14 lutego 2020

Jak przezwyciężyć pluskwy domowe – czyli sposoby na ich pozbycie

Pluskwa domowa ( Cimex lectularius) jest to gatunek owada należący do podrzędu pluskwiaków. Pluskwy występowały już przed naszą erą. Żywiły się wtedy krwią zwierząt, głównie nietoperzy zamieszkujących jaskinie. Z biegiem lat gdy w jaskiniach pojawił się człowiek ich pożywieniem stała się ludzka krew. Pluskwy są bardzo odporne, gdy brakuje im pożywienia mogą wprowadzić się w stan hibernacji i przeżyć w nim nawet rok. Dzięki swojemu płaskiemu kształtowi nie jesteśmy w stanie ich zgnieść poprzez nadepnięcie. Pluskwy występują zarówno w blokach jak i domach jednorodzinnych. Ich problem nie dotyczy tylko zaniedbanych budynków, mogą pojawić się dosłownie u każdego.

Spis treści:
Skąd biorą się pluskwy?
Gdzie ukrywają się pluskwy?
Dlaczego pluskwy są niebezpieczne?
Jak zwalczać pluskwy?
Jak zapobiegać aby pluskwy się nie pojawiały?

Skąd w ogóle biorą się pluskwy?

Pluskwa jest niewielka. Długość jej ciała to około 5 mm, a szerokość około 3 mm. Jest koloru ciemnobrązowego i ma budowę mocno spłaszczoną. Pluskwy najczęściej przenosimy do naszego domu:
– z publicznego transportu
– przywozimy z wakacji lub urlopu
– przynosząc do domu używane przedmioty lub ubrania
– z pobytu w miejscach publicznych, gdzie jest skupisko ludzi
– mogą sama przywędrować np. od sąsiadów
– mogą zostać przyniesione przez zwierzęta na sierści ( np. koty, psy)

Gdzie pluskwy mogą się ukrywać w domu?

Pluskwa posiada gruczoł, który wydziela oleisty płyn, gdy owad jest rozdrażniony. Jego zapach przypomina woń gnijących malin. Ten zapach może być wskazówką do tego, czy mamy do czynienia z pluskwami oraz gdzie ich szukać. Pluskwy bardzo dobrze czują się w przeróżnych zakamarkach, szczelinach, ogólnie lubią trudno dostępne dla nas miejsca. Siedliska pluskiew możemy szukać:
– pod łóżkiem
– za meblami
– pod listwami podłogowymi
– za obrazami
– pod tapetami, boazerią
– w ciemnych niedostępnych kątach
– pod fragmentami odstającego tynku

Dlaczego pluskwy są tak niebezpieczne?

Owady te bardzo szybko się poruszają, nawet 4 cm na sekundę. Żywią się krwią człowieka. Atakują zwłaszcza w nocy kiedy śpimy. Nasza skóra jest swędząca i zaczerwieniona. Pluskwy są bardzo niebezpieczne dla człowieka. Roznoszą liczne choroby i bakterie. Przenoszą m. in. bakterię gronkowca złocistego, która wywołuje bardzo poważne schorzenia takie jak zespół wstrząsu toksycznego, zapalenie szpiku kostnego czy posocznicę. Zazwyczaj do ukąszenia dochodzi na odsłoniętych częściach naszego ciała: rękach, nogach, brzuchu, ramionach. Samo ukąszenie nie jest bolesne. Zostaje po nim ślad w postaci czerwonego obrzęku, któremu towarzyszy uciążliwy świąd. Może wystąpić również u niektórych odczyn alergiczny.

Walka z pluskwami – jak je zwalczać

Aby skutecznie zwalczyć pluskwy musimy je najpierw zlokalizować, a to czasem nie lada wyzwanie. Pluskwy poza charakterystycznym zapachem,, zgniłych malin” pozostawiają również swoje odchody w postaci czarnych maluteńkich kropeczek.

Sposoby domowe na pluskwy to:
• Gruntowne porządki
Od tego zaczynamy naszą walkę z tymi owadami. Musimy poodsuwać i wyczyścić wszystkie meble oraz rzeczy znajdujące się w nich. To co nadaje się do prania to pierzemy w wysokiej temperaturze. Ściągamy wszystko ze ścian i okien – jednym słowem w pokoju nie może znajdować się nic. Listwy podłogowe też należy usunąć i posprzątać pod nimi. Tylko tak gruntowne porządki mogą pomóc nam pozbyć się pluskiew. Pamiętajmy, aby niczego nie przeoczyć, bo cały nasz wysiłek może okazać się daremny. Do takich gruntownych porządków przyda nam się myjka parowa. Pluskwy nie znoszą wysokiej temperatury – pod wpływem jej działania giną. Tą czynność musimy powtórzyć za około 14 dni, bo tyle trwa cykl rozwojowy tego owada. Miejsca, w których pluskwy się znajdują należy wysmarować naftą lub spirytusem denaturowanym.
• Zapachy, których pluskwy nie lubią
Mielony kminek pomoże nam w walce z tymi owadami. Zawiera duże stężenie kurkuminy, której pluskwy nie lubią. Istnieje możliwość, że się po prostu wyniosą. Drażniąco działają także eteryczne olejki, których nie znoszą owady ( zwłaszcza lawendowy, miętowy ). Zapach spirytusu też im dobrze nie służy, więc co kilka tygodni należy spryskać zapobiegawczo np. materac, by pluskwy się nie pojawiły.
• Środki owadobójcze
Wiele z nas decyduje się na użycie środków chemicznych do walki z pluskwami, gdyż są one skuteczniejsze niż wcześniejsze metody. Środki te mają albo formę oprysku lub koncentratu w atomizerze. Oto kilku producentów środków na pluskwy: Cimex-Out, Asplant, Best, Strong, Focus.
• Fachowa pomoc
Zawsze możemy skorzystać z pomocy fachowców, czyli po prostu wynająć ekipę, która pozbędzie się za nas owadów. Zrobi pełną dezynfekcję mieszkania.

Jak zapobiegać, aby pluskwy się nie pojawiły?

Przede wszystkim nie przynośmy do domu mebli oraz innych rzeczy niewiadomego pochodzenia ( np. używanej odzieży). Dbajmy o czystość i porządek. Gruntowne porządki raz na jakiś czas pozwolą nam zminimalizować pojawienie się pluskiew.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści