21 kwietnia 2021

Toczenie CNC oraz spawanie stali – obróbka tworzyw

Możliwość wykorzystania technologii w codziennym życiu sprawia, że stało się ono dla nas znacznie łatwiejsze niż kilkadziesiąt lat temu. Nowoczesne maszyny bądź sprzęty są w stanie na masową skalę tworzyć powtarzalne kształty z określonego tworzywa. Toczenie CNC, spawanie stali czy aluminium to powszechnie wykorzystywane metody w wielu firmach.

Toczenie CNC

Najpopularniejszym procesem, umożliwiającym tworzenie jednakowych elementów, jest toczenie CNC. Metoda ta polega na obróbce skrawaniem, przy wykorzystaniu specjalnych tokarek. Są one wyposażone w nóż tokarski, którego głównym zadaniem jest obrabianie obracającego się elementu. W zależności od potrzeb, metoda ta przyjąć może dwie formy. Pierwszą z nich jest toczenie wzdłużne, które polega na ustawieniu noża tokarskiego równolegle do osi obrotowej elementu. Drugi proces to toczenie poprzeczne, które odbywa się wówczas, gdy nóż znajduje się prostopadle do osi obrotu przedmiotu.

Toczenie CNC ma powszechne zastosowanie. Wykorzystuje się je do obróbki elementów, których kształt przypomina bryłę. Finalny efekt uzależniony jest od wielu czynników – np. siły, głębokości skrawania, prędkości bądź kierunku noża.

Spawanie stali oraz aluminium

Łączenie metalowych elementów odbywa się zazwyczaj za sprawą spawania. Jest to najpopularniejsza metoda, która pozwala na szybkie i łatwe złączenie wybranych przedmiotów. Najczęściej proces ten wykorzystywany jest przy budowie maszyn lub urządzeń, których głównym tworzywem jest metal. Spawanie umożliwia dowolne tworzenie metalowych struktur niezależnie od ich wielkości. Metoda ta może być uzupełniona o spoiwo, które powinno się charakteryzować podobnymi cechami do materiału spawanego.

Stal jest uniwersalnym tworzywem, bardzo często wykorzystywanym w przemyśle. Trudno jest sobie wyobrazić jakąkolwiek produkcję przedmiotów, która nie wykorzystuje stalowych elementów. Oczywiście bywają one wykorzystywane w wielu rozmiarach – mniejsze elementy znajdziemy w niewielkich przedmiotach użytkowanych każdego dnia, większe natomiast w maszynach, sprzętach, budynkach bądź innego typu konstrukcjach.

Firmy oferujące usługę tego typu, realizują również spawanie aluminium. Przy pomocy specjalnego robota możliwe jest seryjne wykonywanie masowej produkcji na ogromną skalę. Aluminium ma również uniwersalny charakter i tworzywo to, bardzo często wykorzystywane jest w wielu sektorach. Możliwość zastosowania robota spawalniczego gwarantuje dokładność, precyzję i powtarzalność.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści