20 stycznia 2021

Piec kominkowy – zastosowanie, rodzaje, montaż

Piece kominkowe to alternatywa dla kominków. To wolnostojące urządzenia do ogrzewania, które można zamontować w domu jednorodzinnym, w warsztacie lub w innym miejscu, gdzie ważne jest stworzenie właściwych warunków termicznych. Co warto wiedzieć na temat pieców kominkowych?

Piec kominkowy – podstawowe informacje

Wolnostojące piece kominkowe to bardzo popularny wybór – są nie drogie, a ogrzewanie w nich również nie jest związane z wysokimi wydatkami. To powoduje, że montowane są one zarówno w starszych, jak i nowszych budynkach. Do produkcji pieców kominkowych stosowane są wytrzymałe materiały pozwalające na uzyskanie odporności na wysokie temperatury nawet do 800 stopni Celsjusza. Stosowane są rozmaite konstrukcje, dlatego mogą być one dobrane do konkretnego miejsca montażu i innych potrzeb klienta – także pod kątem estetyki.

Rodzaje pieców kominkowych

Piece kominkowe mogą być podzielone na różne rodzaje pod kątem ich wykonania. Najczęściej stosowane są dwa główne rodzaje pieców, a mianowicie:

  • piece żeliwne
  • piece stalowe

Piece żeliwne i stalowe uzupełniane są również cegłami szamotowymi – umożliwiają one utrzymanie ciepła na dłużej, dlatego też mogą one działać efektywniej. Warto też wskazać, że w sprzedaży można znaleźć piece wolnostojące wyposażone w płaszcze wodne. W tym przypadku możliwe jest podłączenie pieca do instalacji wodnej, dlatego wytwarzane przez niego ciepło będzie rozchodziło się nie tylko w jednym, ale w kilku pomieszczeniach. Dodatkowo piece dzieli się na różne kategorie pod względem ich mocy. Moc grzewcza tego typu pieców rozpoczyna się od 4 kilowatów, natomiast maksymalnie osiągają one do kilkunastu kilowatów.

Czym zasila się piece kominkowe?

Do zasilania pieca kominowego mogą być wykorzystane różne rodzaje materiałów opalowych. Najczęściej stosuje się do nich:

  • drewno – najlepsze jest drewno liściaste
  • brykiet drewniany
  • pellet
  • węgiel

Montaż pieca kominkowego

Zamontowanie pieca kominkowego nie jest skomplikowane w porównaniu z wykonaniem kominka. Takie piece mają gotową konstrukcję, dlatego nie wymagają one wykonania obudowy. Należy pamiętać o tym, że piec powinien być ustawiony we właściwym miejscu – na podłożu odpornym na ciepło oraz na iskry i ogień. Także ważne jest właściwe podłączenie pieca do komina – tutaj najlepiej skorzystać z pomocy firmy, która zajmuje się świadczeniem kompleksowych usług w ramach montażu urządzeń kominowych. Aktualnie piece kominowe można zakupić również w sklepach internetowych z dostawą firmą kurierską pod wskazany adres.

Artykuł promowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści