7 lutego 2022

Jaka tapeta do pokoju dziecka? Najlepsze wzory tapet

Urządzanie pokoju dla dziecka, choć sprawia opiekunom wiele radości, to jednak często jest też wyzwaniem. W końcu maluchy bardzo szybko rosną, a ich potrzeby i preferencje zmieniają się. Wybór mebli, dodatków czy koloru ścian powinien więc być dobrze przemyślany, aby móc uniknąć konieczności wymiany całego wyposażenia już po kilku latach. Jak w aranżacji pokoi dla dzieci sprawdzają się tapety? Jaką tapetę warto wybrać, aby ożywiła wnętrze i nadała mu charakteru? O tym w dalszej części artykułu.

Jak wybrać tapetę do pokoju dziecięcego?

Zanim zdecydujemy się na konkretny kolor czy wzór tapety, powinniśmy mieć zarysowaną ogólną koncepcję aranżacji pokoju malucha. O ile niemowlęta niewiele mogą pomóc w wyborze, to już przedszkolaki z pewnością będą miały coś do powiedzenia. Z tego względu w pokojach dla maluchów często królują z początku tapety w neutralnych, pastelowych kolorach. Natomiast u kilkulatków dominują tapety z autami, z motywami z kosmosu, postaciami z bajek czy ze zwierzętami.

Wybierając tapetę do pokoju dziecka, warto pamiętać o jednej prostej zasadzie – jeśli decydujemy się na wzorzystą tapetę o wyrazistych kolorach, pozostałe elementy aranżacji wnętrz powinny być stonowane, najlepiej w jednym kolorze. I odwrotnie – jeśli meble do pokoju malucha są kolorowe, postawmy na minimalistyczną tapetę, która dodatkowo zaakcentuje charakter wnętrza, ale go nie przytłoczy.

Tapeta dziecięca – czy na wszystkich ścianach?

Mnogość oferowanych przez producentów wzorów tapet sprawia, że często rodzice mają problem z wyborem. Trudno się dziwić. Wówczas dochodzi też dylemat, na której ścianie w pokoju dziecka ją położyć. Na jednej, na dwóch czy na wszystkich? Ostateczna decyzja powinna zależeć od efektu końcowego aranżacji, jaki chcemy osiągnąć i poszczególnych stref.

Musimy bowiem pamiętać, że pokój dziecięcy służy nie tylko do spania, ale i do zabawy czy nauki. Zdominowanie wnętrza przez wzorzyste i kolorowe tapety może przytłaczać dziecko, negatywnie wpływać na koncentrację i wywoływać uczucie rozdrażnienia. Nie oznacza to jednak, że z takich tapet należy rezygnować. Można je położyć na jednej ze ścian – przykładowo za wezgłowiem łóżka czy w kąciku przeznaczonym do zabaw.

Szukasz pomysłów na aranżację wnętrza? Zobacz artykuł “Trendy w aranżacji wnętrz 2022”!

Najlepsze wzory tapet do pokoju dziecka

Tapety z autami, z postaciami z bajek, geometryczne, z motywem kosmosu, z księżniczkami, ze zwierzętami – możliwości mamy naprawdę wiele (zobacz tapety dziecięce w sklepie Tapetujemy.pl). Wybierając tapetę do pokoju niemowlaka, powinniśmy przede wszystkim kierować się własnym poczuciem estetyki, pamiętając, że maluszki szczególnie mocno reagują na kontrastowe połączenia – na przykład biało-czarne. Z tego względu wybór tapety w stonowanych, pastelowych kolorach może okazać się na start dobrym rozwiązaniem.

W pokojach starszych dzieci sprawdzają się przede wszystkim tapety tematyczne. Chłopcy szczególnie uwielbiają te z motywem aut, dinozaurów czy kosmosu. Dziewczynki z kolei cieszą się z aranżacji ścian z pomocą tapet w kwiaty czy księżniczkami.

Co zrobić, gdy pokój zamieszkuje rodzeństwo obojga płci? Wówczas możemy postąpić dyplomatycznie i wybrać tapetę w zwierzątka, bądź też postawić na motyw edukacyjny i przykleić na ścianę tapetę odwzorowującą mapę czy poszczególne kontynenty świata. Z pewnością takie rozwiązanie będzie służyć maluchom do poszerzania wiedzy, zachęci je do podróżowania oraz odkrywania ciekawostek na temat życia zwierząt.

Jaki typ tapety wybrać do pokoju dziecięcego?

Poza kolorem i wzorem tapety do pokoju malucha powinniśmy także zwrócić uwagę na materiał, z której została ona wykonana. Pokoje dziecięce z reguły są bardziej narażone na zabrudzenia, a ściany na różnego rodzaju uszkodzenia. Z tego względu tapeta do pokoju dziecięcego powinna być trwała, zmywalna, posiadać wysoki stopień ścieralności oraz atest bezpieczeństwa (wystawiony przykładowo przez Państwowy Zakład Higieny).

Tapeta w pokoju malucha – kreatywne aranżacje ścian

Tapety w pokojach dziecięcych dodają wnętrzom charakteru i sprawiają, że stają się one przytulne. Warto więc podczas aranżacji pokoju dla dziecka choć jedną ze ścian pokryć tapetą w auta, księżniczki, zwierzątka czy motywy z kosmosu, aby wywołać uśmiech na twarzy malucha i pomóc mu rozwijać wyobraźnię oraz kreatywność.

Materiał gościnny, przygotowany przez firmę partnerską.

Oceń artykuł
[Suma: 4 Średnia: 5]

Powiązane treści