Okap kuchenny to ważny element wystroju kuchni, wpływający na jej estetykę. Przede wszystkim jednak ma do spełnienia ważną funkcję techniczną. Jego mechanizm działania polega na wyłapywaniu unoszących się w powietrzu drobinek tłuszczu i innych substancji oraz neutralizacji zapachów. Może to robić albo filtrując powietrze – pochłaniacze, albo usuwając je na zewnątrz – wyciągi. Wybór okapu warto zacząć od zapoznania się z listą wszystkich rodzajów i cechami charakterystycznymi oraz funkcjonalnością.
Okap kuchenny pochłania i neutralizuje nieprzyjemne zapachy, chroni meble przed wilgocią i tłustym osadem, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Choć na polskim rynku pojawił się niedawno, to od początku, czyli lat 90 zyskuje na popularności. Dziś na rynku jest mnóstwo rodzajów okapów kuchennych. Głównym wyróżnikiem ich podziału jest miejsce i sposób montażu. Drugim istotnym kryterium jest rozmiar urządzenia. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę wartych polecenia okapów kuchennych.
Rodzaje okapów kuchennych
Okapy kuchenne dzielimy na:
– przyścienne
– wyspowe
– pod zabudowę
– sufitowe
– blatowe.
Najbardziej popularne – okapy kuchenne przyścienne – montowane są do ściany kuchni. Dzielimy je na:
– okapy przyścienne skośne (inaczej wertykalne);
– okapy przyścienne standardowe – klasyczne w kształcie odwróconej litery “T”;
– okapy przyścienne okrągłe – w formie tuby lub elipsy, posiadają specjalny element montażowy umożliwiający przymocowanie do ściany, okap cylindryczny wylot może mieć u góry przez klatkę wentylacyjną bądź z tyłu przez kratkę w ścianie;
– okapy przyścienne prostokątne – mają przekrój kwadratu bądź prostokąta, w formie przypominają płytę grzewczą, zwykle charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem;
– okapy przyścienne rustykalne – okapy kominowe w stylu rustykalnym, wykonane głównie ze stali z elementami drewnianymi.
Okapy wyspowe są wybierane są zwłaszcza przez klientów ceniących sobie nowoczesne wzornictwo. Montuje się je nad wyspą kuchenną do sufitu. Dzielimy je na:
– okapy wyspowe okrągłe – owalne okapy montowane do sufitu;
– okapy wyspowe nowoczesne – w kształcie odwróconej litery “T”;
– okapy wyspowe prostokątne – z regulowanym kominem pozwalającym na dostosowanie wysokości;
– okapy wyspowe dekoracyjne – spełniają w dużej mierze funkcje ozdobną, formą przypominają designerskie lampy;
– okapy wyspowe rustykalne.
Okapy pod zabudowę to takie, które zabudowuje się w szafce w ciągu mebli kuchennych. Wyróżniamy dwa rodzaje:
– wkład do zabudowy – inaczej zwany okapem szafkowym, pracuje wydajnie, jest niewidoczny i dyskretny;
– okap kuchenny teleskopowy do zabudowy – jego przednia część jest wysuwana poprzez wyciągnięcie listwy, inaczej szufladowe.
Okapy sufitowe są zabudowane w podwieszanym suficie w taki sposób by zrównać je z jego krawędzią. Stają się przez to niewidoczne, dlatego sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach. Z powodzeniem spełniają funkcje oświetleniowe, co sprawia, że niejednokrotnie trudno odróżnić je od nowoczesnej lampy.
Okapy blatowe, tych okapów praktycznie nie widać. Element, który jest widoczny to jedynie listwa umiejscowiona na blacie. To na niej umieszczone jest sterowanie urządzeniem. Uruchamia się je dotykowo bądź za pomocą pilota. Zajmują mało miejsca, są wydajne i skuteczne. Wyróżniamy:
– okapy montowane na blacie – zamontowane w blacie kuchennym, wysuwają się z niego na czas gotowania;
– okapy zintegrowane z płytą indukcyjną.
Okapy narożne, jak sama nazwa wskazuje, montowane w rogu kuchni. Wyróżniamy tutaj:
– okapy narożne nowoczesne;
– okapy narożne retro.
Jak widać możliwości jest bardzo wiele. Zaprezentowane powyżej pięć głównych rodzajów okapów dzieli się na wiele rodzajów i modeli. Z pewnością jest z czego wybierać, a przy wyborze należy pamiętać, że okap kuchenny poza swoją niezaprzeczalnie ważną funkcją techniczną pełni istotną rolę jako element wystroju wnętrz.
Artykuł partnerski.