29 listopada 2022

Oszczędny grzejnik elektryczny – komu może się opłacić?

Coraz niższe temperatury za oknem oraz rosnące rachunki za prąd i energię skłaniają nas do intensywnego poszukiwania oszczędności. Jednym z efektywnych sposobów jest zakup energooszczędnych grzejników elektrycznych marki VOLT Polska. Jakie są ich rodzaje, cechy, zalety? Komu się opłacają?

Grzejniki energooszczędne – komu się może opłacić?

Mimo, że w miastach jak grzyby po deszczu wyrastają wciąż nowoczesne, energooszczędne, szklane biurowce, czy domy mieszkalne, dużo z nas wciąż zamieszkuje, czy pracuje w starym budownictwie. Czym charakteryzuje się stara zabudowa? Wysokie bloki z lat 80, czy stare kamienice przede wszystkim nie utrzymują ciepła, są niedocieplone, czasami nawet w ogóle nieocieplone. Pozbawione izolacji domy mieszkalne potrzebują kilka razy więcej energii cieplnej niż domy energooszczędne, czy pasywne. Dodatkowo, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę w starym budownictwie musimy utrzymywać wysoką temperaturę elementów grzejnych (50-70oC). Rozwiązaniem jest więc zainwestowanie w energooszczędne grzejniki elektryczne, które pobierają mało prądu. Elektryczne grzejniki są też skutecznym rozwiązaniem w nowoczesnych, dużych otwartych przestrzeniach w których trudno jest cały czas utrzymywać temperaturę na jednakowym poziomie. Seria modeli TERMO GLASS (PRO i Smart) marki VOLT Polska dzięki swoim cechom i funkcjonalności m.in. trybowi ECO, który optymalnie zarządza energią, pozwala docieplić wnętrze w sposób oszczędny i ekologiczny.

Jak wybrać odpowiednik grzejnik elektryczny?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór energooszczędnych grzejników elektrycznych. Różnią się przede wszystkim mocą, sposobem ogrzewania, gabarytami. Dla wielbiciel designu do wyboru znajdą się modele wiszące, stojące, wyposażone w kółka, płaskie nóżki, czy uchwyty zwiększające mobilność. Pod względem sposobu w jaki grzejniki ogrzewają pomieszczenia wyróżniamy dwa najbardziej popularne rodzaje: grzejniki elektryczne konwektorowe oraz elektryczne olejowe.

  • Grzejniki elektryczne konwektorowe – to bardzo dobre rozwiązanie w małych pomieszczeniach np. sypialnia dla dziecka. Grzejniki pracują w oparciu o zjawisko konwekcji (grawitacyjnego przepływu powietrza) – chłodne powietrze napływa od dołu jest ogrzewane  i unosi się ku górze. Najważniejsze jednak jest to, że urządzenia od razu po włączeniu nagrzewają i ocieplają całe wnętrze. Znajdują swoje zastosowanie i przynoszą najwięcej oszczędności w m.in. małych pomieszczeniach domowych, w niedużych warsztatach, pracowniach, kioskach, małych sklepach etc.

Nasza seria elektrycznych grzejników konwektorowych TERMO GLASS (PRO i SMART) marki VOLT Polska charakteryzuje się właściwościami, które wpływają na zmniejszenie kosztów energetycznych. Są to m.in.

  1. Komunikacja WIFI, która pozwala zdalnie ustawić harmonogram włączania/wyłączania się urządzenia, tak aby niepotrzebnie nie zużywać energii.
  2. Tryb ECO: w tym trybie grzejnik pracuje z połową swojej mocy maksymalnej. Jeżeli całkowita moc grzejnika wynosi 1600W, w trybie ECO moc grzejnika wyniesie 800W.
  3. Tryb Komfort: w tym trybie grzejnik pracuje z pełną mocą. Jeżeli całkowita moc grzejnika wynosi 1600W, w trybie Komfort moc grzejnika wyniesie 1600W.
  4. Tryb Ochrona przed zamarzaniem: gdy temperatura otoczenia wynosi mniej niż 5 stopni, grzejnik sam się włączy. Jeżeli temperatura otoczenia
    wzrośnie po wyżej 7 stopni, grzejnik przestanie grzać.
  5. Blokada  rodzicielska, która chroni urządzenie przed działaniem dzieci, które mogłyby w sposób niekontrolowany ustawiać parametry grzejnika i marnować energię.

 

 

·         Grzejniki elektryczne olejowe (Seria 2500W Wi-Fi SMART BLACK 11 ŻEBEREK) – są zasilane energią elektryczną, mają formę kaloryfera, najczęściej żeberkowego wypełnionego olejem. Zaletą ich jest długość oddawania ciepła – emitują przyjemne ciepło nawet po zakończeniu pracy (odłączenia od prądu).

 

Moc wpływa na energooszczędność grzejników – jak ją prawidłowo określić?

Ważnym parametrem wpływającym na energooszczędność grzejników jest ich moc. Im wyższa moc, tym urządzenie szybciej jest gotowe do pracy i może ogrzewać pomieszczenie. Aby poprawnie oszacować jaka moc grzejników będzie najbardziej opłacalna dla Twojego wnętrza, oblicz  moc grzejnika w stosunku do powierzchni docelowego pomieszczenia. Przyjmuje się umownie, że na każdy m² pokoju o maksymalnej wysokości 2,8 m powinno przypadać co najmniej 85W. Przykładowo, optymalna moc grzejnika  w salonie 20 m² to 1700W (85Wx20m = 1700W).

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Powiązane treści