Jak ciekawie urządzić mały przedpokój?

Zazwyczaj główna uwaga podczas aranżowania domowych wnętrz skupia się na kuchni, salonie i sypialni. Często zapomina się o pomieszczeniu, które stanowi bramę do każdego mieszkania lub domu, czyli o przedpokoju. Bywa on zaniedbywany, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, w których stanowi przestrzeń do składowania wielu, różnych przedmiotów. A to wielki błąd. Nawet bowiem najmniejszy przedpokój można urządzić tak, żeby był w pełni funkcjonalny, a przy tym świetnie się prezentował. Jak to zrobić dobrze i ciekawie? O tym opowiemy poniżej.

Przedpokój – ważna i zapomniana część mieszkania

Niby jest niewielki i ponoć nieważny, a przecież to właśnie przedpokój jako pierwszy widzą wszystkie osoby odwiedzające dane mieszkanie. W przypadku ludzi pierwsze wrażenie jest niezmiernie istotne. Nie inaczej bywa w kwestii wnętrz, które przecież wiele mówią również o swoich właścicielach.

Przedpokój stanowi integralną część mieszkania i powinien być z nim powiązany stylistycznie, wykazując te same cechy, co pozostałe, bardziej reprezentacyjne pomieszczenia.

Co można jednak zrobić, jeżeli trzeba zmieścić w przedpokoju sporą ilość przedmiotów, a miejsce jest mocno ograniczone? Czy da się w takich warunkach połączyć funkcjonalność z estetyką? Istnieje kilka tricków, które pozwalają na stworzenie przyjaznej przestrzeni, nawet w całkiem małym pomieszczeniu.

Dobra organizacja to podstawa

Bądźmy szczerzy, podstawą do stworzenia udanej aranżacji jest dobry plan. Bez względu na to, czy dysponujemy przestronnym wnętrzem, czy maleńkim przedpokojem, zasada ta obowiązuje. A nawet ciasne przedpokoje wręcz wymagają bardziej restrykcyjnego budowania przestrzeni.

Warto zacząć od dokładnego rozrysowania wszystkich niezbędnych elementów. Może bowiem okazać się, że tak naprawdę nie wszystkie przedmioty są faktycznie potrzebne. Podczas kreowania ogólnego konceptu tworzy się bazę dla późniejszego utrzymania ładu i porządku w tej newralgicznej przestrzeni.

Odpowiednie meble – jak ukryć wszystkie przedmioty?

W małych przedpokojach każdy centymetr jest na wagę złota. Dlatego świetnym rozwiązaniem są szafy wnękowe, najlepiej wyposażone w przesuwne drzwi. Dzięki temu dodatkowy mebel nie zajmuje cennego przejścia. Otwieranie drzwi od szafy również nie utrudnia przemieszczania się w pomieszczeniu.

Tego typu szafy bywają naprawdę pakowne, przez co udaje się w nich zmieścić okrycia wierzchnie, obuwie, rozmaite akcesoria oraz wszystko to, na co nie znalazło się miejsce w innych pomieszczeniach. Wystarczy tylko przesunąć drzwi i już nadmiar niepotrzebnych przedmiotów znika z pola widzenia domowników i gości.

Oświetlenie – niewielkie, ale skuteczne

Przedpokoje wymagają dobrego oświetlenia. W małych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się niewielkie oprawy. Wiele osób sięga zatem po oczka wpustowe i jest to naprawdę dobra opcja. Nie zajmują cennego miejsca, a przy tym można je rozmieścić tak, żeby doświetlały wszystkie zakamarki, dawały światło do bezpiecznego przemieszczania się i wykonywania prostych czynności, a także rozjaśniły przestrzeń przy lustrze do ostatnich poprawek w wyglądzie tuż przed wyjściem.

Warto stosować źródła światła jak najbardziej zbliżone do naturalnych promieni słonecznych. W pomieszczeniach tego typu nie muszą mieć one dużego natężenia. Najczęściej wystarcza ok. 100 lx.

Tricki i sztuczki optyczne

Gdy już zadbamy o dobre meble i oświetlenie, można jeszcze pokusić się o optyczne powiększenie ciasnego przedpokoju. Jak to zrobić? Wystarczy zwykłe drzwi od szafy przesuwnej zamienić na szkło. Zyskuje się dzięki temu duże lustro, a także sprawia, że przestrzeń po prostu wydaje się większa.

Podobny efekty przynosi zastosowanie jasnych kolorów, które także dają wrażenie zwiększenia wnętrza.

Mały przedpokój – skuteczne planowanie drogą do sukcesu

Właściwie dobrane meble, a zwłaszcza pakowne szafy z przesuwnymi drzwiami oraz dobrze zaprojektowane oświetlenie, potrafią zdziałać cuda.

Gdy przedpokój jest niewielki, powinniśmy jeszcze pamiętać o jednej, ważnej zasadzie. W tym przypadku naprawdę mniej znaczy więcej. Warto zatem ograniczyć ilość przedmiotów i krytycznie podejść do rozmaitych zapasów. Niekiedy bowiem najskuteczniejsze nawet sztuczki nie są w stanie zamaskować nadmiaru posiadanych rzeczy.

***

Szukasz nowoczesnych mebli do domu? Sporo informacji na ten temat znajdziesz na iHome24.pl, stronie pełnej ciekawostek i fachowych porad.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Podobne posty

  • Dobry wykonawca generalny – jak go znaleźć?Dobry wykonawca generalny – jak go znaleźć? Inwestycje budowlane to niezwykle skomplikowane i wieloetapowe przedsięwzięcia, które warto powierzyć tylko zaufanym, sprawdzonym i doświadczonym specjalistom. Jak jednak znaleźć dobrego generalnego wykonawcę budowlanego? Na co zwrócić […]
  • Nie działa Ci klimatyzacja? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczynyNie działa Ci klimatyzacja? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny Czyszczenie klimatyzacji powinno odbywać się regularnie. Niestety większość osób zapomina o tej ważnej kwestii, jaką jest czyszczenie klimatyzacji i potem przychodzi wielkie zdziwienie i wołanie o pomoc, bo coś się zepsuło, coś śmierdzi, czy […]
  • Pokój dziecka – jak wybrać najważniejsze elementy wyposażenia?Pokój dziecka – jak wybrać najważniejsze elementy wyposażenia? Pokój malucha to jego królestwo, w którym dorośli stanowią co najwyżej straż lub do którego mogą przychodzić w gości. Ich zadaniem jest jednak zapewnienie dziecku takich warunków, żeby mogło się ono skupić na zabawie lub nauce w bezpiecznym i […]
  • Efekt transparentności w Twoim salonie? Wybierz białą ławę!Efekt transparentności w Twoim salonie? Wybierz białą ławę! Każdy kto szuka pomysłów na urządzenie swojego domowego wnętrza chce zyskać imponujące efekty nie wydając przy tym zbyt wiele środków. Zależy nam na tym, aby cały design był funkcjonalny i piękny. Właśnie dlatego warto zastanowić się jak […]
  • Ochrona pracownika na stanowisku pracyOchrona pracownika na stanowisku pracy Niektóre zawody są niebezpieczne i stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka. Wtedy do obowiązku pracodawcy należy zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy. Jego rola sprowadza się więc do zastosowania środków ochronnych, […]