Basen w ogrodzie to wyjątkowy luksus, szczególnie podczas upału. Aby przydomowy akwen spełniał swoją rolę, konieczne jest przeprowadzanie regularnych zabiegów sanitarnych, dzięki którym woda będzie czysta i zdatna do kąpieli. Pod wpływem wysokiej temperatury powietrza w wodzie basenowej rozwijają się glony i mikroorganizmy, dlatego do jej oczyszczania potrzebne są filtry oraz preparaty, które usuwają bakterie i wirusy. Jakie są najprostsze domowe metody oczyszczania basenu? Nic tylko chlor?
Najczęściej stosowanym środkiem dezynfekującym wodę w basenach jest chlor, który pozwala skutecznie wyeliminować bakterie i wirusy. Ma on jednak nieprzyjemny zapach i podrażnia błony śluzowe oraz skórę, co jest szczególnie szkodliwe dla alergików. Na szczęście, wodę w basenie można czyścić w bardziej naturalny sposób. Jakie są praktyczne alternatywy chloru?
Domowe sposoby na czyszczenie basenu
Zielona woda w basenie może być efektem zbyt krótkiego cyklu filtracyjnego, źle dopasowanych filtrów basenowych, zaniechania płukania filtra basenowego, braku stosowania chemii basenowej czy wątpliwej jakości chemii do basenu. Zmiana koloru wody jest sygnałem wskazującym na obecność różnego rodzaju grzybów, bakterii czy pasożytów.
Niektóre z nich są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci.
Jak czyścić wodę w basenie? Jeżeli zauważyliśmy symptomy zmiany koloru wody, należy zacząć działać. Nie trzeba natychmiast wymieniać jej nową, gdyż może okazać się, że ma tylko niewłaściwe pH i wystarczy podniesienie stężenia chloru, aby rozwiązać problem. Większe zanieczyszczenia wyjmujemy specjalnym sitkiem, a dno oczyszczamy odkurzaczem. Bardzo ważne, by po chlorowaniu włączyć pompę filtrującą na dłużej, nawet na 48 godzin. Dzięki temu możliwe będzie całkowite wyczyszczenie wody.
Nie zawsze zdajemy mamy świadomość, że do oczyszczania wody w basenie można stosować nie tylko chlor, który przyczynia się do rozwoju chorób układu oddechowego i alergii. Choćby z tego powodu warto skorzystać z bardziej innowacyjnych, naturalnych i mniej szkodliwych rozwiązań. Jednym z alternatywnych środków sanitarnych jest sól. Można stosować sól kuchenną, choć najlepiej wykorzystać leczniczą lub rafinowaną.
Sposób na zieloną wodę w basenie
Uzdatnianie wody metodą elektrolizy polega na wytworzeniu chloru na skutek rozpadu soli (NaCl) na podchloryn sodu (NaClO), który z kolei tworzy kwas podchlorawy (HOCl) i sodę. Proces ten zachodzi w wyniku działania elektrolizera. Jest to urządzenie umożliwiające przepływ prądu między elektrodami, które są w nim umieszczone.
Dzięki elektrolizie sól nie tylko w sposób naturalny oczyszcza wodę, lecz nie traci swoich zdrowotnych właściwości, co sprawia, że kąpiel w takich warunkach przypomina morską. Aby cieszyć się czystą wodą, należy pamiętać o utrzymaniu stałej ilości soli w wodzie. Stężenie powinno wynosić 3-4 gr soli na 1 l wody, czyli 3-4 kg soli na 1 m3wody. Po zastosowaniu tej metody można korzystać z basenu już po 2–3 godzinach.
Odpowiednią czystość wody w basenie zapewni wykorzystaniu metody opartej na działaniu aktywnego tlenu. Podobnie jak w przypadku chloru, bakterie i nieczystości są utleniane poprzez aktywne składniki. W metodzie tlenowej powodują one rozbicie zanieczyszczeń na niewidoczne cząsteczki. Czyszczenie przebiega bardzo szybko, gdyż już po upływie godziny od dodania środków można korzystać z basenu. Metoda tlenowa jest szczególnie polecana osobom uczulonym na chlor.
Domowe sposoby na czyszczenie wody w basenie
Skuteczność aktywnego tlenu nie jest tak wysoka jak chloru. Dlatego można wykorzystywać ją tylko w basenach, gdzie stężenie bakterii jest niższe. Konieczne jest również stosowanie dodatkowych środków niwelujących zjawisko powstawania alg. Zaletą tej metody oczyszczania jest neutralny zapach wody w basenie.
Innym skutecznym sposobem dezynfekcji jest naświetlanie wody falami elektromagnetycznymi. Promienie ultrafioletowe przenikają w strukturę DNA komórek mikroorganizmów oraz bakterii, przez co je zabijają. Wykorzystanie promieni UV redukuje powstawanie THM (halogenowych związków organicznych) oraz chloramin, które są szkodliwe dla zdrowia. To rozwiązanie nie gwarantuje jednak pełnego zabezpieczenia wody przed wtórnym skażeniem, dlatego stosowanie lamp ultrafioletowych musi być powiązane z końcową dezynfekcją chlorem.
Stężenie chloru przy tym zabiegu sanitarnym w basenie jest znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnego oczyszczania tym środkiem, co wiąże się też z brakiem charakterystycznego zapachu w basenie. Skuteczność pracy lamp UV powinna być monitorowana, dlatego w urządzeniach często jest umieszczany sygnał podczerwieni.
Co dodać do wody w basenie
Problem zielonkawej wody pomoże usunąć witamina C w proszku, czyli sporządzenie odpowiedniego roztworu na bazie tej witaminy według proporcji wskazanych przez producenta. Po zastosowaniu roztworu woda w basenie stanie się biała i czysta. Trzeba jednak pamiętać, że witamina C mocno obniża pH wody, przez co konieczne będzie zastosowanie preparatów na podwyższenie odczynu. Witamina C nie działa jednak antybakteryjnie. Woda stanie się wprawdzie przezroczysta, ale niekoniecznie będzie nadawać się do kąpieli. Jest to zatem rozwiązanie doraźne, którego warto raczej unikać.
Domowe sposoby na czyszczenie dna basenu
Jak wyczyścić dno basenu? Najpierw należy starannie odkurzyć nieckę, a następnie przetrzeć dno i ścianki basenu wilgotną szmatką lub miękką szczotką namoczoną w wodzie z dodatkiem dedykowanego detergentu lub płynu do mycia naczyń. Następnie myjemy zabrudzenia myjką ciśnieniową i oczyszczamy pompę basenową.