12 września 2023

Farba epoksydowa – co warto wiedzieć o tym produkcie?

W ostatnim czasie bardzo dużo możemy słyszeć o żywicy epoksydowej. Czym jednak jest farba epoksydowa? Jest to produkt, który świetnie sprawdza się w dekoracyjnym, jak i ochronnym malowaniu powierzchni metalowych oraz powierzchni betonowych. Jest antypoślizgowa, bardzo trwała, a przy okazji odporna na ścieranie. Jednak farba epoksydowa nie będzie nadawać się do wszystkiego. Warto przed użyciem zapoznać się z jej właściwościami oraz charakterystyką. 

  1. Czym są farby epoksydowe i czy są szkodliwe?
  2. Jakie ma właściwości farba epoksydowa?
  3. Jak malować farbą epoksydową?
  4. Farby epoksydowe — zastosowanie

Czym są farby epoksydowe i czy są szkodliwe?

Farby epoksydowe dwuskładnikowe to produkt dalece odległy od znanych nam farb akrylowych. W składzie farby epoksydowej znajdziemy syntetyczną żywicę epoksydową oraz utwardzacz. Dwuskładnikowe farby epoksydowe nie powstają bez powodu — dopiero połączenie tych dwóch składników daje w efekcie produkt z pożądanymi właściwościami. Po połączeniu utwardzacza i syntetycznej żywicy epoksydowej zachodzi między nimi bardzo intensywna reakcja. Efektem jest bardzo mocne wiązanie, w wyniku czego powstaje trwała, mocna, elastyczna powłoka. Farba epoksydowa jest odporna na działanie wysokich temperatur, jest odporna na ścieranie oraz na działanie różnych substancji chemicznych.

Farba na bazie syntetycznych żywic epoksydowych nie jest obojętna dla zdrowia człowieka. Wymagają szczególnych środków ostrożności podczas malowania. Opary z farby mogą podrażniać oczy oraz skórę, a zbyt długie przebywanie w jej towarzystwie może poważnie podrażnić drogi oddechowe człowieka. Decydując się na stosowanie farb epoksydowych, należy mieć na uwadze, iż

Jakie ma właściwości farba epoksydowa?

Farba epoksydowa dwuskładnikowa tworzy elastyczną, trwałą powłokę, która jest odporna na ścieranie. Świetnie sprawdza się do zabezpieczania powierzchni metalowych. Farby te charakteryzuje również dobra przyczepność do podłoża, o ile zostało ono wcześniej odpowiednio przygotowane.

Farba epoksydowa – charakterystyka i właściwości to również ceniona odporność na osmozę. Można przy jej pomocy zabezpieczać kadłuby statków bądź inne powierzchnie, które mają dość częstą styczność z wodą.

Jak malować farbą epoksydową?

By uzyskać wytrzymałą powłokę z farby epoksydowej, należy wiedzieć, jak nią malować. Przede wszystkim istotne są warunki, czyli:

  • temperatura podłoża betonowego musi być wyższa niż 10 stopni Celsjusza,
  • wilgotność względna pomieszczenia nie może przekraczać 85% (lepiej nie malować w czasie deszczu, w czasie mgły, dzień powinien być pogodny i słoneczny),
  • sprawna wentylacja podczas malowania to nieodzowny element.

Farby epoksydowe — zastosowanie

W ostatnim czasie farby epoksydowe są chętnie wybierane do zabezpieczania powierzchni metalowych, glazury czy betonowych. Decydując się na ten produkt, można uniknąć niszczącego wpływu kwasów, zasad czy gazów. Farbę tę można stosować do ochrony warsztatów mechanicznych, hal produkcyjnych, garażów, kotłowni czy piwnic. W zakładach spożywczych farba epoksydowa jest chętnie stosowana do zabezpieczania podłóg przed szkodliwym działaniem kwasów. Emalie epoksydowe to rewelacyjna opcja dla warsztatów samochodowych, gdzie nieustannie wykorzystuje się smary, oleje oraz paliwa. Zabezpieczony w ten sposób beton utrzyma czystość na długi czas. Jeśli chcesz mieć czystą podłogę w kotłowni, piwnicy czy garażu w swoim domu, również możesz skorzystać z farby epoksydowej. Więcej na jej temat znajdziesz na stronie: https://www.rafil.pl/produkt/na-beton-zestaw-emalia-epoksydowa/.

Artykuł gościnny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści