Pleśń na więźbie dachowej niestety nie jest rzadkością. Jest na nią narażona przede wszystkim więźba drewniana w nowo wybudowanych budynkach. Warto jednak pamiętać, że jest to problem, który należy jak najszybciej rozwiązać, ponieważ wpływa nie tylko na zdrowie domowników, ale także na bezpieczeństwo całej konstrukcji. Skąd się bierze pleśń na więźbie dachowej i jak skutecznie się jej pozbyć?
Przyczyny pojawienia się pleśni na więźbie dachowej
Najczęściej z problemem pleśni pokrywającej więźbę dachową borykają się właściciele nowo wybudowanych budynków. Przeważnie dotyczy to domów z więźbą tradycyjną, która nie zawsze jest dobrze wysuszona. Niewystarczające czasy schnięcia i szybki postęp budowy sprawiają, że wilgotna więźba nie zdąży wyschnąć przed rozpoczęciem prac wewnętrznych i układaniem strychu.
Prefabrykowana więźba dachowa jest znacznie lepiej zabezpieczona przed wilgocią oraz rozwojem pleśni oraz grzybów. Suszenie komorowe sprawia, że materiał ma dużo mniejszą wilgotność, której nie da się osiągnąć w przypadku więźby dachowej tradycyjnej. Ponadto drewno przed położeniem jest zabezpieczane odpowiednimi impregnatami, które zapobiegają rozwojowi pleśni.
Problem pojawia się również wówczas, gdy więźba zostaje położona w sposób niestaranny, pojawiają się prześwity i szpary, zwłaszcza w miejscach łączenia. Tu ponownie można dostrzec przewagę więźby prefabrykowanej, której elementy są projektowane i wytwarzane w specjalnym zakładzie produkcyjnym. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko niedociągnięć i prześwitów w wyniku nieprawidłowego montażu.
Dlaczego pleśń na więźbie dachowej jest tak niebezpieczna?
Niestety, nie zawsze łatwo jest dostrzec, że więźbę dachową pokrywa pleśń. Nawet specjaliści miewają problem z dojrzeniem uszkodzeń spowodowanych przez zarodniki grzyba, ponieważ bardzo często uszkodzenia kryją się za izolacją i innymi elementami konstrukcyjnymi. Zwykle problem diagnozuje się, gdy jest już bardzo zaawansowany, lub dochodzi do otwarcia konstrukcji dachowej w celu wprowadzenia jakichś zmian.
Ryzyko, jakie niesie za sobą pleśń na więźbie dachowej jest ogromne – rozprzestrzeniające się zarodniki niosą poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, zwłaszcza dzieci, osób starszych i schorowanych. Co więcej, wraz z pojawieniem się pleśni istnieje ryzyko zasiedlenia więźby dachowej przez inne szkodliwe grzyby, które niszczą konstrukcje i sprawiają, że traci ona swoją nośność. To zwiększa ryzyko zawalenia się dachu w budynku.
Co robić, gdy pojawi się pleśń na więźbie dachowej?
Przede wszystkim, gdy na więźbie dachowej pojawi się pleśń, lepiej nie podejmować działań samodzielnie, a zwrócić się do profesjonalnej ekipy, która zdiagnozuje, jak poważny jest problem i zaleci stosowne rozwiązania. Inwazję pleśni zwalcza się z pomocą odpowiednich środków technicznych. Stosuje się ogrzewanie na sucho, suszarki absorbcyjne, a także stosowaniu specjalistycznych preparatów odgrzybiających. Zdarza się, że niektóre elementy konstrukcyjne wymagają wymiany, z powodu zbyt dużych uszkodzeń. To zadanie również należy zlecić specjalistom.
Na koniec, cały odgrzybiony materiał więźby dachowej zabezpiecza się za pomocą odpowiedniego impregnatu, który ma na celu zapobiec ponownemu rozwojowi pleśni.
Materiał partnera.