Drewniane podłogi cieszą się obecnie ogromną popularnością, ponieważ drewno wygląda stylowo. Podłoga wykonana z litych desek wprowadza do wnętrz ciepło i przytulność, a także świetnie wygląda w zestawieniu z każdym rodzajem mebli i dekoracji. Dlatego też, gdy powierzchnia ulegnie zniszczeniu, wiele osób decyduje się na cyklinowanie parkietu. Sprawdź, jak przebiega ten proces krok po kroku.
Samodzielne cyklinowanie podłogi drewnianej — to nie takie trudne!
Pomimo mnóstwa zalet, naturalne drewno z biegiem czasu ulega zniszczeniu, a objawia się to licznymi przetarciami oraz obdrapaniami lakieru. W celu odnowienia podłogi należy oczyścić starą powierzchnię drewna. Renowacja parkietu sprawi, że uszkodzenia mechaniczne znikną, a drewniany parkiet nadal będzie spełniał swoją funkcję. Może się wydawać, że cyklinowanie podłóg to zadanie wyłącznie dla profesjonalistów. Tak naprawdę jest to jednak proste zadanie, pod warunkiem że użyjesz odpowiednich narzędzi. Ile kosztuje cyklinowanie parkietu? To zależy od tego, czy zrobisz to sam, czy też zlecisz to fachowcowi. W tym tekście skupimy się na pierwszej opcji.
Cyklinowanie parkietu krok po kroku — potrzebne narzędzia
Na czym polega cyklinowanie parkietu? Proces ten ma na celu odnawianie podłogi i polega na przeszlifowaniu warstwy wierzchniej. W ten sposób usuwa się stary lakier, zarysowania i zabrudzenia z powierzchni podłogi. Aby móc odnowić stary parkiet, potrzebna będzie specjalna maszyna o nazwie cykliniarka, a także polerka, odkurzacz, pędzle i wałki.
Cyklinowanie parkietu — przygotuj miejsce pracy
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to usunąć wszystkie meble z miejsc, w których planujesz wykonać renowację podłogi, w tym przedmioty dekoracyjne. Zdejmij listwy przypodłogowe (zdemontowanie listew przypodłogowych to nic trudnego!). Jeżeli danych mebli lub dekoracji nie możesz przesunąć, przykryj je plastikiem zabezpieczającym, aby zapobiec zabrudzeniu pyłem. Następnie sprawdź, czy podłoga nie ma żadnych wystających punktów, które mogłyby uszkodzić maszynę do cyklinowania parkietu. Jeśli takie występują, najpierw dobrze wyreguluj drewnianą podłogę, stukając młotkiem.
Do pierwszego cyklinowania należy użyć cykliniarki z grubym papierem ściernym o ziarnistości 36 lub 40.
Po przeszlifowaniu wybranych obszarów drewnianej podłogi użyj cykliniarki krawędziowej z takim samym papierem ściernym, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Po tej czynności odkurz powierzchnię z pyłu. Drewniana podłoga powinna już wyglądać lepiej, ale to nie koniec!
Kolejnym krokiem renowacji parkietu będzie nałożenie papieru ściernego o drobniejszej ziarnistości oraz stopniowe zwiększanie prędkości maszyny. Cyklinowanie podłogi to także szpachlowanie ubytków — jeśli w podłodze znajdują się ubytki, wypełnij je mieszanką żywicy i trocin. Profesjonalne cyklinowanie ma na celu uzyskanie delikatnego wykończenia. Podłoga drewniana powinna być gładka w dotyku, dlatego papier ścierny powinien być odpowiedniej gradacji, którą należy dopasować do każdego etapu prac i do rodzaju drewna. Papiery ścierne dostępne są w różnych wersjach, jeśli chodzi o ich grubość. Na koniec prac renowacyjnych ponownie odkurz, pozamiataj i zmyj podłogę z pozostałości. Odnowiona podłoga zyska zupełnie inny wygląd.
Lakierowanie parkietu po jego cyklinowaniu
Remont parkietu to nie tylko cyklinowanie podłóg. Prace powinny zakończyć się lakierowaniem parkietu. W tym celu musisz wybrać odpowiednie materiały nawierzchniowe, dopasowane do gatunku drewna. Nałóż warstwę odpowiedniego lakieru — w sklepach internetowych znajdziesz wiele odpowiednich do tego celu produktów. Należy pamiętać, że w celu uzyskania najlepszych efektów, aby odnowiony parkiet zabezpieczyć środkiem dopasowanym do podłogi. Jeśli masz problem z jego wyborem, nie wahaj się poprosić o pomoc profesjonalistę. Ważne jest, abyś wiedział, jakie ma być wykończenie lakieru (mat, połysk czy pół połysk), bo od tego zależeć wystrój pomieszczenia.
Jeżeli pierwsze cyklinowanie zostało wykonane prawidłowo, możesz warstwę lakieru nałożyć wałkiem, a pędzla użyć do narożników. Następnie do dalszych prac odczekaj 24/48 godzin, po czym nałóż kolejne dwie warstwy lakieru. Ważne, aby warstwa nie była zbyt cienka ani zbyt gruba. Jeśli mieszkasz na terenie Warszawy, możesz zdecydować się na pomoc fachowca. Usługę cyklinowania w swojej okolicy znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę „cyklinowanie Warszawa”.
Cyklinowanie parkietu cena
Cyklinowanie parkietów nie musi być drogie. Zwykle cena liczona jest za metr kwadratowy. W ofercie wielu fachowców można liczyć na konkurencyjne ceny. Cyklinowanie i polerowanie parkietu trwa zwykle od trzech do czterech dni. Po odnowionej podłodze będziesz mógł ponownie chodzić po 48-72 godzinach od ostatniego lakierowania. Całkowicie wyschnie ona po 2-3 tygodniach.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź poradnik w tym linku: https://www.vidaron.pl/poradnik/cyklinowanie-parkietu-krok-po-kroku.
Artykuł gościnny.