28 sierpnia 2023

Serwis windy, naprawa instalacji i nie tylko – jakie obowiązki ma właściciel budynku?

Właściciele nieruchomości muszą się dostosować do różnego rodzaju zasad. Ciąży na nich też wiele obowiązków. Wśród nich znajdują się między innymi te związane z dbaniem o stan techniczny budynku, instalacji oraz wind. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje. Zapraszamy do lektury!

Utrzymanie porządku i czystości w budynku oraz dookoła niego

Stan techniczny i estetyczny nieruchomości odzwierciedla nie tylko dbałość o jej wartość, ale również w dużym stopniu wpływa na komfort życia mieszkańców oraz wizerunek całego budynku. Obowiązkiem właściciela (bądź zarządcy) jest więc utrzymanie w odpowiedniej kondycji zarówno wnętrza, jak i terenu dookoła.

Zadbaj o to, by przestrzenie wspólne, takie jak korytarze, klatki schodowe, hol oraz windy, były zawsze czyste i niezabałaganione. Ani rusz bez regularnego sprzątania, odkurzania, mycia podłóg oraz przecierania powierzchni dotykowych (poręczy, klamek czy przycisków w windzie).

Odpowiedzialność właściciela nie ogranicza się jedynie do wnętrz budynku. Tereny zewnętrzne, czyli parkingi, chodniki, trawniki czy ogródki, również wymagają stałej uwagi. Zapewnij personel, który zajmie się ich porządkowaniem oraz zwróci uwagę na rośliny. Poza tym zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że regularne przycinanie drzew i krzewów, usuwanie liści czy pielęgnacja trawników wykonuje się nie tylko po to, by wszystko pięknie wyglądało, ale także, by zapobiec potencjalnym zagrożeniom czy niebezpieczeństwom.

pexels-mart-production-8106171.jpg

Serwisowanie wind osobowych

Będąc właścicielem budynku wyposażonego w jedną lub kilka wind osobowych, musisz regularnie je serwisować, tak by wszystko było sprawne i bezpieczne. To bardzo ważny obowiązek, którego nie możesz pominąć. 

Pierwszym krokiem jest określenie planu serwisowania zgodnie z zaleceniami producenta oraz przepisami. Współpracuj z profesjonalnymi firmami specjalizującymi się w serwisowaniu wind, mającymi doświadczenie i certyfikacje. Te przeglądy obejmują sprawdzenie stanu technicznego, działania systemów bezpieczeństwa, elementów elektrycznych oraz innych kluczowych komponentów windy.

Skorzystaj na przykład z serwisu windy KONE, czyli usługi opartej na sztucznej inteligencji. W jej ramach non stop – przez 365 dni w roku – zbierane są informacje dotyczące parametrów technicznych, statystyk użytkowania oraz pojawiających się błędów. Pozwala to szybko reagować i niwelować wszelkie nieprawidłowości.

Dokonywanie napraw

W wachlarzu obowiązków właściciela nieruchomości znajdują się także naprawy, między innymi uszkodzonego dachu, awarii kanalizacji czy problemów z instalacją elektryczną. Musisz być przygotowany do skutecznego zarządzania sytuacjami awaryjnymi oraz planowanymi naprawami. Zidentyfikuj problem, a następnie skontaktuj się z fachowcami, który podejmą się naprawy. Działaj szybko i zdecydowanie.

Co ważne, naprawy mogą mieć charakter zarówno awaryjny, jak i planowany. Jako właściciel budynku masz obowiązek przeprowadzać regularne przeglądy techniczne, aby identyfikować potencjalne problemy i zapobiegać awariom. Planowane naprawy pozwalają na minimalizowanie ryzyka wystąpienia poważnych uszkodzeń oraz długoterminowe utrzymanie nieruchomości w odpowiednim stanie technicznym.

Podsumowując, twoim obowiązkiem jest dbanie o odpowiedni stan techniczny budynku i znajdujących się w nim elementów, o regularnie serwisowanie windy i o dokonywanie niezbędnych napraw. Poza tym jeśli zajdzie taka potrzeba, będziesz musiał również zająć się wymianą stolarki okiennej, drzwiowej, podłóg, tynków czy wymianą pieców grzewczych. Pamiętaj, że zaniechanie tych czynności może skończyć się usterkami oraz narażeniem przebywających w środku osób.

Artykuł gościnny.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Powiązane treści