26 lipca 2021

Podstawowe wyposażenie bhp na budowie

Praca w branży budowlanej jest wymagająca pod względem zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa. Niezbędne jest więc zaopatrzenie zatrudnianych osób w podstawowy sprzęt nie tylko ułatwiający pracę, ale też chroniący przed wszelkiego rodzaju urazami. Sklep bhp jest pierwszym miejscem, do którego powinna wybrać się osoba zatrudniająca osoby do pracy na budowie.

Kask i odzież ochronna

Absolutną podstawą jest dostarczenie pracownikom kasków ochronnych i odzieży, która ma chronić ich przed urazami. Najbardziej praktyczne są ogrodniczki z długimi nogawkami, które powinny być wyposażone w kieszenie, które pomieszczą niezbędne przybory takie jak metrówka, śrubokręt i inne tego typu sprzęty. Spodnie przeznaczone do użytku na budowie muszą być uszyte z solidnego materiału, który jednocześnie musi być przewiewny i zapewniać odpowiedni komfort. Na budowie nie obejdzie się również bez kasku. Ochrona głowy przed urazami jest niezbędna. Niejednokrotnie może dojść do sytuacji, w której coś spadnie pracownikowi budowy na głowę. W takim wypadku kask może uratować nie tylko zdrowie, ale także życie użytkującej go osoby. Sklep bhp wyposażony jest w specjalistyczne kaski ze wzmocnionego plastiku. Co więcej, gdy pracownik narażony jest na długotrwały hałas, warto wyposażyć go również w ochronne słuchawki.

Obuwie ochronne

Kolejną ważną rzeczą jest zakup odpowiedniego obuwia. Nie mogą to być zwykłe buty z cienką podeszwą. Oprócz tego, że na budowie pracownik narażony jest np. na nadepnięcie na odłamki metalu czy gwoździe to równie dobrze coś może spaść na jego stopę. W związku z powyższym buty z przeznaczeniem do pracy na budowie muszą mieć antypoślizgową i grubą podeszwę, która ochroni pracownika przed możliwymi urazami. Dodatkowo warto by przednia część buta była wzmocniona w razie, gdyby coś spadło na stopę pracownika. Specyfika niektórych miejsc pracy wymaga, by noski były wzmocnione metalowymi nakładkami, które dają dodatkowe zabezpieczenie np. przed uderzeniem.

Pozostałe akcesoria

Oprócz wymienionych wyżej kasków, odzieży i obuwia, pracownik budowy powinien mieć zapewnione rękawice do pracy. Usprawniają one chwyt i chronią dłonie przed zetknięciem z różnego rodzaju powierzchniami. Zabezpieczają skórę dłoni przed otarciami, poparzeniem czy skaleczeniem. Tego typu akcesorium należy wymieniać każdorazowo po jego zużyciu. Jeżeli pracownik musi korzystać np. ze szlifierki, niezbędne stają się również okulary ochronne. Powstające przy użyciu niektórych sprzętów iskry oraz pył stanowią zagrożenie dla oczu. Okulary mogą się okazać potrzebne także przy pracach z równego rodzaju substancjami żrącymi. Kolejną rzeczą, w jaką należy wyposażyć pracownika budowy, są maski ochronne. W zależności od specyfiki środowiska pracy mogą to być podstawowe maseczki przeciwpyłowe, maski z zaworami do oddychania lub specjalistyczne kaski, które osłaniają całą twarz i muszą być szczelne. Te ostatnie wymagane są między innymi przy pracach z substancjami toksycznymi. Co więcej, pracownicy budowy powinni mieć zapewnione nakolanniki, które znacznie poprawiają komfort pracy i chronią odzież przed zniszczeniem i kolana przed urazami.

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści