Audyt energetyczny i audyt efektywności energetycznej często są ze sobą mylone, a w niektórych przypadkach uznawane za to samo pojęcie. Choć pewne elementy są wspólne, to jednak mają one różne cele, jak i zakres. Warto zatem bliżej zapoznać się z tematyką obu audytów, zwłaszcza że są one szczególnie istotne w dzisiejszych czasach.
Czym jest audyt energetyczny i audyt efektywności energetycznej?
Audyt energetyczny jest procesem oceny zużycia energii w danym budynku, przedsiębiorstwie bądź systemie technologicznym. Obejmuje analizę, pomiary oraz ocenę aktualnych procesów zużycia energii, jak również przedstawienie szczegółowych rekomendacji dotyczących określonych działań naprawczych i modernizacyjnych.
Audyt efektywności energetycznej to szczegółowa analiza odnosząca się do zużycia energii w danym budynku, przedsiębiorstwie bądź systemie technologicznym. Koncentruje się na optymalizacji wykorzystania energii, jak również dostarcza rzetelnych rekomendacji dotyczących działań, mogących zwiększyć efektywność energetyczną.
Dlaczego audyty energetyczne i efektywności energetycznej są szczególnie ważne w dzisiejszych czasach?
Audyty energetyczne i efektywności energetycznej są szczególnie ważne pod kątem oszczędności. To przede wszystkim zarówno identyfikacja obszarów, w których zużycie energii jest nieefektywne, jak i lokalizacja miejsc, gdzie energia jest marnowana. Mają także za zadanie ochronę środowiska. Zmniejszenie zużycia energii przełoży się na ograniczenie gazów cieplarnianych. Dodatkowo audyt efektywności energetycznej pomaga zrealizować cele związane z ochroną klimatu.
Kolejną ważną kwestią jest zgodność z obowiązującymi przepisami. Polska wprowadziła już odpowiednie regulacje, które nakładają obowiązek przeprowadzania audytów energetycznych w instytucjach i przedsiębiorstwach.
Jaki jest cel audytu energetycznego?
Do kluczowych celów audytu energetycznego zalicza się:
- redukcję zużycia energii – audyt identyfikuje miejsca, gdzie energia zużywana jest w nadmiarze bądź w nieefektywny sposób. Następnie wskazuje optymalne działania pozwalające na jej oszczędzenie;
- obniżenie kosztów – wdrożenie proponowanych przez audyt zmian dotyczących modernizacji instalacji, wprowadzenia nowych technologii czy zmiany zachowania użytkowników, pozwala na obniżenie kosztów operacyjnych;
- zwiększenie efektywności energetycznej – audyt wskazuje, jak systemy wykorzystują energię oraz proponuje sposoby poprawy ich wydajności;
- zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko – audyt dostarcza rozwiązań, mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia paliw kopalnianych. Takie postępowanie wspiera działania proekologiczne.
Jaki jest cel audytu efektywności energetycznej?
Do najważniejszych celów audytu efektywności energetycznej zalicza się:
- identyfikację możliwości oszczędności energii – audyt określa miejsca, w których zużycie energii może zostać zoptymalizowane poprzez modernizację obecnych systemów bądź sposobu eksploatacji;
- poprawę efektywności energetycznej – audyt wskazuje konkretne działania, prowadzące do zwiększenia efektywności energetycznej instalacji, procesów technologicznych lub budynku;
- zmniejszenie kosztów – wdrożone rozwiązania przyczynią się do oszczędności energii, tym samym również do obniżenia kosztów operacyjnych, które związane są z chłodzeniem, ogrzewaniem, oświetleniem i/lub innymi procesami;
- ochronę środowiska – audyt pomaga zmniejszyć zanieczyszczenia i emisję gazów cieplarnianych, poprzez zredukowanie zużycia paliw kopalnianych.
Jakie są podobieństwa między audytami energetycznymi i audytami efektywności energetycznej?
Audyt energetyczny i efektywności energetycznej, choć to dwa odrębne zagadnienia, cechują się pewnymi podobieństwami. Jednym z nich jest poprawa efektywności energetycznej. Oba audyty dążą do zmniejszenia strat zużycia energii i obniżenia związanych z tym kosztów.
Następne podobieństwo to analiza zużycia energii. Uwaga audytu energetycznego i efektywności energetycznej skupia się na dokładnej ocenie obecnego zużycia energii w danym obiekcie.
Kolejnym przykładem jest propozycja działań optymalizacyjnych. W obu przypadkach zostają opracowane konkretne działania i zalecenia, mające na celu poprawę efektywności energetycznej. Audyty skupiają się także na ocenie opłacalności działań. Audytorzy sporządzają analizę kosztów oraz korzyści, wynikających z wprowadzenia rozwiązań.
Jakie są różnice między audytem energetycznym i efektywności energetycznej?
Do kluczowych rozbieżności można zaliczyć zakres analizy. Audyt energetyczny obejmuje ocenę całkowitego zużycia energii w danym budynku, natomiast audyt efektywności energetycznej skupia się na efektywności poszczególnych systemów, procesów czy urządzeń.
Kolejną różnicą są przepisy prawne. Audyt energetyczny jest zazwyczaj wymagany pod względem działań związanych z modernizacją obiektu lub inwestycji termomodernizacyjnych. Z kolei audyt efektywności energetycznej stanowi wymóg prawny dla dużych przedsiębiorstw – o czym mówi m.in. Dyrektywa 2012/27/UE.
Następna różnica wynika z typu rekomendowanych działań. Audyt energetyczny zaleca wdrożenie zmian odnoszących się do modernizacji budynku bądź infrastruktury, natomiast audyt efektywności energetycznej skupia się na poprawie wydajności urządzeń bądź procesów produkcyjnych.
Jakie są przykłady zastosowania oraz korzyści płynące z audytu energetycznego i audytu efektywności energetycznej?
Przeprowadzenie obu audytów niesie za sobą wiele korzyści w różnych sektorach. Oto przykłady zastosowań wraz z korzyściami:
Audyt energetyczny:
- Zakłady produkcyjne i przemysłowe
- zidentyfikowanie obszarów wymagających modernizacji;
- zmniejszenie kosztów operacyjnych dzięki optymalizacji zużycia energii w całym zakładzie;
- zwiększenie konkurencyjności na rynku.
- Obiekty komercyjne, np. biurowce
- optymalizacja kosztów energii;
- możliwość uzyskania certyfikatów energetycznych;
- zwiększenie prestiżu.
Audyt efektywności energetycznej:
- Fabryki produkcyjne – modernizacja linii produkcyjnych
- zmniejszenie zużycia energii przez maszyny;
- niższe koszty operacyjne;
- wymiana starych urządzeń na efektywniejsze;
- zwiększona wydajność produkcji;
- obniżenie kosztów eksploatacji.
- Magazyny – optymalizacja systemów oświetleniowych
- instalacja wydajniejszych systemów;
- poprawa jakości warunków pracy;
- zmniejszenie emisji CO2.
Przeprowadzenie audytów zarówno energetycznego, jak i efektywności energetycznej to przede wszystkim strategiczne działania, przynoszące spore korzyści operacyjne, ekonomiczne oraz ekologiczne niezależnie od sektora, w którym zostały zastosowane.
Artykuł sponsorowany.