Pasy bezkońcowe do elektronarzędzi to akcesoria stosowane wyłącznie w ręcznych szlifierkach taśmowych i pilnikach.
Korzyści ze stosowania ręcznych szlifierek taśmowych
Najpopularniejszy sprzęt, w którym stosuje się pasy do elektronarzędzi, to oczywiście szlifierki taśmowe zwane popularnie czołgami. Są to urządzenia napędzane elektrycznie i prowadzone ręcznie. Stosuje się je głównie do obróbki powierzchniowej – zgrubnej, międzyoperacyjnej i wykończeniowej – drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Można nimi także obrabiać powierzchnie malowane, lakierowane czy nawet szpachlowane, a nawet szkło. W przypadku drewna szlifuje się nimi wzdłuż jego włókien, co pozwala uzyskać wysoką gładkość powierzchni. Należy tu zauważyć, że szlifierki taśmowe są wydajne w pracy i umożliwiają szlifowanie dużych powierzchni. Oczywiście rezultaty obróbcze nie zależą bezpośrednio od samych szlifierek, ale przede wszystkim od jakości stosowanych w nich taśm ściernych. Akcesoria te określane różnymi są nazwami: jako pasy do elektronarzędzi, pasy bezkońcowe do elektronarzędzi, taśma do szlifierki taśmowej, papier ścierny do szlifierki taśmowej czy papier do szlifierki taśmowej.
Taśma do szlifierki taśmowej i jej najważniejsze cechy
Pasy do elektronarzędzi, a dokładnie mówiąc do ręcznych szlifierek taśmowych, należą do dużej grupy narzędzi ściernych nasypowych. Te zaś wytwarza się z bazowych materiałów ściernych, które przechowuje się w formie jumbo roli. Na papier do szlifierki taśmowej używa się bazowych materiałów ściernych mających: (1) podkłady papierowe, (2) płócienne, (3) poliestrowe i (4) włókninowe. Na pierwsze z nich stosuje się papiery ciężkie D o gramaturze 140-150 g/m2, E (200-230 g/m2) i F (270 g/m2). Drugą grupę podkładów tworzą płótna lekkie (J), lekkie elastyczne (JF), ciężkie (X) i ciężkie elastyczne (XF); trzecią – ciężka tkanina poliestrowa (Y), zaś czwartą – włóknina szlifierska wzmocniona. Każdy papier do szlifierki taśmowej, poza taśmami z włókniny szlifierskiej, posiada odpowiednio zoptymalizowane spoiwo żywiczne, które służy do mocowania ziarna ściernego. Pod względem zastosowanego rodzaju ścierniwa rozróżnia się papier ścierny do szlifierki taśmowej z ziarnem z elektrokorundu, elektrokorundu cyrkonowego, elektrokorundu ceramicznego lub węglika krzemu. Może mieć ono różne granulacje. Obecnie taśma do szlifierki taśmowej jest produkowana w granulacjach ziarna ściernego od P24 do P600 i z jego nasypem otwartym (pokrycie ziarnem ściernym powierzchni czynnej – 50-70%, półotwartym (70-90%) i zamkniętym (100%). Jak wiadomo, papier do szlifierki taśmowej to faktycznie złączony swoim końcami pas ścierny.
Dlatego nazywa się go często pasem bezkońcowym. Zastosowane w nim połączenie ma kluczowe znaczenie dla jakości szlifowania i trwałości narzędzia. Papier ścierny do szlifierki taśmowej może być łączony dwojako: ukośnie na tzw. zakładkę lub na styk. Stosowane w nim złącza zostały zestandaryzowane. Zakładkowe mogą mieć formę 1, 2 lub 5, stykowe – 3G, 4G, 6G i 7G (dla taśm papierowej, płóciennej i poliestrowej), zaś włókninowe – 3W/4W. Pasy bezkońcowe do elektronarzędzi są także standaryzowane pod względem wymiarów. Celem tego zabiegu jest ułatwienie ich doboru do danego rodzaju szlifierki czy pilnika taśmowego. W przypadku szlifierek taśmowych szerokość pasa to 60, 65, 75 albo 100 mm, natomiast długość – 400, 410, 457, 508, 533, 560 lub 610 mm. Z kolei w przypadku pilników szerokość może wynosić 9, 10 lub 20 mm, zaś długość – 330, 520 lub 533 mm. O zastosowaniu pasów bezkońcowych do elektronarzędzi decyduje głównie rodzaj zastosowanego rodzaju ziarna ściernego. Najczęściej stosowany elektrokorund ma przeznaczenie dość szerokie: można nim szlifować i drewno, i metale (stal, aluminium), i farby, a nawet szpachle. Z kolei elektrokorund cyrkonowy może być wykorzystany do obróbki twardych materiałów, w przypadku taśm do szlifierek taśmowych głównie twardych gatunków drewna stosowanych na podłogi. Do jeszcze bardziej wymagających zadań, np. do obróbki powierzchniowej spawów, stali nierdzewnych i stopowych wykorzystuje się elektrokorund ceramiczny. Natomiast węglik krzemu w przypadku szlifierek taśmowych doskonale sprawdza się w szlifowaniu szkła, a dokładniej mówiąc – w zatępianiu jego krawędzi. Pasy bezkońcowe do elektronarzędzi dostępne są na sklep.klingspor.pl.
Artykuł promowany.