1 sierpnia 2022

Rodzaje wózków transportowych

Wózek transportowy to jeden w podstawowych elementów wyposażenia wielu magazynów i hal produkcyjnych. Ich głównym zadaniem jest transport nieporęcznych towarów i przyśpieszenie pracy. Jaki typ wózka transportowego najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Czym jest wózek transportowy i gdzie się go stosuje?

Wózek transportowy to pojazd służący do przewożenia towarów po różnych magazynach i halach. Zwykle używany jest w centrach dystrybucyjnych, magazynach, fabrykach i w obszarach doków załadunkowych. Natomiast niektórzy kupują takie wózki również do użytku domowego, przydają się np. podczas przeprowadzek i remontów. Wózki transportowe najczęściej możemy spotkać wykonane ze stali, aluminium lub tworzywa sztucznego. Ułatwiają one firmom sprawne przemieszczanie towarów z jednego miejsca do drugiego, dlatego w miarę rozwoju firmy stają się coraz bardziej potrzebne.

Na rynku dostępne są różne rodzaje wózków transportowych. Niektóre z nich są droższe od innych, ale wszystkie mają swoje zalety i cechy szczególne. Najlepszy wózek transportowy to taki, który jest przede wszystkim trwały. Rama powinna być na tyle mocna, aby pozwalała na przenoszenie ciężkich ładunków. Warto zainwestować w dobry wózek transportowy dla swojej firmy, ponieważ dzięki niemu Twoja praca będzie łatwiejsza i szybciej wykonana. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wózków transportowych, to jaki wybierzesz, będzie zależało w głównej mierze od tego, co chcesz nim przewozić oraz od Twojego budżetu.

Jakie są rodzaje wózków transportowych?

Wózki transportowe występują w różnych kształtach i rozmiarach w zależności od przeznaczenia. Mogą być używane jako alternatywa do ręcznego przenoszenia ciężkich przedmiotów, ponieważ można je pchać lub ciągnąć ręcznie, lub za pomocą silnika elektrycznego. Mają bardzo szerokie zastosowanie i używane są w wielu branżach. Typem, który pierwszy przychodzi na myśl większości osób, gdy słyszą pojęcie wózek transportowy, jest najczęściej wózek paletowy tak zwany paleciak. Natomiast lista jest znacznie dłuższa! Poniżej dokładniej opisujemy najbardziej popularne rodzaje wózków transportowych.

Wózki paletowe

Wózek paletowy to rodzaj wózka widłowego, który służy do transportu towarów w postaci palet. Charakterystycznymi elementami, na których umieszczany jest towar, są tak zwane widły. Z reguły umieszczone są na nich rolki, które ułatwiają załadowanie towaru na wózek. Wózek widłowy znacznie ułatwia transport ciężkich towarów w skrzyniach lub paletach, ponieważ jego konstrukcja umożliwia obsługę tego procesu przez jedną osobę zamiast kilku. Niektóre wózki widłowe wyposażone są w dodatkową wagę, dzięki której osoba odpowiedzialna za transport od razu może sprawdzić, czy masa jest zgodna z tą podaną przez przewoźnika.

Wózki transportowe dwukołowe

Wózki transportowe dwukołowe to świetna opcja, jeśli potrzebujesz przetransportować drobiazgi, które nie są wygodne, aby przenosić je ręcznie. Wózki na kółkach są popularnym wyborem do transportu małych towarów ze względu na ich niewielkie rozmiary. Najczęściej wykorzystywane są w sklepikach spożywczych, gdzie bez problemu mieszczą się w wąskich alejkach. Jeśli szczególnie zależy Ci na zaoszczędzeniu miejsca, rozważ zakup modelu składanego. Taki wózek transportowy zmieści się nawet w najmniejszym magazynie. Obsługa takiego wózka jest banalnie prosta. Wystarczy położyć towar na małej platformie i przechylić wózek do siebie, dzięki czemu opierać się będzie tylko na kółkach. Przy zakupie tego typu wózka transportowego warto zwrócić uwagę na wielkość kółek i uchwyty. Duże i szerokie kółka pozwolą na łatwiejsze przemieszczanie wózka po nierównej powierzchni, a wygodne uchwyty pozwolą na jego mocne trzymanie bez obaw o wyślizgnięcie się. Niektóre modele są również wyposażone w pasy, które pozwalają na przypięcie transportowanego towaru i zabezpieczenie go przed ewentualnym wywróceniem.

Wózki platformowe

Pierwszym krokiem do podjęcia decyzji o tym, czy powinieneś skorzystać z wózka platformowego, jest zastanowienie się, czego potrzebuje Twoja firma. Niektóre firmy ze względu na specyfikę swojej pracy potrzebują mobilnej przestrzeni roboczej, która w łatwy sposób może być zmieniana i konfigurowana. Wózki platformowe to świetny sposób na stworzenie zintegrowanej przestrzeni roboczej dla wszystkich pracowników. Mobilne stanowisko pracy stworzone w ten sposób może służyć do wykonywania różnorodnych zadań. Wózek taki jest podobny do biurka na kółkach i umożliwia przenoszenie stacji roboczej w łatwy sposób, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Natomiast nie jest to jego jedyne zastosowanie. Wózki transportowe świetnie sprawdzą się również do transportu bardzo drobnych rzeczy. Jeśli w Twojej firmie istnieje zapotrzebowanie na taki rodzaj wózka, zwróć uwagę na modele wyposażone w ścianki zabezpieczające drobne rzeczy przez wypadnięciem. Tego typu wózki świetnie sprawdzą się na przykład do transportu korespondencji czy segregowania drobnego towaru w firmie. Wielofunkcyjność tych urządzeń sprawia, że warto rozważyć ich zakup.

Wózki transportowe płaskie do pojemników EURO

Tego typu wózki wyróżniają się brakiem rączek i uchwytów do ich przesuwania. Często możemy spotkać modele, które wyposażone są wyłącznie w ramę i kółka. Taki typ budowy pozwala na stabilne umieszczenie pojemnika EURO w ramie wózka, co zapobiega jego wysuwaniu. Oczywiście na rynku dostępne są również modele kilkupoziomowe, w których możliwe jest umieszczenie większej ilości pojemników. Przy zakupie takiego typu wózka transportowego warto zwrócić uwagę na to, aby ramy tworzące kolejne poziomy wózka były nachylone pod delikatnym kątem, co pozwala na łatwiejszy dostęp do zawartości pojemnika EURO.

Partnerem artykułu jest strona unimagazyn.pl.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści