6 września 2022

Płyta fundamentowa – czym jest i kiedy warto na nią postawić?

Coraz więcej osób decyduje się na stawianie płyty fundamentowej zamiast tradycyjnych fundamentów. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Czym jest płyta fundamentowa i w jakich sytuacjach sprawdzi się lepiej od fundamentów? Podpowiadamy.

Czym jest płyta fundamentowa i jakie są jej zalety?

Płyta fundamentowa jest to rodzaj fundamentu. Jej zadaniem jest przekazywanie obciążenia budynku na grunt. Proces jej stawiania opiera się na kilku uniwersalnych krokach. Najczęściej wykonana jest ona z żelbetu i wykorzystywana w budownictwie prefabrykowanym, energooszczędnym i pasywnym. Osoby zainteresowane budową płyty fundamentowej zachęcamy do odwiedzenia strony https://parati.com.pl.

Dlaczego warto zdecydować się na płytę fundamentową? Jest ona tańszym i skuteczniejszym rozwiązaniem niż tradycyjne fundamenty w sytuacji, kiedy stawiany obiekt posiada skomplikowaną bryłę. Płyta fundamentowa sprawdzi się także w sytuacji trudnych warunków glebowych ze względu na mniejszą podatność na osiadanie.

Dużą zaletą płyt fundamentowych jest także szybkość ich wykonania. Proces ten trwa o wiele krócej niż w przypadku stawiania tradycyjnych fundamentów. Ten rodzaj podpory pozwala również na mniejszą ingerencję w podłoże. Sprawia to, że znakomicie sprawdzi się w sytuacjach, kiedy nie jest możliwe wykonanie głębszych wykopów ze względu na podziemne instalacje.

Kiedy warto postawić na płytę fundamentową?

W przypadku domów budowanych na planie kwadratu lepiej sprawdzą się tradycyjne fundamenty. Na płytę fundamentową warto zdecydować się w sytuacji, gdy obiekt ma nieregularny kształt. Większa ilość ścian wymaga lepszej jakości podparcia. Ze względu na regularne rozłożenie płyty fundamentowe zapewnią stabilne podparcie na całej powierzchni budynku.

Kolejnym przypadkiem gdzie lepiej sprawdzi się płyta fundamentowa jest słaby grunt. W tym przypadku ponownie kluczową rolę odgrywa fakt, że ten rodzaj oparcia obejmuje cały kształt budynku. W przypadku tradycyjnych fundamentach ciężar opiera się jedynie na ławach, co może prowadzić do osadzania się budynku i pękania ścian.

Do niedawna stawianie płyty fundamentowej uchodziło za stosunkowo drogą usługę. To zmieniło się w ostatnich latach ze względu na wzrost kosztów robocizny. W chwili obecnej budowa płyty fundamentowej kosztuje mniej więcej tyle samo ile stawianie tradycyjnych fundamentów. Jej zaletą jest jednak to, że budowa płyty zajmuje kilkukrotnie mniej czasu niż wykonanie fundamentów.

Artykuł partnerski.

Powiązane treści