5 października 2022

Parkowanie w Krakowie – parking miejski czy prywatny?

W Krakowie zamieszkuje ponad 700 tysięcy ludzi, a prawie każdy z nich posiada co najmniej jeden samochód. Dodając do tego turystów, którzy odwiedzają stolicę Kraka, można powiedzieć, że po ulicach porusza się około miliona samochodów osobowych. W niektórych częściach miasta, takich jak Stare Miasto czy Wawel, często pojawia się więc duży problem z parkowaniem. Na terenie Krakowa funkcjonuje jednak kilka parkingów zarówno miejskich, jak i prywatnych, na których za odpowiednią opłatą można znaleźć miejsce parkingowe łatwiej. Gdzie więc znajdują się parkingi w Krakowie? Ile kosztuje parking w stolicy Kraka?

Parkingi miejskie na terenie Krakowa

Najbardziej atrakcyjna turystycznie część miasta położona w ścisłym centrum Krakowa objęta jest strefą płatnego parkowania. Na tym terenie dostępnych jest siedem parkingów miejskich, które można podzielić na dwa typy. Cztery z nich to parkingi typu P+R, które z założenia mają umożliwiać kierowcom przesiadkę na komunikację miejską. Parkowanie na tych terenach możliwe jest w godzinach od 4.30 do 2.30. Postój poza tym czasem wiąże się z opłatą w wysokości 100 zł. Miejskie parkingi P+R są natomiast darmowe dla posiadaczy karty miejskiej, a turyści zapłacą za nie 10 zł. Opłatę można uiścić gotówką w kasie parkingu. Pozostałe trzy parkingi miejskie to parkingi wielopoziomowe, które znajdują się w strategicznych punktach miasta. Parking Wawel jest objęty opłatą w wysokości 4,5-7,5 zł za godzinę, a doba na tym terenie kosztuje 60 zł. Parkowanie pod Muzeum Narodowym w niedalekiej odległości od Starego Miasta wiąże się natomiast z kosztem 3 zł za godzinę oraz 25 zł za dobę. Parking Kraków na Starym Podgórzu również oferuje możliwość parkowania w tych samych cenach.

Prywatne tereny parkingowe w Krakowie

W Krakowie funkcjonuje również wiele prywatnych parkingów strzeżonych lub niestrzeżonych. Niektóre z nich są całodobowe, a pozostałe pracują jedynie w określonych godzinach. Wybierając jeden z prywatnych parkingów, warto więc uważnie zapoznać się z zasadami jego działania. Listę i regulaminy działania niektórych prywatnych parkingów w Krakowie można znaleźć w internecie. Prywatne parkingi znajdują się w różnych częściach miasta – dostępny jest parking rynek Kraków, w pobliżu Dworca Głównego czy Wawelu. Co istotne, na dachu Galerii Krakowskiej funkcjonuje prywatny parking, który oferuje bezpłatny postój przez pierwszą godzinę, co daje możliwość odebrania lub przywiezienia kogoś na dworzec bez konieczności opłaty.

Artykuł reklamowy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści