28 stycznia 2022

Zakup nowego kotła elektrycznego – krok po kroku

Kotły elektryczne wracają do łask i zyskują na popularności. Do niedawna jeszcze uważano, że energia elektryczna nie należy do zbyt tanich sposobów pozyskiwania ciepła użytkowego. Obecnie, perspektywa ta uległa znaczącej zmianie. Cena prądu nie odbiega aż tak bardzo od cen energii gazu lub innych mediów. W rezultacie coraz więcej osób sięga właśnie po kotły elektryczne jako podstawowe urządzenia grzewcze w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli również zastanawiasz się nad wyborem kotła elektrycznego – poniżej udzielamy kilku porad w tej sprawie. Dowiesz się na jakie parametry dostępnych urządzeń zwrócić uwagę oraz jak krok po kroku odnaleźć kocioł z prawdziwego zdarzenia.

Kotły elektryczne – do domów rodzinnych i mieszkań

Urządzenia elektryczne mogą poszczycić się wysokim poziomem sprawności, która wynosi niekiedy nawet 90 lub więcej procent. Najbardziej zaawansowane urządzenia są w stanie wykorzystać aż 95% procent wykorzystywanej energii elektrycznej i przetransformować ją w ciepło. Pod tym względem, kotły elektryczne wyprzedzają inne urządzenia, gwarantując minimalne ubytki energii w czasie pracy.

Kolejną zaletą kotłów elektrycznych jest ich kompaktowy rozmiar. Większość urządzeń jest stosunkowo niewielka, a zarazem wysoce bezpieczna. Ich zamontowanie w łazience lub kuchni nie powinno nastręczać zbyt wielu problemów. Ponadto, są to urządzenia łatwe w użytkowaniu oraz niezbyt wymagające. W porównaniu do konwencjonalnych kotłów zasilanych paliwami stałymi, w kotłach elektrycznych nie wytwarzają się zanieczyszczenia (takie jak popiół lub spaliny), a kocioł pracuje w pełni sprawnie.

Rodzaje i działanie kotłów elektrycznych

Większość dostępnych w sklepach kotłów elektrycznych działa w dość podobny sposób. Głównym źródłem ciepła jest obecna w nich grzałka, będąca niewielką metalową konstrukcją. Jej zadaniem jest podgrzewanie wody, która następnie zostanie doprowadzona do instalacji w twoim miejscu zamieszkania. W różnych urządzeniach znajdziesz różną ilość grzałek. Ich większą moc grzewczą oferuje dany kocioł, tym więcej grzałek będzie znajdować się w jego wnętrzu.

Przeglądając dostępne kotły, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych spraw. Istotne jest z jaką mocą pracuje dane urządzenie, która zależy od ilości zastosowanych w nim grzałek. Im większa będzie moc kotła, tym więcej energii cieplnej będzie w stanie wytworzyć.

Sposób sterowania ma wpływ na przyjemność korzystania z kotła na co dzień. Polecamy sięgać po kotły wyposażone w elektryczne wybielacza oraz proste panel użytkownika. Prosty interfejs pozwoli Ci zaprogramować pracę urządzenia zgodnie z Twoimi oczekiwania i preferencjami.

Typ i sposób zasilania jest ważny, jeśli planujesz zakup mocnego piecyka, który będzie podgrzewał nie tylko wodę w kaloryferach, ale również wodę użytkową. Wówczas, należy upewnić się, czy dany kocioł jest przeznaczony do zasilania trzecią fazą, czyli napięciem rzędu 380 V.

Rozmiar urządzenia to sprawa ważna ze względów praktycznych. Kotły elektryczne są najczęściej montowane na ścianach, w kuchni lub w łazience. By mieć pewność, że Twoje urządzenie bez problemu zawiśnie w przewidzianym miejscu, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar. Zależność pomiędzy mocą urządzenia a jego fizycznymi parametrami jest pod tym względem prosta – im silniejsze jest dane urządzenie, tym większych będzie ono rozmiarów.

Na koniec pragniemy polecić zakupy w sklepie internetowym Bridom, którego rozbudowana oferta jest dedykowana dla odbiorców profesjonalnych – instalatorów, montażystów i hydraulików – jak i amatorskich odbiorców.

Materiał gościnny, przygotowany przez firmę partnerską.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści