1 grudnia 2020

Rodzaje spawarek, czyli jak dobrać sprzęt do swoich potrzeb?

Spawarki i przeznaczone do nich akcesoria znajdują zastosowanie zarówno w prywatnych garażach, jak i w dużych warsztatach oraz przedsiębiorstwach. Przeszukując internetowy sklep ze spawarkami można znaleźć kilka rodzajów urządzeń. Zanim kupisz sprzęt, upewnij się, czym różnią się poszczególne modele i co oznaczają skróty MIG/MAG, TIG i MMA. Zatem, jak wybrać spawarkę i który rodzaj będzie najlepszy dla Ciebie?

Spawarki MIG/MAG

Na rynku dostępne są m.in. spawarki dostosowane do spawania metodą MIG/MAG, która obecnie jest jedną z najbardziej popularnych wśród spawaczy. Stosuje się ją przede wszystkim podczas pracy z takimi materiałami jak magnez, miedź, aluminium oraz ich stopy. Półautomaty spawalnicze można wykorzystać do obróbki cienkich blach, budowy zbiorników czy rurociągów. Wybór urządzeń wykorzystujących tę metodę pracy jest szeroki, więc każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania i możliwości finansowych, może znaleźć model dla siebie. Spawarki MIG/MAG, zwane inaczej migomatami, wykorzystują gazy, które są chemicznie obojętne lub aktywne. Pełna nazwa skrótu MIG to Metal Inert Gas. Oznacza on proces spawania, w którym wykorzystywany jest gaz osłonowy chemicznie obojętny. Z kolei MAG oznacza Metal Active Gas i w tej metodzie stosuje się gaz osłonowy chemicznie aktywny. Podczas spawania z wykorzystaniem metody MIG/MAG niezbędne jest zastosowanie właściwych gazów osłonowych, dostosowanych do typu łączonych materiałów.

Zobacz na co należy zwrócić uwagę przy doborze spawarki

Artykuł na Allweld.pl Blog – https://allweld.pl/jaka-spawarka-inwertorowa-do-domu-blog

 

Migomaty uznawane są za uniwersalne urządzenia gwarantujące dobrej jakości spoinę. Do zalet spawania metodą MIG/MAG zalicza się także to, że materiały spawalnicze nie są drogie. Trzeba przy tym pamiętać, że jakość spawu jest w dużej mierze uzależniona od umiejętności operatora. Dla początkujących spawaczy uzyskanie zadowalających efektów pracy przy wykorzystaniu migomata może być dużym wyzwaniem.

Spawarki TIG

Spawarki TIG wytwarzają łuk elektryczny dzięki nietopliwej elektrodzie wolframowej. W spawaniu tą metodą również korzysta się z gazów osłonowych chemicznie obojętnych. Ich celem jest ochrona elektrody i spoiny przed utlenianiem. Różnica pomiędzy tymi dwoma technikami polega na innej konstrukcji uchwytu spawalniczego. Metodę TIG można użyć do łączenia stali nierdzewnych i wysokostopowych. Przydaje się ona także do pracy z takimi materiałami jak: aluminium, tytan, miedź, nikiel i ich stopy. Na zakup spawarek TIG często decydują się osoby pracujące w przemyśle samochodowym i chemicznym. Metoda TIG wykorzystywana jest przede wszystkim przez profesjonalistów, ponieważ wymaga wprawy i doświadczenia.

Urządzenia te nie zawsze są łatwo dostępne stacjonarnie, często na miejscu wybór spawarek TIG jest ograniczony. Na szczęście można zakupić je również przez Internet z dostawą do domu. Metoda TIG jest doceniana za to, że operator może łatwo kontrolować jeziorko spawalnicze, a otrzymywana spoina jest wysokiej jakości. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że wydajność spawarki podczas pracy z grubszymi materiałami nie jest najlepsza.

Spawarki MMA

MMA, czyli spawanie łukowe elektrodą otuloną, jest najstarszą ze znanych metod pracy. Chętnie wybierane przez profesjonalistów spawarki MMA służą do spawania w każdych, nawet bardzo trudnych warunkach. Sprzęty MMA nadają się do pracy pod wodą lub na wysokościach. Wykorzystuje się je do łączenia stali wysoko- i niskostopowych oraz węglowych. Urządzenia tego typu znajdują zastosowanie przy spawaniu konstrukcji stalowych czy rurociągów. Spawarki MMA przystosowano do pracy z różnymi metalami i ich stopami, więc możliwości zastosowania urządzeń są szerokie.

Często modele MMA są wybierane przez osoby początkujące, bo ich zakup, a także eksploatacja, nie wiążą się z ponoszeniem bardzo wysokich kosztów. Do zalet tych spawarek zalicza się także możliwość ich wykorzystania nawet w trudnych warunkach, gdzie dostęp do materiału nie jest łatwy. Trzeba jednocześnie pamiętać, że umiejętności spawacza przy metodzie MMA są wyjątkowo ważne. Spawarki wydzielają też sporą ilość gazów spawalniczych, co zmniejsza nieco komfort pracy.

Artykuł gościnny.

Oceń artykuł
[Suma: 4 Średnia: 4.5]

Powiązane treści