23 lutego 2021

Pielęgnacja krzewów ozdobnych – poradnik krok po kroku

Pielęgnacja krzewów ozdobnych wbrew pozorom, nie jest zajęciem skomplikowanym, jednak pewne czynności należy wykonywać systematycznie.

Odpowiednia dbałość o krzewy opiera się na kilku podstawowych krokach. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak pielęgnować krzewy ozdobne, by stały się przyciągającym wzrok elementem ogrodu.

Krzewy to istotny element ogrodu, głównie ze względu na swoją formę. Najczęściej wykorzystywane są do dzielenia przestrzeni, tworzenia zacisznych zakamarków, osłaniania ogrodu od zgiełku ulicy.  Dzięki krzewom ozdobnym możemy tak zaaranżować ogród, by stał się ulubionym miejscem domowników oraz naszych gości, w którym z przyjemnością będziemy spędzać czas.

Pielęgnacja krzewów ozdobnych

Aby krzewy ozdobne mogły rozrastać się i kwitnąć w sposób prawidłowy, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Decydując się na tę formę roślinności, warto wziąć pod uwagę preferencje konkretnych gatunków, jednak na ogół krzewy ozdobne (zobacz: http://florexpol.eu/321-krzewy-ozdobne) nie są zbyt wymagające. Sprawdzonym rozwiązaniem jest zasięgnięcie profesjonalnej porady w sklepie ogrodniczym, w którym kupujemy sadzonki. Każdy przedsiębiorca, który szanuje swoich klientów, z chęcią odpowie na wszystkie nurtujące kwestie.

W ogrodniczym sklepie internetowym Florexpol, oprócz fachowego doradztwa, klient może liczyć na rzetelne i szczegółowe informacje umieszczone pod każdym produktem. Daje to pewność, że gatunek, który wybierze, w pełni odpowiada jego potrzebom oraz pasuje do aranżacji. Co więcej, sklep ogrodniczy online Florexpol, starannie pakuje wybrane sadzonki, by w sposób bezpieczny dotarły do miejsca docelowego.

Jakie warunki lubią krzewy ozdobne?

  • żyzną, umiarkowanie wilgotną glebę
  • miejsca dobrze nasłonecznione, jednak ten czynnik uzależniony jest od wymagań konkretnego krzewu
  • brak przeciągów
  • ochronę przed mrozem

3 kroki właściwej pielęgnacji krzewów ozdobnych

Nasz poradnik krok po kroku dotyczący pielęgnacji krzewów ozdobnych, składa się z 3 punktów. Wdrożenie każdego z nich, z pewnością przyniesie oczekiwane efekty.

Sadzenie krzewów ozdobnych

Sadzenie powinno być poprzedzone dokładnym odchwaszczeniem i oczyszczeniem podłoża. Następnie należy przygotować dół o odpowiednich wymiarach. Co do zasady – dla krzewów sadzonych z doniczek lub z okrytym systemem korzeniowym, dół powinien mieć głębokość nawet 50 cm, natomiast średnica dwukrotnie większa od średnicy bryły korzeniowej. Dno dołu warto wysypać kompostem, a po nasadzeniu obficie podlać, dzięki czemu wykształci się odporny system korzeniowy. Jeśli krzewy są już właściwie ukorzenione, podlewamy je wyłącznie w czasie przeciągającej się suszy, najlepiej wieczorem.

Przycinanie krzewów ozdobnych

Przycinanie to jeden z najważniejszych kroków pielęgnacyjnych, które wpływa zarówno na możliwość formowania rośliny, jak i na jej rozrost, kwitnienie oraz owocowanie.

Zabieg przycinania zalecany jest wczesną wiosną, przed pojawieniem się pąków. Co ważne, z biegiem lat usuwamy jedynie wszystkie połamane, krzyżujące się oraz uszkodzone pędy, natomiast pierwsze cięcie powinno skutkować skróceniem pędów nawet o połowę. Regularne przycinanie pobudza kwitnienie oraz rozrost nowych, grubszych pędów.

Ważne! Krzewy, które kwitną latem, powinny być przycinane po ustąpieniu zimowych przymrozków, natomiast kwitnące wiosną, należy przycinać latem, tuż po zakończeniu kwitnienia.

Nawożenie krzewów ozdobnych

Nawożenie zaczynamy najczęściej rok po nasadzeniu. Świetnie sprawdza się kompost, który wiosną należy rozłożyć wokół rośliny. Oprócz kompostu można również zastosować nawozy mineralne, zawsze według zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu. Nawożenie powinno być zakończone najpóźniej latem, by nie dopuścić do nadmiernego wzrostu rośliny tuż przed chłodniejszymi miesiącami.

Zastosowanie powyższych wskazówek to zasadniczy krok do sukcesu w pielęgnacji krzewów ozdobnych. Właściwe nasadzenie, regularne przycinanie oraz nawożenie sprawią, że krzewy nabiorą niepowtarzalnego uroku. Warto również pamiętać o regularnym podlewaniu, usuwaniu zniszczonych pędów oraz zabezpieczaniu rośliny przed zimowymi mrozami.

Materiał reklamowy, przygotowany przez partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści