21 marca 2023

Jak wybrać blat do kuchni w stylu nowoczesnym?

Często mówi się, że kuchnia to serce domu. W nowoczesnych aranżacjach kluczem do stworzenia stylowej przestrzeni są kolory, ale i funkcjonalność. Na jakie barwy i rozwiązania warto zwrócić uwagę, wybierając blat do takiego pomieszczenia?

Wyrazistość vs. neutralność

W nowoczesnych aranżacjach sporą rolę odgrywa kolorystyka. W przypadku małego metrażu wybór jasnych odcieni optycznie go powiększy. Gdy do dyspozycji mamy więcej przestrzeni, taki dobór barw dodatkowo spotęguje wrażenie przestronności, które w nowoczesnych wystrojach jest kluczowe. Nie oznacza to jednak, że musimy ograniczać się do bieli czy innego jasnego koloru. Choć często to właśnie one stanowią bazę, w tego typu przestrzeniach niejednokrotnie pojawiają się też wyraziste barwy, jak chociażby granat, butelkowa zieleń czy czerń. Dobrym pomysłem jest zastosowanie ich w dodatkach, żeby nie przytłoczyły całości wnętrza. Takie kolory, jak i inne wyraziste akcenty, mogą być wykorzystane m.in. na blatach roboczych. Dekory imitujące czarny kamień lub granit antracytowy, proponowane np. przez firmę Egger, świetnie sprawdzą się m.in. w kontrastowych zestawieniach z jasnymi meblami czy ścianami. Wspomniany producent proponuje również m.in. reprodukcje betonu, metalu, ceramiki i drewna, także na modnych cienkich blatach z elegancką supermatową powierzchnią, świetnie wpisującą się w nowoczesny design.

Funkcjonalność

Jedną z kluczowych cech stylu nowoczesnego jest funkcjonalność – dotyczy ona zarówno przemyślanego zaprojektowania całości przestrzeni, jak i poszczególnych elementów jej wystroju. Kuchnie w takiej odsłonie bardzo często są otwarte na strefę dzienną, wypoczynkową lub jadalnianą, co dodaje poczucia przestronności. Popularnym w tym kontekście rozwiązaniem jest wyspa lub półwysep oddzielający strefę kuchenną od salonu. Taki układ daje dostęp do blatu roboczego z każdej (lub niemalże każdej – w przypadku półwyspu) strony, co sprzyja np. wspólnemu przygotowywaniu posiłków, a także sprawia, że aranżacja staje się bardziej elastyczna. Przestrzeń w zależności od potrzeb łatwo może bowiem przemienić się z obszaru kulinarnych eksperymentów w centrum towarzyskich spotkań czy miejsce pracy. Dodatkowo – w zależności od tego, jak zaaranżujemy wyspę, może ona gwarantować nam sporo przestrzeni do przechowywania, a to z kolei pomaga w utrzymaniu na co dzień porządku i pustych blatów w minimalistycznej stylistyce. A propos blatów – warto też zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Podstawą jest to, by były higieniczne i bezpieczne dla żywności, a także odporne na ciepło. Blaty robocze proponowane np. przez firmę Egger są też odporne na zużycie, uderzenia oraz zarysowania, a także na plamy, pozwalając na łatwe czyszczenie. Wybrane modele charakteryzują się też np. supermatową, aksamitnie ciepłą powierzchnią oraz właściwościami zapobiegającymi pozostawianiu odcisków palców.

Nowoczesna kuchnia to zwykle otwarta i elastyczna przestrzeń. Dobierając do niej blat, warto wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale i funkcjonalne, dzięki czemu dłużej będziemy mogli cieszyć się z naszej aranżacji.

Materiał partnera.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści