PKB 2022 – Najnowsze Dane GUS

PKB 2022 - Najnowsze Dane GUS

GUS, czyli oczywiście Główny Urząd Statyczny nie zwalnia tempa. Koniec stycznia to doskonały czas na podsumowanie poprzedniego roku względem finansowych kwestii. Mowa konkretnie o jednym z gorących tematów, do jakich bez wątpienia możemy zaliczyć PKB. Jak miał się Produkt Krajowy Brutto w zeszłym roku? Sprawdźcie, jaki wzrost został zanotowany i czy możemy to uznać za dobrą prognozę, czy też wręcz przeciwnie.

PKB – Czemu Jest Dla Nas Ważne

Zanim przejdziemy do szeregowania podanych przez GUS informacji, warto skupić się na tym, dlaczego właściwie powinniśmy liczyć się z PKB. Możemy jasno przyznać, że jest to właściwie najważniejszy miernik efektów wynikających z pracy danego społeczeństwa. Zalicza się do ścisłych podstaw pomiaru takich aspektów. Opisuje on całkowitą wartość wszelkich dóbr oraz usług, które zostały wypracowane w ciągu roku.

Bierzemy pod uwagę zarówno zagraniczne, jak i narodowe produkcyjne czynniki, które odbywają się w Polsce. Co jednak właściwie zaliczamy do produktu krajowego brutto? Oczywiście są to kwestie, takie jak przede wszystkim wydatki wygenerowane przez rząd, czy też rozmaite inwestycje. Nie można zapomnieć o eksporcie (w pomniejszeniu o import), jak również o kluczowym aspekcie w postaci konsumpcji.

Jeśli inwestycje są dla was ważne, to z pewnością możliwość pogrubienia swojego portfela również. Będąc fanem sportów, warto pomyśleć o obstawianiu które jest w stanie tego dokonać. Pomoże wam w tym kod promocyjny Betclic, a to dzięki atrakcyjnym ofertom. Czego możecie się po nim spodziewać? Przede wszystkim możliwości, takich jak na przykład zakład bez ryzyka, a także oczywiście późniejszy nim obrót.

Informacje GUS o PKB 2022

Warto omówić temat PKB i informacji wstępnych, które niedawno opublikował na ich temat GUS. Warto tutaj wspomnieć o tym, jak Produkt Krajowy Brutto miał się w roku 2021. Według podanych danych mogliśmy zaobserwować wzrost w porównaniu z 2020 o 6,8%. Jeśli chodzi o liczby, a właściwie pieniądze, to ta kwota wynosiła w uprzednim roku aż  2 623 948 mln . Jakie wstępną wiedzę posiadamy o 2022?

Przypominamy, że nim doszło do podania czegokolwiek do wiadomości publicznej, to wiele osób zaznajomionych z tematem wspominało niepewności. Wszystko za sprawą różnych niejasności z danych zamieszczonych w poszczególnych kwartałach poprzedniego roku. Możemy jednak śmiało przyznać, że prognozy, które były przygotowywane na Produkt Krajowy Brutto 2022 były jak najbardziej trafione.

Mowa tutaj o 4,9% wzrostu, który jest realnym wynikiem PKB. Jeśli chodzi o prognozowane wyniki procentowe, to opiewały one na bardzo bliską liczbę w postaci 4,8%. Warto wspomnieć, że stopa inwestycji w naszej gospodarce w 2022 wynosi 16,7%. Przypominamy, że w 2021 roku było to 17%. Konsumpcja prywatna różni się nieco bardziej, gdyż jej teraźniejszy wzrost to 3%, a rok wcześniej było to 6,3%.

PKB 2022 – Porównania z 2021 i Prognozy

Jeśli chodzi o dalsze porównania, to przypominamy o środkach trwałych, a dokładniej nakładami brutto, które się na nie składały. Wzrosły one o aż 4,6% w porównaniu z 2021, kiedy to była mowa o 2,1%. Wzrost o 3% miał także miejsce w sektorze odpowiedzialnym za spożycie w zakresie gospodarstwa domowego. W 2021 roku ten sam czynnik opiewał na wzrost o 6,3%. Różnice są zatem dosyć ciekawe w tym zakresie.

Co z prognozami na rok 2023 i 2024? Mówi się o prognozowanym zahamowaniu wzrostu krajowego produktu brutto w tych wspomnianych latach. Już na początku tego roku mamy spodziewać się znaczącego spadku. Wszystko za sprawą odwróconego cyklu zapasów, ale i towarzyszących nastrojów, czy też większych kosztów finansowanych inwestycji (zwłaszcza tych prywatnych).

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna