Rodzaje nawozów organicznych i ich zalety stosowania

Nawożenie jest niezwykle istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym, gwarantującym roślinom optymalne warunki do wzrostu oraz rozwoju. Zazwyczaj do tego celu używa się nawozów mineralnych, jednak sztuczne preparaty nie są najlepszą propozycją.

Ogrodnikom poleca się sięgnięcie po korzystniejsze dla roślin nawozy organiczne, które powinny być podstawą nawożenia. Inne środki mogą służyć jedynie jako element uzupełniający ten proces.

W jaki sposób działa nawóz organiczny?

W tego rodzaju produktach naturalne mikroorganizmy mają za zadanie wpłynąć na polepszenie jakości gleby, zwiększają jej właściwości chłonne, poprawiają strukturę, a także ją spulchniają. Właściciele ogrodów mają do wyboru wiele nawozów naturalnych. Nie bez znaczenia jest wybranie wysokiej jakości produktu, a także przeprowadzenie zabiegu nawożenia we właściwy sposób.

Popularne nawozy organiczne

1. Biohumus

Jest to nawóz przygotowany dzięki rozkładowi masy organicznej wykonanemu przez dżdżownice oraz mikroorganizmu. W jego składzie znaleźć można dużą ilość próchnicy oraz składników pokarmowych, warto go łączyć wraz z kompostem.

2. Guano

Nawóz ten powstaje z odchodów ptaków, jest bogaty w magnez, fosforany wapnia i związki azotu. Polecany do nawożenia ze względu na silnie skoncentrowane zawartości mikro oraz makroelementów, sprawdzający się zwłaszcza dla warzyw i roślin ozdobnych.

3. Obornik bydlęcy

Popularny i często stosowany nawóz organiczny, który pochodzi z odchodów zwierząt gospodarskich. Dostępny w postaci wysuszonego granulatu, bez przykrego zapachu.

4. Pomiot ptasi

Pomiot ptasi, czyli rodzime guano jest to bardzo intensywna odżywka, którą przed użyciem należy rozcieńczyć.

5. Torf ogrodniczy

To źródło cennych dla roślin związków organicznych węgla, azotu oraz substancji mineralnych. Zazwyczaj producenci oferują kwaśny torf, który doskonale oddziałuje na strukturę oraz właściwości gleb gliniasty, ciężkich. Pomaga zwiększyć również zatrzymywanie się wody przez ziemie piaszczyste i lekkie. Polecany pod rośliny kwasolubne, czyli borówkę amerykańską, wrzosy, azalie czy różaneczniki.

6. Trociny oraz kora ogrodowa

Sprawdzają się w przypadku gleb ciężkich, zwiększają żyzność i poprawiają strukturę ziemi. Warto je wcześniej kompostować, co pomaga w usunięciu z nich związków fenolowych czy żywic.

7. Węgiel brunatny albo drzewny

Taki nawóz organiczny poprawia odczyn gleby, odpowiada także za zwiększenie zawartości wapnia oraz magnezu.

Dlaczego warto stosować nawozy organiczne?

Ze względu na obecność materii organicznej w nawozach, w trakcie ich stosowania poprawie w dużym stopniu ulega jakość i struktura gleby. Zwiększa się jej umiejętność zatrzymywania wody oraz składników odżywczych, co ma duży wpływ na wzrost i zdrowie roślin. Warto pamiętać, że są to nawozy ekologiczne, nie ma ją więc w składzie chemii, są więc całkowicie bezpiecznie dla środowiska. Nie powodują uszkodzeń roślin, jak się czasem zdarza w przypadku produktów sztucznych. Wiele tego typu nawozów ulega powolnemu rozkładowi, dzięki czemu rośliny mogą pobierać dłużej cenne dla nich składniki odżywcze. Podczas wyboru nawozu organicznego warto stawiać na produkty posiadające odpowiednie certyfikaty i spełniające normy, wówczas można mieć pewność, iż dany nawóz zadziała w pożądany sposób. Zaletą tego rodzaju środków jest to, że osoba dokonująca zabiegu nawożenia nie musi się w jakiś specjalny sposób zabezpieczać się przed aplikacją nawozu. W kontakcie ze skórą, taki środek nie zadziała w żaden negatywny sposób. Nie trzeba się również martwić o dzieci, czy zwierzęta domowe.

Autor publikacji
Współautorem publikacji jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep ogrodniczy oferujący szeroki asortyment produktów

Podobne posty

  • Dowiedz się, jak położyć płytki, żeby nie zalać sąsiadów – poradnikDowiedz się, jak położyć płytki, żeby nie zalać sąsiadów – poradnik Odnawianie podłogi wyłożonej płytkami na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowane. Jednak w miarę gromadzenia informacji i potrzebnych materiałów, może okazać się, że zadanie po prostu nas przerasta. Efektowne ułożenie glazury i fug […]
  • Kilka godzin, które są w stanie uratować zdrowie, a nawet życieKilka godzin, które są w stanie uratować zdrowie, a nawet życie Rozpoczęcie nowej pracy wiąże się z pewną dozą stresu oraz niepokoju. Nowi ludzie, obowiązki oraz presja, aby wypaść jak najlepiej. Jednakże, każdy z nas przechodzi to kilka razy w życiu i z biegiem czasu jest tylko lepiej. Właściwy i zarazem […]
  • Podłoga z mikrocementu – dlaczego warto się na nią zdecydować?Podłoga z mikrocementu – dlaczego warto się na nią zdecydować? Posadzki z mikrocementu coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Wprost z industrialnych hal i magazynów przeniosły się one do salonów, gdzie stanowią ciekawą alternatywę dla paneli, płytek oraz podłóg drewnianych. Co warto wiedzieć, […]
  • Jak zrobić wino z winogron we własnym domu?Jak zrobić wino z winogron we własnym domu? Wino to napój towarzyszący człowiekowi już od dawien dawna, głównie ze względu na walory smakowe, ale też i zdrowotne – w końcu zawiera w sobie cenne minerały, aminokwasy oraz witaminy, oczywiście ich ilość zależy od rodzaju wina i winogron […]
  • Estetyczny i funkcjonalny kominek z nadmuchem powietrzaEstetyczny i funkcjonalny kominek z nadmuchem powietrza Dom, w którym znajduje się salon z kominkiem opalanym drewnem to marzenie wielu osób. W sprzedaży dostępnych jest wiele konstrukcji, dlatego decyzja o zakupie konkretnego produktu powinna być dobrze przemyślana i dostosowana do potrzeb […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]