26 listopada 2020

Pilot do bramy – jak dobrać?

Mogłoby się wydawać, że dobór pilota do zdalnie sterowanej bramy nie jest niczym trudnym. W rzeczywistości jednak sprawa wygląda inaczej, a sam wybór odpowiedniego sprzętu wymaga dobrego obeznania się z rynkiem. Jaki model wybrać? Na jakie parametry zwracać uwagę? Przeczytaj artykuł, w którym dowiesz się najważniejszych kwestii w doborze pilota do bramy.

Piloty do bramy – wybierz odpowiedni rodzaj

Odpowiednio dobrany pilot do bramy pozwoli w łatwy i przyjemny sposób obsługiwać przydomową bramę garażową. Pierwszą rzeczą, jaką musisz wziąć pod uwagę przed zakupem urządzenia, jest jego rodzaj. Wybór oparty powinien być tutaj głównie na podstawie własnych preferencji. Na rynku obecnie wyróżnia się dwa typy pilotów, które różnią się od siebie obsługiwanymi częstotliwościami.

  • Piloty do bramy o częstotliwości 433 MHz – są to modele, które cechują się dość krótkim zasięgiem. Niskie pasmo przesyłanych fal gwarantuje jednak lepsze przenikanie sygnału przez np. ściany, dzięki czemu możesz z łatwością otworzyć bramę gościom z pokoju, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz domu. Co ważne – piloty do bram o takich częstotliwościach są narażone na zakłócenia sygnału.
  • Piloty do bramy o częstotliwości 868 MHz – ten rodzaj urządzeń cechuje zdecydowanie większy zasięg działania, dzięki czemu możesz otworzyć bramę z dalszej odległości. Modele te są również mniej wrażliwe na zakłócenia sygnału. Co więcej – takie przyrządy do automatyki uniemożliwiają otwarcie bramy za pomocą niesparowanego pilota (w przeciwieństwie do modeli o częstotliwości 433 MHz, gdzie w skrajnych przypadkach może dojść do otwarcia nieswojej bramy).

Dobór pilota do bramy – radioodbiornik ma znaczenie

Kolejną istotną kwestią w doborze pilota do bramy jest typ radioodbiornika. Warto wiedzieć, że przyrząd ten jest podłączony do każdej bramy (lub kilku jeżeli znajdują się w niewielkiej odległości). Dlatego też, zanim wybierzesz urządzenie, dowiedz się, jaki odbiornik obsługuje Twoja brama. Niekompatybilny pilot względem modułu sterującego nie będzie możliwy do sparowania. Na szczęście na rynku znajduje się wiele uniwersalnych modeli, które pasują do większości systemów automatyki. Jeżeli szukasz takich pilotów do bram, odwiedź sklep elektroniczny Eltrox, w którym znajdziesz wydajne urządzenia o dalekim zasięgu działania.

Pilot do bramy – funkcje zabezpieczające

Rynek pilotów oraz całej automatyki garażowej jest nieustannie rozwijany. Ma to przełożenie na powstawanie coraz lepszych i nowszych rozwiązań zabezpieczających. Dlatego też wybierając odpowiedni model pilota, zwróć uwagę na funkcje zabezpieczające, które znacząco podnoszą bezpieczeństwo. Przykładem nowoczesnego rozwiązania jest system zmiany kodu, który powstał w celu zapobiegania włamaniom. Dzięki tej funkcji pilot za każdym razem wysyła inny sygnał, który jest generowany przez specjalny algorytm. Uniemożliwia to przechwycenie impulsu sygnałowego przez osoby trzecie, a także przypadkowego otwarcia innej bramy. Planując kupno pilota pracującego w systemie zmiany kodu, pamiętaj o tym, aby zaplanować wszystkie szczegóły na długo przed montażem bramy, dzięki czemu oszczędzisz sobie ewentualnych niespójności w działaniu automatyki garażowej.

Artykuł gościnny.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Powiązane treści