1 grudnia 2020

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie szynowe do mieszkania?

Nie da się ukryć, że idealnie dobrane oświetlenie do pomieszczeń, służy nie tylko polepszeniu widoczności, ale także niesie za sobą walory estetyczne. Dużą popularnością cieszy się oświetlenie szynowe. Jest to rozwiązanie nie tylko komfortowe i praktyczne, ale także modne, szczególnie w przypadku przestrzeni o dużych rozmiarach. Nie chodzi tylko o pomieszczenia komercyjne, ale także mieszkalne. Mimo to, nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wiele zalet ma tego typu oświetlenie. Jak zatem dobrać i zaaranżować szynoprzewody w garderobie, kuchni i salonie?

Oświetlenie szynowe czyli jakie?

Najlepszy przykład oświetlenia szynowego znajdziemy tutaj: https://boxlab.pl/oswietlenie-szynowe. Jak widać, jest to listwa, którą montujemy do sufitu, a wewnątrz tej listy przewodzony jest prąd. Szyna następnie podpinana jest do instalacji elektrycznej, co oznacza, że tego typu oświetlenie, pozbawione jest dodatkowych, plączących się przewodów. Szynę możemy dowolnie przesuwać, a także dopasowywać światło do wielu płaszczyzn. Nic więc dziwnego, że tego typu lampy szynowe dominują w aranżacjach nowoczesnych i modnych wnętrz. To łatwy i szybki sposób na odmianę pomieszczeń, urządzonych nawet w starszym stylu. Jako, że wymagane jest jedynie jedno wyjście prądowe, można je z powodzeniem zamontować w miejscu dawnej lampy, a następnie dowolnie przesuwać, bez konieczności kłucia sufitu.

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie szynowe?

Wybór oświetlenia szynowego, będzie wyglądał nieco inaczej, niż wybór klasycznej lampy wiszącej. Otóż oprócz szynoprzewodów, konieczne są także lampy, zaślepki i łączki, co może początkowo zniechęcić. Jednak warto zasięgnąć pomocy specjalistów pracujących w sklepach z oświetleniem. Często wystarczy pokazać zdjęcie lub rysunek projektu, a pomogą nam oni dobrać odpowiednie akcesoria.

Jak dobrać oświetlenie szynowe do salonu?

W przypadku dużych powierzchni, które są otwarte, a także stanowią wyzwanie aranżacyjne, szynoprzewody, takie jak te: https://boxlab.pl/szynoprzewody sprawdzą się najlepiej. Warto zdecydować się na szyny 3-fazowe, dzięki czemu będziemy mogli w dowolnym momencie regulować oświetlenie np. wyłączając część lamp. Jak zaaranżować jednak 3-fazowy system w salonie?. Warto pamiętać o kilku zasadach montując oświetlenie salonu:

  • podłużna szyna świetnie wpasuje się wzdłuż strefy, w której umieszczona jest kanapa, fotele czy stolik kawowy.
  • jeśli w salonie są narożniki, warto postawić na szynę w kształcie litery L lub kwadratu, by odpowiednio doświetlić miejsce odpoczynku.
  • do szyn można dodać kilka reflektorów, skierowanych na punkty w salonie jak np. telewizor.

Jak dobrać oświetlenie szynowe do kuchni?

W kuchni można z powodzeniem zamontować oświetlenie szynowe. Jeśli nasza kuchnia jest przestronna, z wyspą na środku, warto zamontować nad nią systemy szynowe. Wówczas będziemy mogli je dowolnie przesuwać. Oświetlenie kuchni powinno być dość intensywne, dlatego warto także pokusić się o mniejsze szyny nad kuchennymi blatami. Dodatkowo można zastosować pojedyncze reflektory, jeśli chcemy szczególnie wyeksponować dane miejsce.

Jak dobrać oświetlenie szynowe do garderoby?

Garderoba jest królestwem każdej kobiety, dlatego istotne jest, by przy wyborze ubrań, w pomieszczeniu było dostatecznie jasno. Tego typu pomieszczenia zwykle nie są zbyt duże, więc świetnym rozwiązaniem będą np. lampy szynowe. Produkt jak ten: https://boxlab.pl/lampy-na-szyne idealnie sprawdzi się w doświetleniu niewielkich pomieszczeń, a przy okazji zachowane zostaną niezbędne walory estetyczne. Oświetlenie garderoby najlepiej zamontować na środku sufitu, dodatkowo można dodać szynoprzewody, biegnące bezpośrednio nad wieszakami z ubraniami.

Artykuł gościnny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści