniem warto przykleić na płytce taśmę malarską na krzyż, która zabezpieczy płytkę przed odpryskami i pękaniem oraz sprawi, że wiertło nie będzie się ślizgać po powierzchni płytek. Zamiast naklejać taśmę można w miejscu wiercenia zrobić na powierzchni płytki niewielki odprysk punktakiem i dopiero wówczas przystąpić do pracy.
Wiercenie w glazurze
Płytki ceramiczne należy rozwiercać przy użyciu wierteł do szkła i glazury. Najłatwiej jest użyć wiertła z końcówką diamentową, ale trzeba pamiętać, aby średnicę wiertła dobrać do średnicy kołka. Dzięki specjalnej konstrukcji wierteł otwory są bardzo precyzyjne, a ich krawędzie gładkie i niewyszczerbione. Wiercenie w płytkach ceramicznych zaczynamy od małych obrotów – koniecznie bez udaru. Dopiero po przewierceniu się przez płytkę możemy włączyć udar w celu dalszego wiercenia w murze.
Jakie wiertło do twardego gresu
Gres można stosować zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. Jest niezwykle odporny, gdyż wytwarza się go m.in. z kwarcu. Płytki wykonane z tego surowca są poddawane obróbce pod bardzo wysokim ciśnieniem, a także wypalane w wyjątkowo wysokiej temperaturze, co wpływa na ich odporność. Dlatego wiercenie w gresie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.
Czym wywiercić otwór w gresie? Najlepsze wiertła do płytek gresowych to modele diamentowe, często mające końcówkę z węglika spiekanego. Gdy trzeba wywiercić większe otwory, szczególnie przydatne mogą się okazać koronki diamentowe. Profesjonalne wiertła do gresu to modele diamentowo-olejowe z rowkami chłodzącymi. Wiertło do gresu może się szybko nagrzewać, stąd warto pamiętać o ustawieniu odpowiednich obrotów w wiertarce oraz wyłączeniu udaru.
Jak wiercić w gresie? Z gresem można pracować zarówno na mokro, jak i na sucho. Na sucho wierci się przede wszystkim na zewnątrz, gdyż generuje to dużo pyłu. Mimo wszystko jest to czystsza praca, ponieważ woda nie rozchlapuje się jak podczas wiercenia na mokro. Dodatkowo nie trzeba martwić się o dodatkowe akcesoria, takie jak pojemniki na wodę. Ale wiercenie na sucho nie pozwala uzyskać idealnie gładkiej powierzchni. Dlatego tą techniką warto wykonywać otwory, które zostaną zasłonięte np. włącznikami do świateł.
Wiercenie na mokro i sucho
Podczas pracy na mokro konieczne jest odpowiednie chłodzenie wiertła, stąd co kilkanaście sekund należy przerwać wiercenie, by zanurzyć koronkę w zimnej wodzie. Sprawdzi się do tego hydronetka z przystawką. Urządzenie to działa automatycznie, z tego powodu nie trzeba jednocześnie wykonywać dwóch czynności, czyli wiercić otworu i polewać go wodą. Prace na mokro warto wykonywać nad zlewem lub pojemnikiem, a najlepiej na zewnątrz. Dzięki temu unikniesz bałaganu i rozlanej wszędzie wody. Podczas pracy na mokro w powietrzu unosi się mniej pyłu.
Do wiercenia w gresie nadaje się specjalne wiertło diamentowe olejowane, które wprawdzie nie jest przeznaczone do pracy z wodą, ale świetnie sprawdza się w tej roli. Wiertła tego typu zbudowane są w taki sposób, że w trakcie wiercenia olej wypływa, przez co wiąże pył i chłodzi końcówkę. Dzięki temu żywotność osprzętu jest znacznie dłuższa. Korzystając z powyższego rozwiązania możesz mieć pewność, że powstały otwór nie będzie miał żadnych uszczerbków. Można więc z powodzeniem zastosować je do wierceń w widocznych miejscach.