27 lipca 2023

Zbyt wysoka temperatura w sypialni – kilka konsekwencji dla twojego organizmu i zdrowia

Na komfort i efektywność snu wpływa kilka czynników. Oprócz aranżacji sypialni, zadbania o odpowiednie łóżko, a także inne akcesoria do spania, duże znaczenie ma także temperatura, która panuje w sypialni. Spanie w zbyt zimnym albo zbyt gorącym pomieszczeniu może mieć naprawdę negatywny wpływ na jakość snu. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat konsekwencji spania w zbyt wysokiej temperaturze.

Jaka jest najlepsza temperatura do spania?

Odpowiednia temperatura w sypialni to bardzo ważna kwestia. Nie można wskazać jednej, prawidłowej temperatury, ponieważ każdy z nas odczuwa pewne rzeczy trochę inaczej. Jednak zakres prawidłowej i najlepszej dla zdrowia temperatury waha się między 16 a 20 st. C. Najwyższa temperatura powinna panować w sypialni małych dzieci, niemowląt oraz seniorów. Bardzo ważne jest także to, że temperatura w sypialni nie powinna się zbytnio różnić od temperatury panującej w innych pomieszczeniach. Ponadto nie powinno się dopuszczać do większych przeciągów, a także nie powinno się nakierowywać klimatyzacji bezpośrednio na łóżko. Oprócz temperatury w sypialni, trzeba także zadbać o odpowiedni stopień wilgotności oraz świeżości powietrza. Na rynku dostępne są dobrej jakości urządzenia, które pozwalają stworzyć idealny mikroklimat w pomieszczeniu do spania.

jaka-jest-najlepsza-temperatura-spania.jpg

Skutki spania w zbyt wysokiej temperaturze

Spanie w zbyt wysokiej temperaturze może mieć różne skutki dla naszego organizmu. Przede wszystkim może dojść do zmniejszenia ilości melatoniny, czyli hormonu snu. Odpowiada ona za odczuwanie senności, a jej zbyt niski poziom może znaczenie utrudniać zasypianie. Kolejnym skutkiem utrzymywania się zbyt wysokiej temperatury w sypialni jest także podwyższenie poziomu kortyzolu. Hormon ten w nadmiarze może wywołać wiele groźnych chorób jak np. nerwica czy bezsenność. Osoby, w których sypialni panuje zbyt wysoka temperatura, często borykają się także z nocnymi potami, a także mniejszą energią po przebudzeniu. 

Dobranie odpowiedniego materaca

Innym, bardzo ważnym czynnikiem, który ma kluczowy wpływ na jakość snu i wypoczynku jest dobór odpowiedniego materaca. Podłoże do snu powinno być dobrze dopasowane pod względem miękkości. Na szczególną uwagę zasługują produkty z linii Senna materace. Idealnie dopasowują się one do naturalnych krzywizn kręgosłupa, a także zapewniają właściwe podparcie wszystkim partią kręgosłupa. Dodatkowo materace najwyższej jakości zapewniają komfort wypoczynku. Do większych łóżek idealnie sprawdzą się materace 160 x 200.

Warto także zaznaczyć, że produkty z kolekcji Fit.4.Sleep Cool Breeze to także idealnie rozwiązanie dla alergików. Materace są wykonane z materiałów najwyższej jakości, dzięki czemu świetnie się sprawdzą przez długie lata. Nie gromadzą one kurzu ani innych drobnoustrojów. Bardzo dużą zaletą jest także zdejmowany pokrowiec. W ten sposób bardzo łatwo można zachować w czystości cały materac i skutecznie pozbyć się wszelkich roztoczy.

W ofercie marki Hilding dostępne są materace piankowe, sprężynowe oraz specjalne materace nawierzchniowe. Te ostatnie nadają się świetnie, kiedy ktoś nie chce lub nie może zainwestować w nowy materac. Takie modele kładzie się na swoim łóżku (także na kanapie z funkcją spania), aby poprawić jakość wypoczynku.

Oprócz wygodnego, dobrego jakościowo materaca warto także dokupić kilka wartościowych akcesoriów. Między innymi dobrze jest wybrać właściwie wyprofilowaną poduszkę, która nie jest ani za niska ani za wysoka. Osoby, które cierpią na różnego rodzaju problemy z kręgosłupem i układem ruchu, powinny zdecydować się na specjalistyczne produkty medyczne, które zapewniają idealny wypoczynek. 

Właściwa temperatura w sypialni ma bardzo duże znaczenie dla jakości wypoczynku. Jeśli w pomieszczeniu jest za ciepło może dojść m.in. do przegrzania organizmu. Pojawiają się też nocne poty oraz przebudzenia, których konsekwencją jest brak energii o poranku i gorsze samopoczucie. Za wysoka temperatura może też utrudniać oddychanie. Jest ona szczególnie nie wskazana, dla osób, które borykają się z różnymi problemami dotyczącymi układu oddechowego i alergiami. Aranżując sypialnie, trzeba także zadbać o właściwy, dobry jakościowo materac, który zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i komfortowy wypoczynek. Szczególnie polecane są produkty marki Hilding. Warto zapoznać się z ofertą i wybrać najlepsze produkty dopasowane do swoich potrzeb i możliwości.

dobranie-odpowiedniego-materaca.jpg

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści