21 stycznia 2024

Jak efektywnie zagospodarować przestrzeń pod schodami?

Przestrzeń pod schodami nie musi stać pusta. Wystarczy odrobina wyobraźni i ciekawa koncepcja, a niezagospodarowana wnęka będzie funkcjonalnym schowkiem gospodarczym lub nawet reprezentacyjną częścią mieszkania. Możesz też wykorzystać to miejsce na aranżację oryginalnej biblioteczki. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie wnęki pod schodami jako kącik wypoczynkowy. Jakie jeszcze funkcje może mieć nowoczesna zabudowa pod schody?

Zagospodarowanie miejsca pod schodami polega na umiejętnym wykorzystaniu przestrzeni, która jest często pomijana. Pod schodami nie jest tak ciasno, jak nam się zwykle wydaje. To dobre miejsce na rowery, szafy na ubrania, półki na książki, garderobę lub nawet małą spiżarnię. Sprytna zabudowa pod schodami może stworzyć ciekawe miejsce do przechowywania przedmiotów, które nie znajdują miejsca w innych pomieszczeniach.

Na jakie schody się zdecydować

Budując dom piętrowy lub z poddaszem, musimy zdecydować, jakie zrobić w nim schody. Możliwości jest sporo. Możemy postawić na schody proste, dwubiegunowe,  trójbiegunowe, zabiegowe, modułowe, kręcone lub kacze. Wybór zależy od wielu aspektów. Ważne są indywidualne preferencje, ale nie można zapominać o wielkości domu, stylu urządzenia wnętrz, a nawet wieku użytkowników.

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się gotowe schody modułowe drewniane lub stalowe. Schody tego rodzaju montuje się dopiero na etapie wykańczania domu lub po całkowitym zakończeniu budowy, np. w trakcie rozbudowy czy generalnego remontu. Jest to możliwe ze względu na konstrukcję samonośną, która nie wymaga dodatkowych przygotowań. Schody pełnią przede wszystkim funkcję użytkową, dlatego powinniśmy zawczasu pomyśleć możliwości zabudowy wnęki pod schodami.

Zabudowa wnęki pod schodami

Jednym z najpopularniejszych sposobów zagospodarowania wnęki pod schodami jest konstrukcja półek lub szaf do przechowywania takich rzeczy, jak książki, zastawa stołowa, narzędzia. Możesz dodać drzwi lub zasłony, aby schować te elementy przed wzrokiem.

W zależności od rozmiaru przestrzeni miejsce pod schodami może być przekształcone w garderobę. Wystarczy zainstalować wieszaki na odzież wierzchnią, szaliki i czapki, półki na buty i ubrania. Pomieszczenie gospodarcze pod schodami to świetna lokalizacja małego pokoju dla domowego zwierzaka, gdzie znajdzie wygodne legowisko, miski na jedzenie i wodę oraz zabawki. Nowoczesna zabudowa pod schodami może być też świetnym miejscem na przechowywanie rowerów i akcesoriów rowerowych.

Szuflady i szafki czy komoda pod schodami to kolejne inteligentne rozwiązania, które pozwalają na wygodne i estetyczne zagospodarowanie miejsca w domu. Dzięki nim wykorzystasz każdy centymetr dostępnej przestrzeni, utrzymując porządek i łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów. Przy projektowaniu rozwiązań pod schody ważne jest, aby rozważyć, jak będą one wyglądać w kontekście całego domu. Należy zastanowić się nad wielkością, stylem, kolorami i materiałami, aby stworzyć harmonijną całość z resztą wnętrza.

Szafy pod schodami

Pod schodami świetnie sprawdza się szafa przesuwna. W tym rozwiązaniu drzwi otwiera się w bok na prowadnicach i dlatego nie wymaga ona dodatkowej przestrzeni. Dzięki temu szafa może być zabudowana od podłogi aż po same schody, co daje możliwość maksymalnego zagospodarowania wolnej przestrzeni. Szafa przesuwna dobrze dobrana wymiarowo, stylistycznie i kolorystycznie doskonale komponuje się ze schodami. Tworzą spójną całość, szczególnie jeśli jest to szafa pod schodami drewnianymi w kolorze schodów.

Jeżeli pod schodami jest dużo przestrzeni i jest możliwość swobodnego otwierania drzwi, warto pomyśleć o szafie wnękowej pod schodami. Taką szafę dopasowuje się do wysokości i szerokości wnęki. Można zdecydować się również na szafę w zabudowie pod schodami z dodatkowymi szufladami. Wszystko zależy od przestrzeni i kształtu miejsca, w jakim ma stanąć. W przedpokoju jest zwykle niewiele miejsca, dlatego pod schodami można ulokować szafę z lustrem. Lustro będzie odbijać światło, przez co przestrzeń optycznie się powiększy i będzie jaśniej.

Co pod schody?

Duże i głębokie wnęki pod schodami warto wykorzystać do stworzenia przytulnego kącika wypoczynkowego. Czasem w środku można zmieścić kanapę, bujane krzesło lub wygodne poduchy, na których zrelaksujesz się po ciężkim dniu. Możesz zamontować półkę pod skosem, która pomieści ulubione książki czy przekąski. Strefę relaksu można pomalować na odcień kontrastujący z ogólną kolorystyką pomieszczenia bądź w odcieniu identycznym lub zbliżonym do koloru ścian. Pamiętaj o dodatkowym oświetleniu w formie kinkietu lub stojącej lampy.

Wnęka pod schodami do doskonałe miejsce na przechowywanie zapasowej żywności, garnków, naczyń, dużych i niezgrabnych sprzętów kuchennych, pustych słoików i wszystkich innych przedmiotów, które zazwyczaj zajmują miejsce na blacie roboczym w kuchni. W przypadku spiżarni ważne jest, aby przestrzeń była dobrze zorganizowana i łatwo dostępna. Półki, szafki i szuflady powinny być dostosowane do rozmiaru przestrzeni oraz zapewniać łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych przedmiotów.

Spiżarnia pod schodami nie musi być tylko praktyczna. Może też stać się atrakcyjnym elementem domu. Dlatego wybierz styl aranżacji, który współgra z resztą wnętrza, aby stworzyć spójny i przyjemny dla oka wygląd. Zainstaluj odpowiednie oświetlenie, aby ułatwić dostęp do zapasów. Pamiętaj o wentylacji, szczególnie jeśli zamierzasz przechowywać świeże produkty.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści