Systemy oddymiania to klucz, do zachowania bezpieczeństwa, podczas ewentualnej ewakuacji. To nowoczesne rozwiązanie ma na celu nie tylko ochronić mieszkańców i pracowników, ale także zapewnić sprawną akcję ratunkową. Dlatego też w wyborze systemów ważne jest, aby wybierać produkty wyłącznie od zaufanych marek i profesjonalnych firm, które cechują się doradztwem i certyfikowanymi mechanizmami. Warto, bowiem tylko dzięki temu, skutecznie ochronisz swój obiekt przed katastrofalnymi skutkami.
Jak działają systemy oddymiania?
Zacznijmy jednak od odpowiedzi na podstawowe pytanie – czym jest i jak działają systemy oddymiania?
System oddymiania jest nowoczesnym i złożonym z wielu komponentów systemem, wyposażonym w m.in. czujki dymowe, przyciski i zewnętrzne urządzenia, które wzajemnie się uzupełniają. Wszystkimi tymi elementami zarządza serce systemu – czyli tzw. centrala, która uruchamia otwory, umieszczane (zwykle) na dachu danego budynku. Otwory te uruchamiają się w sposób automatyczny, odprowadzając trujące gazy, dym i gorące powietrze, zapobiegając tym samym kumulowaniu się wszystkich produktów spalania. Jest więc to niezwykle ważny krok, zapobiegający uszkodzeniom i zwaleniu elewacji.
Sam system niesie za sobą szereg zalet – w tym m.in.:
- Gwarantuje bezpieczeństwo pracowników i mieszkańców, ochraniając budynek i elewację przed zawaleniem,
- Odprowadza produkty spalania, takie jak np. dym,
- Zachowuje spójność architektoniczną poprzez swoją minimalistyczną i nowoczesną konstrukcję,
- Działa szybko, reagując już na pierwszym etapie pojawiającego się pożaru,
- Wykazuje się kompletnością – system zintegrowany jest z innymi, wdrożonymi systemami w danym obiekcie.
Dlaczego to takie ważne?
No właśnie – czy system oddymiania faktycznie jest tak ważny i dlatego powinien pojawiać się w tak wielu obiektach?
Tak! Budynek wyposażony w nowoczesny system doprowadza świeże powietrze, wymieniając je z powietrzem starym. Dochodzi więc do cyrkulacji, podczas to której na zewnątrz wyprowadzane są szkodliwe substancje. W momencie pożaru jest to niezwykle cenne, bowiem system usuwa gorące produkty spalania, minimalizując ryzyko kumulowania się ich w górnych częściach elewacji. Usuwany dym oczyszcza drogi ewakuacyjne, ułatwiając tym samym pracę służb.
Budynek pozbawiony tego systemu jest „tykającą bombą”, w której kumuluje się wysoka temperatura i dym, który prowadzić może do zatrucia i omdlenia. Śmiało wic można stwierdzić, że systemy oddymiania to kluczowy element do zachowania pełni bezpieczeństwa.
W jakich obiektach się je montuje?
Najprościej mówiąc – w każdych, w których istnieje ryzyko pojawienia się pożaru. Na liście tych obowiązkowych, obejmowanych przez polskie prawo, widnieją:
- budynki niskie (N),
- budynki średniowysokie (SW),
- budynki wysokie (W),
- budynki wysokościowe (WW),
- kryte ciągi piesze (pasaże),
- przykryte dziedzińce wewnętrzne,
- podziemne kondygnacje budynku,
- klatki schodowe i przedsionki przeciwpożarowe.
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.