Regały magazynowe, czyli jakie rodzaje można spotkać najczęściej?

Rzędy wysokich regałów to nieodłączny element praktycznie każdego magazynu. Umiejętne wykorzystanie tego typu konstrukcji pozwala bowiem znacząco zwiększyć ilość przechowywanych towarów. Regały magazynowe charakteryzują się licznymi konfiguracjami, dzięki czemu każdy może dostosować ich rodzaj do typu składowanych produktów oraz preferencji względem sposobu magazynowania.

Regały paletowe

Jak sama nazwa wskazuje, regały tego typu są dostosowane do składowania towaru znajdującego się na paletach. Charakteryzują się licznymi odmianami, do których miedzy innymi można zaliczyć:

  • regały paletowo-rzędowe, czyli najtańsze i najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystywane w magazynach. Oferują możliwość dopasowania poszczególnych parametrów do własnych potrzeb. Szerokość alejek między regałami zależy tylko i wyłącznie od wymogów zarządcy magazynu. Dostęp do obu stron regału nie jest w żaden sposób utrudniony.
  • regały wjezdne to konstrukcje, do których towar jest dostarczany tylko z jednej strony za pomocą wózka widłowego. Palety są składowane od samego końca regału, który z czasem zostaje zapełniony większą ilością towaru.
  • regały przepływowe wykorzystują nachylone pod odpowiednim kątem rzędy rolek. Dzięki nim dostarczony towar jest możliwy do odebrania w pierwszej kolejności po drugiej stronie regału.
  • regały tunelowe swoim wyglądem przypomnianą trochę regały wjezdne, ale różnią się zasadą transportu towaru w głąb regału. W konstrukcjach tunelowych transport palety odbywa się bowiem przy pomocy specjalnego pojazdu sterowanego przez system radiowy (w regałach wjezdnych odpowiedzialny jest za to operator wózka widłowego).
  • regały przesuwne to konstrukcje, które dzięki zamontowanym w podłodze specjalnym prowadnicom, dają możliwość zsunięcia ze sobą wszystkich regałów i stworzenie w ten sposób dodatkowej przestrzeni w magazynie.

Regały półkowe

Regały półkowe charakteryzują się uniwersalnością, bowiem ich wypełnienie może zostać dopasowane do indywidulanych potrzeb klienta. Półki mogą być  wykonane zarówno z metalu jak, sklejki jak i specjalnej siatki. Regały półkowe mogą zostać bardzo łatwo przystosowane do przechowywania konkretnego rodzaju towaru, dlatego cieszą się się wśród firm dużym zainteresowaniem. Można je także spotkać w niektórych gospodarstwach domowych, gdzie dobrze sprawdzają się jako element oferujący dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Regały wspornikowe

Konstrukcje tego typu nie posiadają półek, a funkcje nośne pełnią w nich specjalne wsporniki przymocowane do pionowego słupa. Towary mogą być magazynowane bezpośrednio na nich (jeśli zostaną zawieszone), albo w fabrycznie dopasowanych koszach. System ten zajmuje stosunkowo niewiele miejsca oraz pozwala na przechowywanie produktów luzem.

Artykuł powstał przy współpracy z HHL Regały

Podobne posty

  • Jak ekologicznie dbać o ogród?Jak ekologicznie dbać o ogród? Ekologiczne ogrodnictwo to pomysł na uprawę wszelkiego rodzaju roślin w zgodzie z naturą. W związku z tym, jeśli chcemy, aby tak było, musimy zrezygnować z chemii, jaką są środki ochrony roślin, czy mineralne nawozy sztuczne. Wbrew pozorom nie […]
  • Hale namiotowe, czyli nowoczesny przemysłHale namiotowe, czyli nowoczesny przemysł XXI wiek to ogromne możliwości, które czekają na wyciągnięcie ręki. Niegdyś budowa hali była obowiązkowym elementem inwestycji w przypadku przedsiębiorstw odpowiedzialnych za produkcję, magazynowanie itp. Dziś w tym celu możesz wykorzystać […]
  • Malowanie hydrodynamiczne dachu – na czym polega ta metoda?Malowanie hydrodynamiczne dachu – na czym polega ta metoda? Dach stanowi zwykle dość dużą powierzchnię, a ponadto – kiedy wykonany jest z dachówek ceramicznych lub cementowych – jest ona chropowata i nierówna, dlatego pokrywanie go farbą klasycznymi metodami, tj. pędzlami lub wałkami, nie przyniosłoby […]
  • Drony podwodne ROV sposobem na eksplorację morskich głębinDrony podwodne ROV sposobem na eksplorację morskich głębin Jeśli chcesz eksplorować wraki statków, zbliżyć się do przyrody wodnej lub przenieść wyprawy wędkarskie na inny poziom, zapoznaj się z tematem dronów podwodnych, znanych również jako ROV lub zdalnie sterowane pojazdy. Rynek dronów […]
  • Płaska blacha na rąbek stojący: nowoczense panele z blachy stalowej na wykończenie nie tylko dachuPłaska blacha na rąbek stojący: nowoczense panele z blachy stalowej na wykończenie nie tylko dachu Blacha płaska na rąbek stojący to rozwiązanie od dawna wykorzystywane jako materiał pokrycia dachu. Na przestrzeni lat technologia tworzenia była intensywnie rozwijana i udoskonalana, czego efektem są panele z blachy stalowej. Czym są i jakie […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]