11 czerwca 2021

Dywan skandynawski – jak go wybrać i na co zwracać uwagę?

Jeżeli chcemy zdecydować się na wnętrza skandynawskie, gdzie dominuje nie tylko biel, ale również liczne drewniane dodatki, warto zdecydować się również na dywan skandynawski. To znakomity dodatek, który sprawi, że wnętrze będzie prezentowało się przytulnie, lub nawet naprawdę luksusowo. Co jednak warto wiedzieć o samych skandynawskich dywanach?

Czym charakteryzują się skandynawskie dywany?

Jeżeli chcemy postawić na skandynawskie wnętrza, warto również stawiać na charakterystyczne dodatki – powinny one być oryginalne, często wykorzystujące mocne kolory, ale jednocześnie zwracać uwagę swoją niestandardową formą. I dokładnie takie powinny być również dywany skandynawskie. Całość jednak, w połączeniu z powstałą przestrzenią, powinna być spójna i atrakcyjna wizualnie. Podobnie, jak w przypadku wielu innych stylów, również w stylu skandynawskie dywany odgrywają bardzo dużą rolę, dlatego też ich dobór będzie naprawdę bardzo istotny.

Co warto wiedzieć o stylu skandynawskim?

To, co przede wszystkim charakteryzuje ten styl, to połączenie naprawdę delikatnych barw z dość minimalistycznego wykończenia wnętrza. W tym przypadku będzie stawiało się również na naturalne materiały, jak drewno, z którego powinny być wykonane liczne elementy wyposażenia, ale również dekoracje i dodatki. Samo połączenie jasnych barw i drewna będzie tutaj bardzo spójne, co widać w przypadku bardzo wielu skandynawskich wnętrz.

Jasne kolory nie są tutaj przypadkiem – warto pamiętać, że w krajach skandynawskich często ilość światła, która dociera do mieszkań i domów, jest niewielka, więc to właśnie jasne kolory będą pozwalały na to, by w mieszkaniach było naprawdę bardzo jasno (jak na tę część świata), a do tego, by cała przestrzeń prezentowała się w sposób bardzo przestrzenny.

Na styl będzie miał wpływ również recykling, w połączeniu z ekologią, całość powinna być również bardzo funkcjonalna, co idealnie sprawdzi się, jeżeli styl skandynawski będziemy chcieli zastosować nawet w naprawdę małych przestrzeniach.

Sama podłoga będzie wykonana najczęściej z drewna, które również będzie jasne. Dodatkowo jednak może być ono bielone, dzięki czemu w pomieszczeniach będzie jeszcze jaśniej.

Same dywany, na które będziemy się decydować w przypadku tego stylu, mogą być względem siebie bardzo zróżnicowane, jednak kluczem do sukcesu będzie zdecydowanie się na dywany spójne z kolorystyką, ale i innymi aspektami charakterystycznymi dla wnętrza, które projektujemy.

Jakie dywany sprawdzą się w skandynawskich wnętrzach?

Na pewno warto stawiać na różnorodne geometryczne zdobienia. Jednocześnie, używane kolory mogą być dość wyraziste, co będzie jedną z opcji, która przed nami stopi, mogą być jednak również bardziej stonowane, przez co całe wnętrze będzie bardziej przytulne. Jeżeli jednak odpowiada nam bardziej krzykliwy charakter we wnętrzach skandynawskich, warto wybrać dodatki, takie jak właśnie dywany, które będą zawierać kolory pasującego do takiego wnętrza i zwracające na siebie uwagę. Natomiast, w całym dywanie jak najbardziej mogą dominować czy to szarości, czy zielenie, które często wpasowują się w skandynawskie klimat wnętrz.

Inną opcją, która również na pewno się sprawdzi, są dywany z domieszką juty, które mogą przypominać nawet chodniczki. Sprawdzą się one i w sypialniach, i w salonach, należy jednak pamiętać, że będą one nadawały danemu wnętrzu zdecydowanie mało formalnego i relaksującego klimatu, co jednak wielu odpowiada. Olbrzymim plusem takich dywanów są ich ceny, ale również fakt, że często można prać je nawet w pralce, co jest naprawdę praktyczne.

Jednocześnie, we wnętrzach skandynawskich mogą sprawdzać się bardzo zróżnicowane opcje. Nie należy wykluczać dywanów w kształcie koła, tych z domieszką konopi czy nawet dywanów typu shaggy.

Jak wybrać dywan skandynawski?

Podczas kupowania dywanów, należy zwracać uwagę również na elementy charakterystyczne dla wielu innych dywanów pokojowych, nie tylko dedykowanym skandynawskim wnętrzom.

Warto stawiać na materiały naturalne – bawełna, wełna czy jedwab będą tutaj doskonałym rozwiązaniem. Warto zastanowić się, czy lepsze będzie dla nas krótsze, czy dłuższe włosie – pierwsze z nich będzie praktyczniejsze, drugie przyjemniejsze, gdy będziemy chodzić po nim boso, jednak jego czyszczenia nie będzie już tak proste i przyjemne.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na gęstość pęczków na 1 m2 – ich ilość będzie znacząco wpływała na to, jak dywan będzie wyglądał, jak będzie trwały i jakie będą wrażenia z chodzenia po nim boso. Należy również pamiętać, że aby dywan był widoczny i spełniał swój dekoracyjny cel, musi on wystawać spod mebli na przynajmniej 30 do 50 cm, lub więcej.

Materiał sponsorowany.

Powiązane treści