O rosnących kosztach ogrzewania można by mówić długo i kwieciście. Niestety, nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem i bez względu na to, jak bardzo nie podoba się nam sytuacja, to zimą rachunki trzeba będzie zapłacić. Na szczęście jest szansa na zmniejszenie kosztów bieżących w gospodarstwie domowym. Wszystko przez sterowniki pomp, które doskonale współgrają z instalacją centralnego ogrzewania. Dlatego w poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, kiedy warto się w nie wyposażyć, czy to koszt, który opłaca się ponieść, jaki sterownik pompy wybrać dla siebie i kiedy będzie się to opłacać.
Na początku słowo o sterownikach do pomp – czym są, jak działają i gdzie jest ich miejsce?
Sterowniki do pomp nie są bardzo skomplikowanymi urządzeniami. Wszystko przez to, że ich głównym zadaniem jest ograniczanie i sterowanie obiegiem wody w instalacji centralnego ogrzewania. Montuje się je dlatego w pobliżu pompy C.O.. Można je stosować także przy ogrzewaniu podłogowym, co daje bardzo wymierne efekty. Proste sterowniki do pomp centralnego ogrzewania ograniczają się do jednej funkcjonalności, jest to mianowicie określenie temperatury cieczy w układzie, która jest niezbędna do załączenia pompy. Daje to wiele wymiernych korzyści, ale detale opiszemy poniżej. Warto także pamiętać, że sterowniki do pompy centralnego ogrzewania wymagają stałego dostępu do prądu. Bez tego nie będą działać wcale. Pełną paletę tych urządzeń znajdziesz tutaj. Warto posiłkować się sprawdzonymi sprzedawcami, bo w takich miejscach poza urządzeniami zdobędziesz cenne porady, które ułatwią ci zakup i eksploatację takich narzędzi.
Jakie korzyści płyną z używania sterowników do pomp? Lista jest całkiem długa!
Inwestując w dodatkowe sprzęty, należy mieć z tyłu głowy, że takie wydatki powinny się zwracać. Dokładnie tak samo jest w przypadku pomp do centralnego ogrzewania. Sterownik do takiego urządzenia powinien pozytywnie wpływać na redukcję kosztów, jakie ponosi każde gospodarstwo domowe. Na szczęście, w tym przypadku jest dokładnie tak, jak piszemy. Używanie sterownika zmniejsza zużycie sprzętu i wydłuża jego żywotność. Dzięki temu rzadziej będą zdarzać się awarie instalacji centralnego ogrzewania, co zwłaszcza w miesiącach zimowych będzie bardzo niekomfortowe. Ważne jest także to, że pompa pracująca dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu zużywa spore ilości prądu elektrycznego. Sterownik będzie takie urządzenie czasowo wyłączać zgodnie z wytycznymi, jakie mu wyznaczymy na programatorze. Niwelowane są także wydatki ponoszone bezpośrednio na ogrzewanie wody. Te proste urządzenie pozwala piecowi na pracę w lepszych cyklach. Ważne jest także to, że już po wyłączeniu się pieca taki sterownik wymusza na pompie dalsze działanie. Dzięki temu ciepła woda w układzie krąży aż do momentu, gdy odda całą temperaturę do pomieszczeń. To korzystnie wpływa na wydolność instalacji. Zmniejsza także w wymierny sposób straty ciepła.
Sterownik do pompy centralnego ogrzewania w każdym domu? Zdecydowanie tak
Sterowniki do pomp centralnego ogrzewania nie są dużym wydatkiem. W perspektywie wielu tysięcy złotych, wydawanych rocznie na ogrzanie wody i domu, tym bardziej kwota wydana na nie nie może przerażać. Dzięki takiemu sterowniki można w łatwy i szybki sposób zaoszczędzić kilka procent. Dodatkowo, kolejnym walorem jest większa kontrola nad instalacją w domu. Co więcej, niektóre urządzenia bez problemu komunikują się ze sprzętem mobilnym. To sprawi, że będziesz mógł zdalnie sterować parametrami sterownika. W tej perspektywie nie ma powodów, żeby takiego narzędzia nie posiadać.
Instalacja i awaryjność sterownika do pompy – chyba mamy kolejne dobre wiadomości!
Modyfikacje układu centralnego ogrzewania dla wielu osób kojarzą się niemal wyłącznie ze sporą ilością pracy. Na całe szczęście w przypadku sterowników do pomp jest zupełnie inaczej. Te urządzenie nie ingeruje bezpośrednio w układ. Podłącza się je jedynie do pompy i prądu. Konfiguracja także nie jest zbytnio skomplikowana. Wystarczy zajrzeć do instrukcji i wszystko będzie bardzo proste i klarowne. Awaryjność tego sprzętu także jest marginalna. Nie jest to urządzenie poddawane wysokim przeciążeniom, temperaturom czy uderzeniom. Jedyne, co może mu zaszkodzić, to wyciek z instalacji i zalanie. Dlatego trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Musi być ono na tyle blisko pompy, żeby przewody do niej dosięgnęły, ale na tyle daleko, żeby nie zostało potraktowane wodą.
Awaria i wymiana sterownika do pompy centralnego ogrzewania – na szczęście nie jest to koniec świata i szybko można zniwelować usterkę
Warto też dodać, że awaria sterownika nie zatrzyma trwale ogrzewania. Dużo trudniejsza do wymiany będzie sama pompa, bo podczas prac serwisowych zostanie wyłączone ogrzewanie. W przypadku sterownika można przełączyć układ na pracę ciągłą. W tym czasie zrealizowane zostanie zamówienie w pobliskim sklepie i sterownik przyjdzie w paczce prosto pod nasze drzwi. Jego instalacja też nie jest zbyt skomplikowana, w razie trudności warto jednak skontaktować się ze specjalistą.