1 sierpnia 2023

Jak przedzielić pokój z jednym oknem?

Niekiedy zachodzi potrzeba przedzielenia pokoju, w którym jest tylko jedno okno. To nie lada wyzwanie, gdyż takie rozwiązanie sprawia, że jedna z wydzielonych stref najprawdopodobniej nie będzie mieć dostępu do światła słonecznego. Jednak pokój bez okna to również miejsce, które da się zaaranżować w estetyczny, stylowy i funkcjonalny sposób, ale póki będziesz analizować takie rozwiązanie, poznaj inne opcje, które pozwolą Ci przedzielić pokój z jednym oknem, niekoniecznie przy wstawieniu tradycyjnej ścianki działowej, która będzie sięgać od podłogi aż po sam sufit.

Kiedy warto podzielić jeden pokój?

Podzielenie jednego pokoju na dwie oddzielne strefy to praktyczne rozwiązanie, które może zwiększyć komfort życia codziennego, a niekiedy jest również niezbędne. Sprawdzi się w przypadku dorastających dzieci, które chcą mieć dla siebie jedno pomieszczenie, bez konieczności dzielenia go z rodzeństwem czy z rodzicami.

Dodatkowo zrobienie dwóch pokoi z jednego będzie korzystnym rozwiązaniem, gdy będzie zależeć Ci na wydzieleniu strefy sypialnianej w salonie, podczas mieszkania w małometrażowej kawalerce.

To także świetna opcja, gdy chcesz oddzielić domowe biuro od pokoju dziennego i tym samym nie czuć się podczas siedzenia w salonie jak w pracy. Niektórzy decydują się także na przedzielenie jednego pomieszczenia na dwa i wykorzystanie tej części bez okna na schowek czy garderobę, co jednocześnie ułatwi zachowanie ładu i porządku w reprezentacyjnej przestrzeni domu czy mieszkania.

Sposoby na podzielenie pokoju z jednym oknem

Sposobów na podzielenie jednego pomieszczenia z oknem na dwa pokoje jest wiele. Warto wykorzystać ten z nich, który najlepiej sprawdzi się w danej aranżacji i pozwoli spełnić indywidualne potrzeby i oczekiwania. Preferencje i wymagania mogą być zupełnie różne w zależności od sytuacji. Przestrzeń można podzielić przy użyciu:

  • Ścianek działowych – to najpopularniejsze rozwiązanie, które jednak wymaga większej ingerencji i pomocy fachowców, a także dużych nakładów finansowych. Konieczne będzie przemalowanie ścian, być może także przerobienie podłogi oraz najprawdopodobniej nie obejdzie się bez zakupu drzwi pokojowych.
  • Mebli – to również rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowanie. Do przedzielenia pokoju można wykorzystać klasyczne szafy, niższe komody, lekkie w swojej formie regały lub też witryny. Taka opcja będzie znacznie lżejsza wizualnie niż pełna ściana działowa z drzwiami. Sprawdź tutaj bogatą ofertę witryn: https://meblezych.pl/witryny.
  • Przeszklonych konstrukcji – co aktualnie jest bardzo modne, szczególnie w postaci szklanych drzwi loftowych ze szprosami, które idealnie wpisują się w nowoczesne i industrialne aranżacje. W ten sposób można ciekawie oddzielić salon od sypialni, do której nadal będzie dostęp światła, gdyż ściana będzie transparentna.
  • Parawanów – to najszybszy i najtańszy sposób na przedzielenie pokoju na dwie części. Jednocześnie do każdej z nich nadal będzie wpadało światło słoneczne. Ponadto parawan może stanowić ciekawy element dekoracyjny, gdy zostanie swoim kształtem, kolorem czy wzorem dobrze dopasowany do aranżacji.
  • Kolorów – to bardzo ciekawe rozwiązanie, w którym nie wykorzystuje się brył, cegieł czy innych materiałów i elementów do podzielenia przestrzeni, a wizualnego podziału dokonuje się poprzez wybranie różnych kolorów. Jedna część pokoju może być jaśniejsza, a druga ciemniejsza lub też można zdecydować się na połączenie zupełnie kontrastujących ze sobą odcieni. Dla przykładu świetnym rozwiązaniem będzie pomalowanie strefy dla dziewczynki na różowo, a dla chłopca na niebiesko, gdy rodzeństwo dzieli razem jeden pokój, a okno znajduje się na samym środku, dzięki czemu każde dziecko będzie miało do niego nadal dostęp.

Zamiast okna, w części, która zostanie pozbawiona jego dostępu, warto zastosować lustra ścienne w większym rozmiarze. Takie akcesoria nie tylko pięknie prezentują się w każdym wnętrzu, ale też odbijają światło i tym samym rozjaśniają i wizualnie powiększają przestrzeń. Świetnym wyborem, jeśli zdecydujesz się na postawienie tradycyjnej i pełnej ściany działowej wraz z drzwiami wejściowymi do pokoju bez okna, jest wybranie skrzydeł z przeszkleniami. Przez te szklane elementy w jakimś stopniu przebijać będzie się światło z pomieszczenia znajdującego się obok, dzięki czemu również będzie jaśniej.

Aranżujesz mieszkanie na nowo? Sprawdź ofertę drewnianych mebli w sklepie meblezych.pl.

Artykuł partnera.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści