17 lutego 2020

Co należy wiedzieć o sadzeniu i pielęgnacji hortensji?

Hortensje ogrodowe to majestatyczne i piękne krzewy, które warto mieć w swoim ogrodzie. Ich niezaprzeczalnym atutem jest to, że wkomponują się w klimat ogrodów tradycyjnych jak i takich, które zostały urządzone w nieco orientalnym stylu. Aby móc się jednak cieszyć urokiem tych kolorowych roślin, należy umiejętnie o nie zadbać. Należy więc znać ich wymagania glebowe, a także wiedzieć jak i kiedy je sadzić.

Kiedy jest dobry moment na sadzenie hortensji?

Hortensje ogrodowe mają to do siebie, że stosunkowo trudno się przyjmują. Aby zwiększyć ich szanse na przyjęcie się, konieczna jest prawidłowa technika sadzenia. Nie bez znaczenia jest również to, kiedy posadzimy te przepiękne krzewy. Niestety, nie da się jednoznacznie stwierdzić, kiedy jest najbardziej optymalny moment na sadzenie hortensji. Wydawać się jednak może, że najlepiej posadzić hortensje do gruntu na początku wiosny lub jesieni. Unikajmy jednak sadzenia tych krzewów pod koniec jesieni, gdyż młode krzewy są szczególnie wrażliwe na szkodliwy wpływ ujemnych temperatur powietrza. Jeżeli zdecydujemy się posadzić hortensje wiosną, koniecznie musimy mieć na uwadze regularne i systematyczne ich podlewanie. W przeciwnym razie, krzewy mogą nie kwitnąć zbyt okazale. Sadząc te barwne krzewy wczesną jesienią, pamiętajmy o zabezpieczeniu ich przed przymrozkami, które mogą być dla nich drastyczne w skutkach. Nie bez znaczenia jest również to podczas jakiej pogody sadzimy hortensje. Najkorzystniej robić to w pochmurne dni, zaraz z samego rana. Dlaczego? Przede wszystkim z tego powodu, że wówczas roślinom nie zagrażają silne wahania temperatur. Jeżeli chodzi o stanowisko, hortensje preferują raczej lekko zacienione miejsca. Zbyt duża ilość słońca sprawi, że hortensja będzie szybko więdnąć, zwłaszcza latem. Jeśli słońca będzie za mało, krzew nie będzie zbyt obficie kwitnął.

Jakie podłoże preferują hortensje i jak je sadzić?

Hortensjom najbardziej odpowiada przepuszczalna i żyzna gleba. Niezmiernie ważne jest również to, aby była ona odpowiednio wilgotna. Sucha gleba sprawi, że rośliny będą miały bardzo anemiczny wygląd. Jeśli chodzi o pH gleby, powinno ono wynosić od 4, 5 do 5. Jeżeli nasza gleba charakteryzuje się wyższym odczynem, nie zapomnijmy o zakwaszeniu jej. Nawozy o potencjale zakwaszającym znajdziemy w większości sklepów ogrodniczych. Zanim umieścimy w glebie nasze hortensje, dobrze jest również dostarczyć ziemi składniki mineralne, które umożliwią krzewom szybką aklimatyzację w nowym miejscu. Niezmiernie istotna jest również odpowiednia technika sadzenia krzewów hortensji. Jeżeli kupujemy krzewy w doniczkach, postarajmy się, aby dół, który wykopiemy miał dokładnie taką samą głębokość jak doniczka. Szerokość powinna być jednak dwukrotnie większa niż średnica wspomnianej już doniczki. Nie zapomnijmy o tym, aby przed posadzeniem hortensji, umieścić na dnie przygotowanego dołu niewielką ilość kompostu oraz ziemi ogrodowej. Przed umieszczeniem rośliny w dołku, przyjrzyjmy się temu w jakim stanie jest jej system korzeniowy. Jeśli widzimy, że korzenie są przesuszone, podlejmy hortensję jeszcze przed posadzeniem. Bardzo istotne jest to, aby krzew został posadzony na identycznej głębokości jak ta w pojemniku, w którym do tej pory rósł. Miejmy również na uwadze to, aby zachować odpowiedni odstęp pomiędzy poszczególnymi krzewami. Wiele zależy od tego, na jaką odmianę krzewu się zdecydowaliśmy. Jeżeli wybraliśmy hortensje karłowe, zadbajmy o rozstawę 50×50 cm. Jeśli jednak postawiliśmy na hortensje charakteryzujące się szybkim i intensywnym rozrostem, rozstawa powinna wynosić 100×120 cm. W sklepach ogrodniczych znajdziemy również przepiękne odmiany pnące hortensji. Pamiętajmy, aby takie krzewy posadzić w pobliżu jakiejś ściany lub płotu, po których będą mogły się wspinać. Jeśli chcemy, możemy również umieścić w ich pobliżu tyczki z drewna. One również ułatwią hortensjom pnącym intensywny wzrost.

Jak zatroszczyć się o rośliny po ich zasadzeniu?

Posadzenie hortensji nie oznacza niestety, że możemy osiąść na laurach. Aby krzewy intensywnie rosły oraz obficie kwitły, musimy odpowiednio się o nie troszczyć. Po zasadzeniu hortensji ogrodowych, koniecznie należy ubić dłońmi ziemię wokół nich. W następnej kolejności podlejmy nasze rośliny. Najkorzystniej byłoby wykorzystać w tym celu wodę, pochodzącą z opadów deszczu. Jeśli jednak nie dysponujemy deszczówką, śmiało użyjmy zwykłej wody. Jeżeli po podlaniu stwierdzimy, że jakiekolwiek korzenie są odsłonięte, koniecznie przysypmy je ziemią ogrodową. Niezbędną czynnością, którą musimy wykonać tuż po posadzeniu hortensji jest również rozłożenie ściółki wokół krzewów. Dzięki temu w korzeniach hortensji przez długi czas będzie magazynowana wilgoć. Ponadto, ściółka delikatnie ochładza korzenie, co jest szczególnie ważne podczas letnich, upalnych dni. Wiele osób zastanawia się jaką ściółkę najlepiej byłoby wykorzystać. Na szczęście do tego celu nada się zarówno kora sosnowa jak i trociny drzew iglastych. Jeżeli chcemy, możemy wokół krzewów hortensji posadzić barwinek. Podobnie jak ściółka, ochroni on system korzeniowy hortensji przed przegrzaniem.

Powiązane treści