Posadzki z mikrocementu coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Wprost z industrialnych hal i magazynów przeniosły się one do salonów, gdzie stanowią ciekawą alternatywę dla paneli, płytek oraz podłóg drewnianych. Co warto wiedzieć, decydując się na podłogę z mikrocementu? I jakie zalety ona posiada? O tym się dowiesz w niniejszym artykule.
Twardość i wytrzymalość
Najważniejszą zaletą podłogi z mikrocementu jest jej twardość i wytrzymałość. Jest ona stosunkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, wilgoć oraz wysokie i niskie temperatury. Duża zawartość polimerów w składzie sprawia, że wystarczy zaaplikować jedynie bardzo cienką warstwę mikrocementu, wynoszącą około 2-4 mm, aby podłoga była wytrzymała.
Uzyskiwanie różnorodnych efektów
Mikrocement wyróżnia się również plastycznością, która umożliwia uzyskanie różnorodnych efektów, takich jak np. matowy lub lśniący, chropawy lub gładki. Co więcej, występuje w szerokiej palecie barw, dzięki czemu możesz go idealnie dostosować do swoich potrzeb. Końcowy efekt w dużym stopniu zależy, między innymi, od sposobu jego aplikacji.
Dobrze utrzymywanie się na podłożu
Mikrocement można aplikować na wiele typów podłoży. Bez problemu utrzymuje się m.in. na: płytkach ceramicznych, płytach gipsowo-kartonowych, płytach OSB, tynku cementowo-wapiennym, marmurze, panelach podłogowych, tynku gipsowym, materiałach drewnopochodnych, drewnie czy nawet szkle. Co więcej, można go stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Możliwość tworzenia wyrafinowanych aranżacji
Mikrocement daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych, a jego kolorystykę oraz teksturę można dopasować do rozmaitych stylów. Dzięki temu możesz dopasować go do swojej własnej wizji bądź też wymagań projektu. Beton cire doskonale odnajdzie się m.in. we wnętrzach industrialnych i nowoczesnych, ale także skandynawskich oraz glamour.
Brak potrzeby kucia
Tak jak już powiedzieliśmy, mikrocement można aplikować na inne materiały. Dzięki temu, podczas prac, nie ma najczęściej potrzeby kucia oraz zrywania starego podłoża. W wyniku tego nie trzeba też pozbywać się z domu dużej ilości gruzu. Oznacza to czystą oszczędność czasu i pieniędzy, a także mniejszy bałagan w mieszkaniu. Ze względu na te właściwości, świetnie sprawdzi się on przy odświeżaniu starych wnętrz oraz lokali w stanie deweloperskim.
Wodoodporność
Bardzo ważne jest to, że mikrocement, w połączeniu ze specjalnym lakierem, staje się wodoodporny – pamiętajmy, że powstał on wszak w celu zabezpieczania statków przed korozją. To z kolei sprawia, że z powodzeniem można go zastosować nie tylko w salonie, ale też kuchni oraz łazience, w tym również w kabinach prysznicowych i umywalkach.
Łączenie z ogrzewaniem podłogowym
Mikrocement doskonale sprawdza się w duecie z ogrzewaniem podłogowym. Jest to materiał, który doskonale przewodzi ciepło. Dzięki temu, że jego zaaplikowana warstwa nie jest zbyt gruba, posadzka nie nagrzewa się zbyt długo. Warto o tym pamiętać, ponieważ ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie tańsze w eksploatacji niż ogrzewanie przy pomocy klasycznych kaloryferów.
Artykuł gościnny.