20 maja 2021

Rolety plisowane – wady i zalety

Decydując się na dekoracje okienne do swojego domu lub mieszkania, warto przemyśleć wszystkie dostępne na rynku opcje. Jedną z bardziej popularnych są rolety plisowane. Czym się charakteryzują, jakie są ich zalety, wady i w jaki sposób wykonuje się montaż? Odpowiadamy!

Czym charakteryzują się rolety plisowane? Zalety takiego rozwiązania

W wielu nowoczesnych wnętrzach możemy zobaczyć rozwiązanie, jakim są rolety plisowane, nazywane również roletami harmonijkowymi czy po prostu – plisami. Największą ich zaletą jest zdecydowanie stosunkowo niska cena, a także wszechstronność i łatwość montażu. Odpowiednio zainstalowane plisy chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem przez promienie słoneczne. Sprawdzą się więc nie tylko do zapewnienia sobie prywatności wieczorami czy nocą, ale także w ciągu upalnych dni – pozwalając na regulację stopnia zaciemnienia. Są bardzo proste w działaniu, ponieważ zazwyczaj stosuje się przy nich specjalny, niewielkich rozmiarów uchwyt, a nie sprawiające wielu osobom problem sznureczki czy łańcuszki. Są minimalistyczne, eleganckie i łatwo dopasować je do aranżacji, niezależnie od wybranego stylu. Wpływa na to przede wszystkim bardzo szeroki wybór kolorów i dostępnych tkanin. Co ciekawe, na rynku dostępne są plisy o różnej gramaturze materiału, dzięki czemu możemy decydować o preferowanym poziomie zaciemnienia po ich zsunięciu. Niekwestionowaną zaletą rolet plisowanych są ich małe gabaryty. Można dzięki temu można zamontować je na listwie przyszybowej, nie tracąc przy tym gwarancji na stolarkę okienną.

rolety plisowane

Najczęściej wymieniane wady rolety plisowanych

Jedną z częściej wymienianych wad dotyczących rolet plisowanych jest fakt, iż całkowite zaciemnienie pomieszczenia dają wyłącznie rolety typu „blackout” – z podgumowaną tkaniną i prowadnicami bocznymi. Większość modeli plisów zapewnia prywatność i ochronę przeciwsłoneczną, jednak w dalszym ciągu częściowo przepuszcza do wnętrz światło. Nie stanowią one również praktycznie żadnej bariery akustycznej, ani nie chronią nas przed ewentualnymi stratami ciepła zimą. Nie będą również przeszkodą dla potencjalnego złodzieja czy włamywacza. Niektórzy twierdzą również, że tego rodzaju rolety wymagają częstego czyszczenia, ponieważ łatwo zbiera się na nich opadający kurz. Większość dostępnych na rynku rolet plisowanych ma maksymalną szerokość około 120-150 cm. Nie sprawdzą się więc w przypadku okien o większej szerokości szyby, czy nowoczesnych, dużych przeszkleń, które coraz częściej stosuje się w domach jednorodzinnych.

Podsumowanie

Decydując się na konkretny rodzaj rolet, warto zastanowić się nad własnymi, indywidualnymi potrzebami, a także przeznaczonym na ten zakup budżetem i… gustem! Rolety plisowane są zdecydowanie jedną z bardziej opłacalnych opcji. Prezentują się elegancko i są naprawdę łatwe w montażu, a później również w użytkowaniu. Będą doskonałym wyborem przede wszystkim dla osób ceniących sobie proste i funkcjonalne rozwiązania i posiadających okna w klasycznym rozmiarze, a także dla tych, którym nie zależy na funkcji antywłamaniowej czy całkowitym zaciemnianiu pomieszczeń.

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści