18 listopada 2022

W jakim stylu wybrać podłogę do mieszkania?

Podłoga to element wnętrza, który zwykle towarzyszy nam przez wiele lat. Warto więc dobrze przemyśleć jej wybór. Wachlarz możliwości w tym zakresie jest obecnie ogromny. Przyjrzyjmy się różnym stylom aranżacji, żeby sprawdzić, który z nich jest nam najbliższy.

Blisko natury

Jeśli w swoim domu chcesz uzyskać klimat bliski naturze, pomoże w tym nie tylko zadbanie o dużo zieleni, ale i odpowiedni dobór podłogi, która przyczyni się do stworzenia ciepłej atmosfery. Do osiągnięcia takiego efektu przydatne mogą być dekory imitujące drewno. Popularnym trendem w tej kategorii pozostaje dąb. Występuje on w różnych odsłonach. Przykładowo firma Egger proponuje ten motyw zarówno w postaci naturalnych dekorów drewnopodobnych, jak i z sękami i pęknięciami. W obu wariantach prezentuje się plastycznie i autentycznie. Do wyboru są też różne wersje kolorystyczne – dziki naturalny, koniakowy brązowy, a może ciemny? Oczywiście, ciepłe odcienie dębu to nie jedyny motyw podłogi zbliżający do natury. Alternatywą dla nich mogą być np. dekory z motywem sosny czy orzecha.

W miejskim klimacie

Miejska estetyka wiąże się zwykle z prostotą, elegancją i funkcjonalnością. We wnętrzach w tym stylu ważną rolę pełni kolorystyka. Jej dobór polega na łączeniu stonowanych barw z nielicznymi, ale wyrazistymi akcentami, np. w postaci dodatków czy jednego z mebli. Przeważnie dominuje w nich jednak jasna i neutralna kolorystyka – biele, kremy czy szarości. Miłośnicy miejskiego klimatu we wnętrzach często wybierają takie dekory jak np. jasnoszary beton, szary granit, białe odsłony dębu czy jasna sosna. Ciekawym rozwiązaniem jest też proponowany np. przez firmę Egger chromix biały, który z jednej strony jest imitacją metalu, a z drugiej przypomina beton, dając uniwersalny charakter w jasnych, białych odcieniach.

Pobaw się stylem

Choć na osiągnięcie niepowtarzalnego wystroju wnętrza składa się wiele elementów, warto pamiętać, że podłoga nie musi jedynie stanowić tła, a sama w sobie może być ozdobnym akcentem, przykuwającym wzrok. Ci, którzy lubią niecodzienne rozwiązania i nie boją się nieoczywistych połączeń, mogą pomyśleć o ekstrawaganckiej odsłonie tej składowej aranżacji. Przykładem takiego rozwiązania jest drewnopodobny dekor z motywem barwionego dębu, który wyróżnia się wzorem w jodełkę, w różnych odcieniach błękitu, tworząc niepowtarzalny efekt. To propozycja wspomnianej już firmy Egger. Marka ma też w ofercie ciekawe motywy, łączące estetykę przeszłości i przyszłości, na nowo interpretujące naturalne struktury, takie jak marmur czy lastryko i orzech włoski.

Mnogość dostępnych na rynku wariantów dekorów może początkowo wydawać się przytłaczająca. Warto więc na początek określić, do jakiej estetyki jest nam najbliżej. Ostatecznie jednak najważniejsze będzie to, by podłoga była w naszym stylu.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Powiązane treści