11 sierpnia 2021

Rodzaje i zastosowanie płyt OSB

Płyty OSB to niezwykle trwały i uniwersalny materiał konstrukcyjny, który z każdym rokiem wykorzystywany jest w coraz szerszym spektrum prac budowlanych. Choć na rynku dostępnych jest wiele innych materiałów budulcowych, to jednak ze względu na technikę kompozytową płyta OSB posiada dużo wartościowych cech, którymi nie mogą pochwalić się inne surowce. Czym dokładnie jest płyta OSB?

Czym jest płyta OSB?

Płyta OSB (Oriented Stand Board) to materiał kompozytowy, który stanowi jeden z głównych materiałów drewnopodobnych stosowanych w budownictwie. Standardowa płyta OSB wykonana jest w 90% z drewna. Jak stworzona jest płyta OSB? W wyniku prasowania wiórów świerkowych bądź sosnowych. Prasowanie jest wykonywane pod bardzo dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Wióry drewniane są ze sobą spajane za pomocą syntetycznej żywicy, która jest doskonałym materiałem spajającym ze sobą pozornie niezwiązane ze sobą wióry.

Dzięki odpowiedniemu ułożeniu drewnianych wiórów płyta OSB uchodzi za jeden z najtrwalszych materiałów kompozytowych używanych w budownictwie. Na zewnętrznej warstwie wióry są ułożone wzdłuż płyty OSB. W środku natomiast układane są one w poprzek.

Rodzaje płyt OSB

Na rynku dostępnych jest kilka najpopularniejszych rodzajów płyty OSB. Zacznijmy od pierwszego rodzaju, oznaczonego jako OSB 1. Są to płyty, które mogą być wykorzystywane w suchych miejscach, ze względu na zastosowanie żywicy mocznikowej jako spoiwa. Takie płyty mogą być nieoszlifowane, jednak możemy z powodzeniem spotkać również te o fazowanych krawędziach.

Drugi typ płyt OSB to OSB 2. Tutaj jako spoiwo zastosowano żywicę syntetyczną, dlatego też mogą być one zastosowane w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Warunkiem takiego zastosowania płyty OSB jest jednak odpowiednia impregnacja materiału.

OSB 3 to płyty możliwe do wykorzystania w pomieszczeniach charakteryzujących się średnią wilgotnością. Choć spoiwem jest klej poliuretanowy, to w przypadku bezpośredniego kontaktu z wodą OSB może pęcznieć. Ostatni rodzaj płyt OSB to OSB 4. To materiał, który wykorzystuje się w przypadku konstrukcji, które wymagają odpowiedniej stabilności ze względu na ogromne obciążenia. Tworzenie podbitki dachowej, szalunku czy konstrukcji szkieletowych bardzo często odbywa się z wykorzystaniem tych najtrwalszych płyt OSB typu 4.

Zastosowanie płyt OSB

Płyty OSB stosuje się w bardzo szerokim spektrum prac remontowych, majsterkowych i budowlanych. Przede wszystkim OSB wykorzystywane jest jako poszycie ścian, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. OSB to także doskonały materiał konstrukcyjny dachów i domów. Co ciekawe, OSB jest również wykorzystywany jako poszycie podkładów podłogowych czy przy tworzeniu szalunków.

Płyty OSB mają również bardzo szerokie zastosowanie w branży meblarskiej — do tworzenia ciekawych elementów dekoracyjnych, ale też przy projektowaniu szkieletu mebli czy paneli drzwiowych. Tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia ogranicza nas w przypadku możliwości wykorzystania płyty OSB.

Artykuł gościnny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści