27 kwietnia 2021

Projekty domów parterowych – dla kogo dom parterowy?

Projekty domów parterowych coraz bardziej są docenianie przez potencjalnych inwestorów. Brak schodów, organizacja życia domowników na jednym poziomie, otwarcie na otoczenie, przez co zanika granica między wnętrzem domu a ogrodem oraz wizualne wtapianie się domu w krajobraz to najczęstsze argumenty zwolenników domów parterowych. Czy dla każdego taki dom będzie odpowiedni?

Dom jednorodzinny jest miejscem, w którym spędzamy znaczną część swojego życia. Często taki dom przechodzi z pokolenia na pokolenie. To rodzinne gniazdo, do którego chętnie się wraca. Projekt domu, w tym także projekt domu parterowego musi uwzględniać zmieniające się w czasie potrzeby użytkowników. Dom ma być bezpieczny, wygodny i funkcjonalny.

Jakie są ograniczenia?

Nie wszędzie i nie zawsze można zbudować dom parterowy. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że przy tej samej powierzchni użytkowej dom parterowy zajmuje większą powierzchnię zabudowy, czyli wymaga większej i najlepiej płaskiej działki budowlanej. Optymalna jest działka o kształcie zbliżonym do kwadratu i na tyle szeroka, żeby można było zmieścić parterowy dom, zachowując przewidziane w przepisach odległości od granicy działki.

Planując zakupienie projektu domu parterowego, trzeba uwzględnić zgodność projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla wielu obszarów przewiduje on konieczność wznoszenia budynków o określonej bryle architektonicznej, wysokości oraz kącie nachylenia dachu. Urozmaicone ukształtowanie powierzchni nie sprzyja budowaniu domów parterowych. 

Przy dużym nachyleniu terenu jedna część budynku wystawałaby znacznie ponad jego powierzchnię, podczas gdy przeciwległa musiałaby być zagłębiona w gruncie. Nachylenie terenu wymaga ponadto mocniejszych i stabilnych fundamentów ze względu na procesy spełzywania gruntu.

Wady i zalety domów parterowych

Każdy projekt domu ma swoje wyróżniające cechy, które dla jednych mogą być atutem, a dla innych przeszkodą nie do zaakceptowania.

Podstawowe zalety domu parterowego to:

  • możliwość szybszego ukończenia budowy (niższe koszty robocizny);
  • brak klatki schodowej, która zajmuje dużo miejsca i stanowi barierę dla osób z problemami w poruszaniu się;
  • lepsza integracja domowników dzięki wspólnemu spędzaniu czasu na jednej kondygnacji;
  • łatwiejsze ogrzewanie i wyrównywanie temperatury wewnątrz pomieszczeń;
  • brak balkonów i okien dachowych sprzyjających ucieczce ciepła i podnoszących koszty budowy;
  • bliski kontakt z przyrodą w otaczającym dom ogrodzie.

Trzeba również dostrzec wady domu parterowego. Należą do nich:

  • wyższe koszty materiałów budowlanych w przeliczeniu na 1 m² powierzchni użytkowej w stosunku do domów piętrowych lub domów z poddaszem mieszkalnych;
  • duża powierzchnia ław fundamentowych (podnosi to koszt osiągnięcia stanu zerowego, zwłaszcza przy wybraniu projektu domu z podpiwniczeniem)
  • duża powierzchnia dachu (większe koszty i większe ryzyko traty ciepła)
  • ograniczony widok na okolicę;
  • poczucie bycia obserwowanym;
  • mniejsze możliwości organizacji przestrzeni wewnątrz domu i oddzielenia strefy aktywności dziennej i nocnej.

Dom parterowy nie musi być monotonny

W niektórych nowoczesnych projektach domów parterowych projektanci celowo wprowadzają urozmaicenie w postaci niewielkich stopni wewnątrz budynku, które wpływają na optyczne powiększenie małych pomieszczeń lub integrują salon z rekreacyjnym tarasem przed domem. Nowoczesne projekty domów parterowych charakteryzują elewacje z dużymi przeszkleniami, dzięki czemu wnętrze domu jest lepiej oświetlone naturalnym światłem słonecznym.

Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań architektonicznych mogą zdecydować się na dom parterowy na planie prostokąta wzorowany na tradycyjnym budownictwie regionalnym albo dom z kolumnowym portykiem wejściowym, wzorowanym na architekturze szlacheckich dworków.

Ci, których interesują przede wszystkim budynki ekonomiczne i oszczędne w eksploatacji, powinni zdecydować się na projekt domu parterowego o maksymalnie zwartej bryle, przykrytego dachem o prostej konstrukcji lub stropodachem i oknach w standardowych wymiarach.

Czy dom parterowy może być tani?

Przy rozległej powierzchni zabudowy koszty robót ziemnych stanowią istotną pozycję w kosztorysie. Można obniżyć koszty, rezygnując z podpiwniczenia, przez które budynek traci sporo ciepła. Niezbędne pomieszczenia gospodarcze będą musiały się znaleźć pod tym samym dachem, co pomieszczenia mieszkalne.

Ograniczenie powierzchni zabudowy osiągniemy, rezygnując z garażu stanowiącego integralną część budynku na rzecz wiaty garażowej. Każde załamanie linii zabudowy i każde załamanie powierzchni dachu generuje dodatkowe koszty materiałów i robocizny oraz zwiększa ryzyko powstawania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.

Analizując projekty domów parterowych, trzeba wziąć pod uwagę potrzeby mieszkańców. Nadmiar powierzchni użytkowej może być równie uciążliwy, jak jej niedostatek. Gotowe projekty z kosztorysem budowy pozwalają dopasować marzenia i plany do możliwości finansowych inwestora i ułatwić ubieganie się o kredyt hipoteczny w banku.

Więcej znajdziesz tutaj: wybieramprojekt.pl

Materiał promocyjny, przygotowany przy udziale partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści