7 lipca 2022

Jak urządzić kącik czytelniczy w stylu skandynawskim w salonie?

Czytanie znów staje się modne i coraz więcej osób sięga po książki czy to w tradycyjnej formie, czy w formie audiobooków i ebooków. Niezależnie od preferowanej formy, warto mieć w mieszkaniu kącik czytelniczy, gdzie można wygodnie się rozsiąść i zagłębić w świat przedstawiony w powieści czy wydarzeniach w książce biograficznej. Na pewno stylistyka skandynawska będzie tu odpowiednim wyborem. Jak zatem urządzić kącik czytelniczy w duchu filozofii hygge w salonie?

Wybieramy meble do kącika czytelniczego – ergonomia i funkcjonalność

Każde wnętrze w stylu skandynawskim wyróżnia się wygodą i praktyczną formą. Musi być to miejsce w którym dobrze się czujemy i chętnie przebywamy, ciesząc się prozaicznymi czynnościami, jak czytanie. W kąciku czytelniczym nie może zabraknąć regału na książki. Jednak nie musi być to regał stojący. Można postawić na model wiszący, który zajmie mniej miejsca i w ten sposób zapewni więcej przestrzeni użytkowej. Sprawdzi się też model na nóżkach, gdyż zagwarantuje łatwość utrzymania tej przestrzeni w czystości. W takim przypadku warto by na płozach czy też nóżkach posadowiony był także fotel do kącika czytelniczego. Na pewno istotne jest, by tapicerka fotela była łatwa w czyszczeniu i hydrofobowa. Koło fotela można postawić jeszcze mały stolik kawowy na kółkach. W końcu któż z nas nie lubi wypić kawy czy herbaty podczas lektury? Oczywiście można wybrać więcej niż jeden regał i w ten sposób stworzyć prawdziwą domową biblioteczkę. Obok regału można również zawiesić półki wiszące i wyposażyć je w podpórki, które będą zapobiegać przewracaniu się książek. Mogą mieć one nawet formę niewielkich rzeźb, urozmaicających tę przestrzeń pod względem wizualnym.

Oświetlenie ma znaczenie, czyli jaką lampę wybrać do kącika czytelniczego w salonie

Urządzając kącik czytelniczy w salonie, trzeba pamiętać nie tylko o doborze wyposażenia, ale również odpowiedniego oświetlenia. W końcu nierzadko zdarza nam się czytać po zmroku, a nasze oczy powinny być chronione przed przemęczeniem. Światło powinno być punktowe i ustawione w takim miejscu, by nie tworzył się cień podczas czytania. Można wybrać lampkę biurkową i postawić ją na wspomnianym stoliczku kawowym obok fotela. Jednak świetnie sprawdzi się także lampa stojąca. Model z ruchomym ramieniem, którym można manewrować, będzie niezwykle praktyczny, gdyż będzie można odpowiednio skierować światło podczas czytania. Doskonałej jakości modele w stylu skandynawskim można znaleźć na stronie: https://abanet.pl/496-lampy-stojace-led. Oczywiście lampę należy wyposażyć w żarówkę LED, która gwarantuje energooszczędność. Trzeba pamiętać o odpowiedniej temperaturze barwowej i mocy. Bez wątpienia moc nie musi być duża, bo jest to oświetlenie strefowe lub punktowe. Światło ciepłe albo neutralne, które nie męczy oczu najlepiej się sprawdzi.

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści