Pompa ciepła – dlaczego warto się na nią zdecydować?

pompy ciepła

W odpowiednio dostosowanych warunkach pompa ciepła jest niezwykle efektywnym rozwiązaniem. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Zachęcamy do lektury.

Pompy ciepła – jak to się zaczęło?

Historia pomp ciepła sięga aż XIX w., gdy w 1824r. Francuz Nicolas Carnot upublicznił pierwsze zasady ich działania. Około wieku później, w szwajcarskim Zurychu uruchomione zostały pierwsze systemy pomp ciepła, służące do ogrzewania między innymi ratusza i budynku kongresowego. W 1945 roku w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Indianapolis uruchomiono pierwszą gruntową pompę ciepła, wyposażoną w sprężarkę, której moc nominalna wynosiła 2 kW. Od tamtego czasu technologia pomp ciepła zdecydowanie poszła do przodu i dziś są one jednym z popularniejszych rozwiązań.

Efektywna technologia to spore oszczędności

Pompy ciepła, działając w odpowiednich warunkach, są naprawdę bardzo efektywne. Wykorzystując pochodzące ze środowiska „darmowe” ciepło, jesteśmy w stanie obniżyć dzięki nim nasze roczne koszty związane z ogrzewaniem o 50% w porównaniu do kotłów gazowych.

Pompa ciepła do niezależność

Decydując się na montaż pompy ciepła, uniezależniasz się od zagranicznych dostawców paliw kopalnych. Zamiast korzystać z wysoce podatnego na wahania koniunkturalne oleju opałowego bądź gazu ziemnego – korzystasz z energii znajdującej się na twojej prywatnej nieruchomości. Co więcej, wiele systemów pomp ciepła umożliwia poza ogrzewaniem, chłodzenie nieruchomości, dostarczanie ciepłej wody i ogólną poprawę komfortu życia.

Więcej miejsca w twoim domu

Wybór pompy ciepła zamiast pieca to również oszczędność miejsca. Są one zwykle zasilane energią elektryczną, przez co nie potrzebujecie kotłowni ani magazynu na opał. Ponieważ unikacie spalania, nie musicie inwestować w komin i zatrudnianie kominiarza. W perspektywie czasu jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie.

pompa ciepła

Podnieś wartość nieruchomości w razie ewentualnej odsprzedaży

Pompa ciepła jest bardzo nowoczesną technologią, która nie tylko podnosi nasz komfort, oszczędza pieniądze oraz energię, ale także podnosi wartość nieruchomości w razie przyszłej, ewentualnej odsprzedaży. To świetna inwestycja, za którą kolejne pokolenia będą Wam wdzięczne.

Bądź ekologiczny

Inwestycja w pompę ciepła to wiele korzyści dla środowiska. Pompy ciepła aby działać, nie muszą spalać paliwa, tzn. że nie emitują do środowiska takich zanieczyszczeń jak pył, dym, popiół. Emisja będzie mieć miejsce jedynie podczas produkcji energii elektrycznej stosowanej do zasilania pompy ciepła, jednak i to da się obejść, wykorzystując do zasilania pompy ciepła energię pochodzącą z OZE. Połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej to genialne rozwiązanie.

Chroń nasz klimat i oszczędzaj naturalne zasoby

Dzięki swojej efektywności, pompy ciepła oddziałują na ograniczenie gazów cieplarnianych, które dostają się do atmosfery, a dodatkowo ograniczają zużycie globalnych zapasów paliw, które nie da się ukryć – są ograniczone.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Podobne posty

  • Jak legalnie można pozbyć się starych mebli?Jak legalnie można pozbyć się starych mebli? Meble wymieniamy przynajmniej raz w życiu. Często z powodu znudzenia nimi, zmieniającego się gustu i ogólnego wystroju mieszkania (np. poprzez gruntowny remont), ale również dlatego, że się zużywają i niszczą. W przypadku pozbycia się starych […]
  • Logistyka polską szansą na sukcesLogistyka polską szansą na sukces Logistyka to dziedzina przyszłości, dzięki niej możemy sprawnie wymieniać się towarami i usługami na całym świecie. Coraz więcej firm inwestuje w rozwój swoich działów logistycznych i w zwiększanie świadomości istotności tego zagadnienia wśród […]
  • Dla kogo optymalny będzie narożnik bez funkcji spania?Dla kogo optymalny będzie narożnik bez funkcji spania? Zalety kanapy narożnej z funkcją spania są powszechnie znane: oszczędność miejsca, komfort snu, duży pojemnik do przechowywania. Ten sam narożnik, lecz bez funkcji spania, wydaje się na pierwszy rzut oka meblem o mniejszych walorach […]
  • Jakie łóżko do sypialni wybrać?Jakie łóżko do sypialni wybrać? Łóżko to najważniejszy mebel w każdej sypialni. Przeznaczamy na sen średnio 1/3 doby, warto zatem zadbać, aby nasz odpoczynek był efektywny. Wygodne łóżko to gwarancja spokojnego i głębokiego snu. Takiego, który sprawi, że rano obudzimy się […]
  • O czym należy pamiętać podczas kładzenia paneli podłogowych?O czym należy pamiętać podczas kładzenia paneli podłogowych? Panele podłogowe należą do najpopularniejszych sposobów na estetyczną, a przy tym niedrogą podłogę w naszym domu czy mieszkaniu. O czym należy pamiętać, kładąc podłogę z paneli winylowych? Położenie podłogi z paneli podłogowych jest […]