Branża budowlana ciągle się rozwija, jednak wciąż wykorzystuje się tradycyjne rozwiązania. Jak wiadomo, podczas budowy domu czy budynku użytku publicznego ważna jest efektywność, ale nie można zapominać o czasie budowy. Dziś zastanowimy się, czy lepiej postawić na tradycyjne fundamenty, czy raczej płytę fundamentową.
Fundamenty tradycyjne – co warto na ich temat wiedzieć?
Niewątpliwie wykonanie odpowiednich fundamentów domu jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa, stabilności, ale i efektywności energetycznej. Trzeba zdawać sobie sprawę, że budowa fundamentów niekoniecznie należy do najtańszych rozwiązań. Nadal na szeroką skalę wybierane są tradycyjne fundamenty, a więc ławy fundamentowe i ściany fundamentowe. Nawet w aktualnych projektach domów ukazane są tradycyjne fundamenty, tym bardziej że do ich największych zalet należy fakt, że sprawdzą się nawet w wymagających czy wręcz trudnych warunkach gruntowo-wodnych. Oczywiście takie fundamenty są najlepszym rozwiązaniem jeżeli poziom wody gruntowej znajduje się relatywnie nisko, a więc poniżej 1 metra, licząc od spodu fundamentów. Ponadto grunt powinien być nośny oraz niespoisty, a więc taki, gdzie znajduje się piasek bądź pospółka. Zdecydowanie trudniej wykonać taki fundament, jeżeli poziom wody gruntowej wynosi od 30 do 50 cm poniżej poziomu terenu. W takim przypadku konieczne jest stosowanie dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej, co przekłada się na wyższe koszty. Jeżeli grunt nie jest nośny, czyli z torfem, ale też z niezagęszczonymi nasypami, to także można wykonać tradycyjne fundamenty, ale koszty tej inwestycji będą naprawdę wysokie.
Płyty fundamentowe – czy to dobre rozwiązanie?
Płyta fundamentowa to dosyć nowoczesne rozwiązanie, które obecnie zdobywa dużą popularność. Jest to alternatywa dla budowy tradycyjnych ław i stóp fundamentowych. Najczęściej płyta fundamentowa ma postać płyty żelbetowej, która ma zbrojoną górę. Z kolei dół jest wykonany z betonu. Niewątpliwie to rozwiązanie gwarantuje dobrą nośność. Można wręcz powiedzieć, że lepszą niż tradycyjne rozwiązanie. Zapobiega także nierównomiernemu osiadaniu. Warto jeszcze wiedzieć, że płyta fundamentowa jest szczególnie polecana w miejscach, gdzie grunty mają mniejszą nośność. Nie trzeba umieszczać jej poniżej poziomu przemarzania gruntu, który w Polsce wynosi od 80 do 140 cm w zależności od regionu. Właśnie to rozwiązanie sprawia, że można ograniczyć czas wykonywania robót, w tym szczególnie robót ziemnych.
Płyta fundamentowa czy ławy fundamentowe – na co się zdecydować?
Zarówno płyta fundamentowa, jak i ława fundamentowa to dobre rozwiązanie, które może zapewnić efektywność energetyczną oraz dobrą trwałość całej budowy. Trzeba pamiętać, że rozwiązanie najlepiej dobrać właśnie pod kątem warunków glebowych i terenu, na którym prowadzona jest budowa. Najczęściej podejmuje się decyzję po bezpośrednim zbadaniu gruntów. Ławy fundamentowe wraz ze ścianami wymagają większego nakładu pracy. Jednocześnie konieczne jest wykonanie dużej ilości deskowań. Nie można też zapominać, że zmienne warunki atmosferyczne i zbyt niska bądź zbyt wysoka temperatura powodują przestoje w pracach. Z kolei płyta fundamentowa przyspiesza pracę, szczególnie w zakresie robót ziemnych, ale też już na etapie projektu trzeba podjąć decyzję w zakresie przyłączy instalacyjnych. Nanoszenie zmian nie jest możliwe, gdyż płyta fundamentowa jest podłożem pod posadzkę parteru. Zwróćcie jeszcze uwagę na ekspansywność gruntów spoistych. Otóż zmieniają one swoją objętość w zależności od stopnia zawilgocenia. W odróżnieniu od głębokości przemarzania gruntu ekspansywność w żadnym wypadku nie zależy od temperatury, gdyż wpływ na nią ma zawilgocenie. Oznacza to, że przy większej wilgotności grunty pęcznieją, a przy wysychaniu się kurczą. Zatem w takim przypadku, chcąc posadowić płyty fundamentowe na głębokości mniejsze niż 50 cm poniżej terenu, trzeba przeprowadzić rozpoznania geologiczne.
Warstwy płyty fundamentowej – co warto wiedzieć?
Płyta fundamentowa ma kilka warstw. Pierwsza, liczona od dołu, jest zagęszczona mechanicznie, natomiast druga warstwa ma grubość od 15 do 30 cm. Może ją stanowić pospółka bądź piasek. Trzecia warstwa jest izolacją termiczną, najczęściej z polistyrenu. Grubość izolacji zależy od użytego materiału izolacyjnego. Niewątpliwie gotowe płyty fundamentowe są naprawdę dobrym rozwiązaniem, co wynika z faktu, że pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, jednak nadal przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę warunki geologiczne.
Artykuł promocyjny.