3 sierpnia 2022

Prowadnice do szuflad, ich rodzaje oraz zastosowanie. Co powinieneś wiedzieć przed wyborem prowadnic do swoich mebli kuchennych?

W nowoczesnych meblach kuchennych szuflady zaczęły zastępować standardowe półki. Szczególnie dotyczy to mebli o wysokości do ok. 150 cm, które w przypadku półek wymagają każdorazowej gimnastyki, a wyposażone w szuflady zapewniają pełen komfort i doskonałą funkcjonalność. Aby jednak szuflady spełniały należycie swoje zadanie, niezbędne są odpowiednie dla nich prowadnice. Czym należy się kierować przy wyborze prowadnic do szuflad?

Ile powinien wynosić maksymalny udźwig prowadnic do szuflad w Twojej kuchni?

Jedną z kluczowych charakterystyk każdej prowadnicy do szuflad jest jej maksymalny udźwig. Wartość ta określa masę całkowitą produktów umieszczonych w danej szufladzie, przy której wybrana prowadnica gwarantuje prawidłowe i w pełni bezpieczne działanie. Krótko mówiąc – dopóki masa całkowita produktów, które umieścisz w swoich szufladach, nie przekroczy maksymalnego udźwigu zamontowanych tam prowadnic, cały mechanizm pozostanie w pełni sprawny i nie ulegnie żadnym deformacjom. A od czego ten maksymalny udźwig prowadnic zależy? Przede wszystkim od ich rodzaju.

W naszym sklepie – Intar.pl – znajdziesz różnego typu prowadnice do szuflad zapewniające przenoszenie mniejszego lub większego obciążenia, np.:

  • prowadnice dolnego montażu występujące w długościach od 270 do 650 mm posiadają maksymalny udźwig w granicach od 40 do nawet 70 kg;
  • prowadnice kulkowe, oferowane w długościach od 250 do 800 mm, z pełnym lub częściowym wysuwem, posiadają udźwig maksymalny do 30 kg.

W zależności od tego, jak zaplanowałeś swoje meble kuchenne i do jakich celów przeznaczyłeś poszczególne szuflady, powinieneś wybrać do nich prowadnice o mniejszym lub większym udźwigu maksymalnym, czyli np. prowadnice dolnego montażu lub prowadnice kulkowe.

Na co wpływa maksymalny wysuw szuflady od korpusu mebli?

Kolejną bardzo istotną cechą opisującą rzeczywiste możliwości prowadnicy do szuflady jest wysuw prowadnicy. Wysuw prowadnicy w prosty sposób przekłada się na wysuw szuflady poza korpus mebla, a to z kolei określa takie czynniki, jak:

  • komfort korzystania z szuflady – im większy wysuw szuflady, tym łatwiejszy jest dostęp do jej zawartości. Dotyczy to zwłaszcza tych największych, najbardziej pojemnych szuflad mogących pomieścić naprawdę sporo różnych produktów;
  • miejsce zajmowane przez wysuniętą szufladę – przy projektowaniu szafek kuchennych warto wziąć pod uwagę to, ile miejsca zajmować będą szuflady przy pełny ich wysunięciu. Jest to ważne choćby z tego powodu, że przy źle sporządzonym projekcie pełny wysuw szuflady może okazać się kłopotliwy lub wręcz niemożliwy.

W zależności od tego, jak będzie przedstawiał się Twój projekt mebli kuchennych, powinieneś dobierać do nich prowadnice o stosownym wysuwie. Nie wszędzie musi być on taki sam, za to zawsze powinien być dobrany tak do Twoich oczekiwań, jak i do dostępnej przestrzeni.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Powiązane treści